Banky se snaží nalákat na dluhopisy
Chystaná emise vládních bondů nutí banky přijít s něčím podobným Poptávka je po vyšších výnosech, než mohou nabídnout vklady. Poprvé od povodní v roce 1997 vydá ministerstvo financí letos na podzim státní dluhopisy pro drobné investory.
Chystaná emise vládních bondů nutí banky přijít s něčím podobným Poptávka je po vyšších výnosech, než mohou nabídnout vklady
Poprvé od povodní v roce 1997 vydá ministerstvo financí letos na podzim státní dluhopisy pro drobné investory. Již teď však s podobnými produkty přicházejí banky, které se snaží využít vysokých výnosů z dluhopisů a získat nové klienty dříve než stát.
Například ČSOB začátkem tohoto měsíce spustila zajištěný fond do státních dluhopisů šesti evropských zemí včetně České republiky. Investory se v tomto případě snaží přitáhnout tím, že jde o první fond státních dluhopisů kombinovaný s životním pojištěním.
Již dříve začala drobným klientům nabízet svůj podřízený – tedy rizikovější – dluh Česká spořitelna. Nominální hodnota jednoho dluhopisu je 10 tisíc korun s úrokem pět procent. I když si musí klient koupit nejméně tři dluhopisy, je to proti statisícovým balíkům, ve kterých se v současnosti prodávají státní obligace, velmi dostupná investice. Nový podílový fond, prvotně zaměřený na české státní dluhopisy, představila třeba i společnost Conseq.
První vlaštovky
Jde zatím jen o první vlaštovky, kterými banky začínají drobné investory lákat na investice do dluhopisů. Jejich aktivita s blížícím se vydáním státních bondů ale dál poroste.
„Banky budou čím dál tím víc drobným klientům připomínat, že mají pro ně nabídku srovnatelnou s emisí státních bondů, a budou se snažit přijít s atraktivnějšími produkty. Může se to projevit novou vlnou odpuštění vstupních poplatků a snížením poplatků za správu,“ říká Marek Hatlapatka ze společnosti Cyrrus. „Chystaná emise vládních dluhopisů pro drobné klienty může vzbudit zájem lidí o dluhopisy,“ připouští šéf ČSOB Investiční společnosti Jan Barta.
Alternativní produkty se připravují i v dalších bankách, ale jejich představitelé jsou zatím skoupí na informace. Čekají totiž, jaké podmínky na dluhopisy chystá stát. „Informace o našich připravovaných produktech by v tuto chvíli byly předčasné,“ potvrzuje Monika Klucová, mluvčí Komerční banky.
Diskuse o tom, jak budou „dluhopisy pro lidi“ vypadat, na ministerstvu právě probíhá. Podle informací HN vše směřuje k tomu, že úroková sazba bude pro první emisi pevná. V těch dalších potom mohou vzniknout i dluhopisy s pohyblivým úrokem. Výše úroků není známá, ale v současnosti se úrok z desetiletých státních dluhopisů pohybuje kolem pěti procent. Stát přitom počítá s tím, že dluhopisy kdykoli odkoupí. Stát budou jednu korunu za kus.
K tomu, že by samy prodávaly státní dluhopisy se banky vyjadřují zatím spíš opatrně. To může souviset i s tím, že provize od státu za distribuci by byla minimální.
Odliv klientů?
Je však jasné, že když nabídka státu zabere, můžou banky přijít o část svých vkladů.
Lidé totiž ve státních dluhopisech zřejmě víc vydělají. Úroky na depozitech jdou v poslední době dolů, tříprocentní roční zhodnocení, které mnohé banky nabízely počátkem roku, je už minulostí.
„Účast ve výběrovém řízení na distribuci státních obligací určitě zvážíme,“ řekla Klucová. Ve stejném duchu mluví i Česká spořitelna.
Naopak Citibank o ničem takovém ani neuvažuje. „V okamžiku zveřejnění podmínek státem jsme připraveni představit vlastní atraktivní řešení pro klienty,“ uvedl její mluvčí Pavel Vlček.
Vydání dluhopisů bylo zvoleno jako nejjednodušší, nejrychlejší řešení, které je bezproblémové a které umožní neprodleně získat zdroje.
Diskuse
Vložte svůj dotaz