Tomu dala, tomu málo, tomu víc. Z vyšší DPH nezbude nic
"Analýza Dvacet až třicet miliard, které vláda získá sjednocením daně z přidané hodnoty na 17,5 procenta, stačit nebude. Potřebuje víc. Na nové úlevy u daně z příjmů a pravý rozjezd důchodové reformy.
"Analýza Dvacet až třicet miliard, které vláda získá sjednocením daně z přidané hodnoty na 17,5 procenta, stačit nebude. Potřebuje víc. Na nové úlevy u daně z příjmů a pravý rozjezd důchodové reformy.
Každá nepopulární změna, aby měla šanci projít, potřebuje rozbušku.
Manažeři v soukromých firmách si za tímto účelem najímají velké konzultantské společnosti, které změnu navrhnou. Manažeři státu, tedy politici, používají častěji velká slova jako například důchodová reforma.
Můžete snad něco namítat proti návrhům vyhlášených konzultantů, nebo se stavět proti reformě?
Rozbuškou, proč by se už potřetí během pěti let měla zvyšovat daň placená při každém nákupu, byla neudržitelnost současného penzijního systému a vytvoření nového, který kombinuje výplatu od státu a z vlastních úspor. „Peníze z vyšší DPH budou do poslední koruny využity ve prospěch důchodové reformy. Nebudou utraceny, nebudou projedeny,“ uvedl premiér Petr Nečas na začátku roku.
Člověk míní, koalice mění. Nyní je již zřejmé, že peníze z vyšší DPH do poslední koruny na penzijní reformu nepůjdou, hrozivý schodek na státním důchodovém účtu bude ještě větší a soukromé penzijní fondy bezzubé.
Ve státním penzijním systému teď chybí zhruba třicet miliard ročně. Na rozjezd soukromých fondů, do kterých by se lidem pod čtyřicet let povinně přesunulo až pět procent příjmu, by bylo třeba miliard dvacet. Původní dohoda zněla: jedna sazba DPH na úrovni 19 či 20 procent s možnými výjimkami. Výnos až šedesát miliard by zasypal deficit i náklady na nové penze. Bolestivé, ale dávalo by to aspoň smysl. Během jediného dne bylo vše jinak. Koalice se dohodla na 17,5 procenta bez výjimek. Spočítané to tedy bylo dobře, „hapruje“ tam jen to násobení, napsal by Cimrman.
Ve svém návrhu penzijní reformy, který Sněmovna schválí příští týden, vláda dál počítá s náklady na nové penze ve výši 20 miliard a s účastí poloviny aktivní populace. Tedy více než dvou milionů lidí, kteří dobrovolně přesměrují do fondů tři procenta z pojištění a přidají dvě procenta ze svého příjmu. „Odhadujeme několik scénářů od pesimistického, tedy cca 300 tisíc lidí, až po optimistický milion,“ krotí vládní odhady Jiří Rusnok z ING Penzijního fondu.
S nižšími čísly pracují i další fondy. Důvodů je řada: nutnost spořit další peníze, výhodnost jen pro lidi s nadprůměrným příjmem, existence penzijního připojištění, které stát nově ještě zatraktivní (!). Pokud se malý zájem o soukromé penze potvrdí, je pravděpodobné, že vláda přijde s nápady, jak je vylepšit.
Výnos z vyšší daně mezi 20 a 30 miliardami ročně je však už více než rozebraný. Kvůli vyšší DPH se totiž například obratem zvýší důchody, některé dávky, odpočty na děti, dotace na léky a veřejnou dopravu. A souběžně chystané změny u daně z příjmů, které se postupně posouvají k větším úlevám pro chudší rodiny a samostatné podnikatele, se postarají o zbytek. MF DNES již dříve odhadla, že na konci bude chybět přes dvacet miliard. A na přetřes přijde opět vyšší sazba DPH.
***
Výnos z vyšší daně mezi 20 a 30 miliardami ročně je už více než rozebraný. Na vyšší důchody či zcela nové úlevy.
FAKTA
Kdo pocítí zvýšení DPH více než ostatní
Odhady analytiků nejčastěji předpovídají, že zvýšení DPH pocítí jednotlivec zvýšením výdajů nanejvýš o dvě stovky měsíčně, spíše však o něco méně. Následující trojice příkladů ukazuje modely domácností, které se musí připravit na citelnější průvan v peněžence.
Příklad 1: Bezdětná žena žijící sama ve velkém městě Protože bydlí sama, výrazně více pocítí růst nákladů souvisících s užíváním bytu – o složenky za teplo či vodu se nemá s kým podělit, dráž ji přijde i nákup potravin. Ročně utratí čtyři tisíce korun za cestování MHD, ráda chodí za kulturou, do fitness centra a cestuje – to všechno jsou služby, které vyšší DPH prodraží.
O kolik se jí zvýší měsíční výdaje: jídlo + 100 Kč teplo, voda + 40 Kč jízdné + 15 Kč knihy, časopisy + 20 Kč volný čas + 40 Kč ostatní + 20 Kč celkem + 235 Kč
Příklad 2: Rodina s ročním dítětem bydlící v bytě Vedle potravin pro dospělé celkové útraty citelně zvyšuje také speciální jídlo pro malé dítě. Matka je navíc doma, proto rodina utrácí za potraviny více než domácnosti pracujících. Dražší jsou také různé léky a vitaminy. Rodina navíc bydlí v bytě s ústředním topením, takže se jí zvýší DPH u tepla a teplé vody. Té normální také spotřebují více, protože s malým dítětem mnohem častěji perou. Na víkend pravidelně jezdí 100 kilometrů za rodiči. Aby ušetřili, volí vlak. Jízdné však také může navýšit daň.
O kolik se jim zvýší měsíční výdaje jídlo + 300 Kč teplo, voda + 100 Kč jízdné + 50 Kč léky a vitaminy + 30 Kč pleny + 25 Kč ostatní + 50 Kč celkem + 555 Kč průměr na dospělého 277,5 Kč
Příklad 3: Rodina se dvěma studujícími dětmi Bydlí sice ve vlastním domku bez ústředního topení, takže za teplo si nepřiplatí, DPH se však připomene ve výdajích za jízdné, knihy a ubytování na koleji. Oba rodiče dojíždějí do práce autobusem, takže jim podraží jízdné. Stejně jako dětem, z nichž jedno studuje střední školu a bydlí doma, druhé je na vysoké a vedle delších cest platí rodina také za bydlení na koleji.
O kolik se jim zvýší měsíční výdaje jídlo + 400 Kč voda + 30 Kč jízdné + 150 Kč kolej + 70 Kč knihy, noviny + 50 Kč ostatní + 50 Kč celkem + 750 Kč průměr na dospělého + 375 Kč
Diskuse
Vložte svůj dotaz