Penzijní fondy vítají druhý pilíř s výhradami, jeho zavedení nyní již nic nebrání
Všechny tuzemské penzijní fondy zavedení druhého pilíře penzijního systému vítají, k jeho nastavení však mají výhrady. Právě druhý pilíř je nejdiskutovanějším bodem nově schválené penzijní reformy. Představitelé penzijních fondů upozorňují, že vstup do systému nebude výhodný pro všechny, ale pouze pro mladé účastníky.
Všechny tuzemské penzijní fondy zavedení druhého pilíře penzijního systému vítají, k jeho nastavení však mají výhrady. Právě druhý pilíř je nejdiskutovanějším bodem nově schválené penzijní reformy. Představitelé penzijních fondů upozorňují, že vstup do systému nebude výhodný pro všechny, ale pouze pro mladé účastníky. Někteří navíc zpochybňují dobrovolnost druhého pilíře a doporučují povinnou účast občanů do 35 let.
Penzijní reforma byla v listopadu schválena Poslaneckou sněmovnou Parlamentu ČR. Prezident Václav Klus odmítl zákony kvůli jejich podobě podepsat. Zároveň je však nevetoval, proto reforma vstupuje v platnost. Nejvýznamnější novinkou je zavedení druhého pilíře důchodového systému, který má tvořit individuální spoření v penzijních fondech. Lidé by do fondů měli převádět část příspěvků státu, které v současné době platí do prvního pilíře na průběžné financování penzí. Systém začne fungovat od 1. ledna 2013.
„Zavedení druhého pilíře penzijního systému nabídne občanům možnost diverzifikovat zdroje svých budoucích příjmů, což je bezesporu pozitivní krok. Nicméně ke konkrétním parametrům nastavení druhého pilíře máme řadu výhrad,“ sdělil Pavel Jirák, člen prezídia Asociace penzijních fondů ČR. „Přesto předpokládáme, že většina členů asociace projeví zájem o jeho provozování, konkrétní rozhodnutí jsou však na každém zakladateli,“ doplnil Jirák.
Zástupci penzijních fondů i finanční poradci namítají, že vstup do druhého pilíře penzijního systému nebude výhodný pro všechny věkové kategorie. „Lidem krátce před důchodem vstup do tohoto systému velké výhody nepřinese, protože vložené investice se jim nezhodnotí. Naopak mladým lidem může vstup do systému jejich prostředky po dobu, kdy budou ekonomicky aktivní zajímavě zhodnotit,“ uvedl Kamil Durčák, produktový manažer Rentia, divize AWD ČR, která se specializuje na finanční poradenství v oblasti penzí. „Pokud se občan rozhodne vstoupit do druhého pilíře, bude mít na výběr mezi několika investičními strategiemi. Obecně lze říci, že bude vhodné začít s více rizikovým fondem s vyšším výnosem a postupně přejít k fondu s nižším rizikem,“ dodal Durčák.
Účast ve druhém pilíři penzijního systému bude dobrovolná, avšak po vstupu již nebude možné rozhodnutí změnit. Konečné rozhodnutí pro vstup do systému budou moci udělat občané vždy před dovršením 35 let věku. Lidé starší 35 let se musí rozhodnout již do konce roku 2012. Někteří zástupci penzijních fondů a další odborníci s dobrovolností nesouhlasí a doporučují, aby mladí lidé spořili povinně. Díky tomu by si lidé automaticky spořili na důchod nezávisle na státu a zajistili by si tak standardní životní úroveň i po odchodu do penze.
„Nově je důchodový systém nastaven tak, že si budou účastníci moci zvolit v rámci čerpání dávek z druhého pilíře doživotní starobní důchod s možností sjednání výplaty pozůstalostního důchodu na 3 roky. Alternativou je starobní důchod na dobu 20 let, díky kterému si lidé zajistí pravidelnou rentu po dobu penzijního věku,“ uvedl Jakub Haas z Ministerstva financí České republiky.
Vyjádření zástupců penzijních fondů k druhému pilíři důchodového systému
Andrew A. Cohen, generální ředitel společnosti AEGON Penzijní fond:
„Oblast penzí je pro AEGON jednou z klíčových oblastí a koncern pečlivě monitoruje situaci v České republice. Vytvoření druhého pilíře a tím i diverzifikace prostředků a rizik je podle nás prospěšné.“
Václav Bálek, tiskový mluvčí Allianz pojišťovny:
„Allianz patří mezi nejvýznamnější správce druhých pilířů v zemích Evropské unie. Máme tedy velké zkušenosti se spouštěním penzijního spoření, které jsme připraveni využít i v Česku. Klienty oslovujeme prostřednictvím marketingové strategie postavené na komunikaci ekonomických úspěchů fondu. Díky tomu jsme už minulý týden přivítali jubilejního 200 tisícího účastníka.“
Mojmír Boucník, finanční ředitel skupiny AXA:
„Parametry důchodového spoření jsou nastaveny tak, že nepřilákají zásadní množství lidí, přesto pro některé skupiny vyvedení části sociálního pojištění dává smysl. Nelíbí se nám politická nejistota ohledně budoucnosti celého systému. Co se týče možnosti přestupovat mezi penzijními fondy, tak přestup bude omezen pouze na dobu potřebnou k transformaci, poté bude přestup opět možný.“
Pavla Hávová, tisková mluvčí ČSOB:
„Druhý pilíř je z našeho pohledu vhodný především pro mladé lidi s vyššími příjmy. Pro lidi, kteří jsou ochotni jít do jistého rizika s vyhlídkou na vyšší zisk. Naším cílem bude tlačit na serióznost a kvalitní poradenství poskytovatelů. Nemyslíme si, že by bylo správné, aby do druhého pilíře vstupovali lidé, pro něž by nebyl vhodný. Jsme přesvědčeni o tom, že bude nutné zahájit zvýšenou osvětu.“
Jiří Cívka, tiskový mluvčí Generali Penzijní fond:
„Druhý pilíř umožní lidem více rozložit zdroje svých příjmů v důchodovém věku tak, aby nemuseli spoléhat pouze na státní penzi. Velkým otazníkem nadále zůstává míra zapojení samotných klientů. K větší účasti by obecně jistě mohla přispět povinnost vstoupit do druhého pilíře. Při zachování jeho dobrovolnosti by míru zapojení mohlo zvýšit zrušení povinného dodatečného spoření ve výši 2% ze svého.“
Daniela Velová, tisková mluvčí ING Penzijní Fond:
„Vzhledem k neúprosným demografickým trendům je zavedení pilíře krokem téměř nevyhnutelným. Tento krok mimo jiné povede k větší diverzifikaci příjmů budoucích důchodců, což lze samo o sobě vnímat pozitivně. Klíčovým předpokladem pro dlouhodobé fungování nového pilíře je však jeho stabilita. Ta v tuto chvíli zcela zajištěna není, což právě vnímáme jako největší hrozbu pro všechny fondy působící na českém trhu. Reforma stávajícího třetího pilíře s sebou přináší celou řadu potřebných změn, které by měly pozitivně přispět k jeho vývoji v následujících letech. S těmito opatřeními jsme velmi spokojeni.“
Pavel Jirák, předseda představenstva a výkonný ředitel Penzijní fond Komerční banky:
„Díky druhému pilíři penzijního systému bude posílena tvorba dlouhodobých úspor a navíc občané získají možnost diverzifikovat zdroje svých budoucích příjmů. I přesto máme k druhému pilíři jisté výhrady. Naopak změny v třetím pilíři z velké části reflektují návrhy penzijních fondů na zatraktivnění produktu. Přinesou rozšíření volby ohledně investičních profilů a z dlouhodobějšího hlediska přispějí k navýšení výnosů penzijních fondů, a tedy i k vyššímu zhodnocení prostředků účastníků.“
Petr Brousil, tiskový mluvčí Penzijního fondu České pojišťovny:
„Schválení penzijní reformy jednoznačně vítáme. Vznik nového spořicího pilíře dá občanům možnost větší diverzifikace zdrojů jejich budoucích příjmů. Lidé se tak nebudou muset spoléhat pouze na státní penzi. Otázkou stále zůstává, kolik lidí se nakonec do druhého pilíře zapojí. Větší účasti by z obecného pohledu nepochybně napomohla povinná účast všech lidí do 35 let věku. Pokud by druhý pilíř měl zůstat i nadále dobrovolný, pak by vhodným stimulem mohlo být zrušení povinného dodatečného spoření 2 % ze svého.“
Aleš Poklop, generální ředitel a předseda představenstva Penzijního fondu České spořitelny:
„Za problém považujeme zejména dobrovolnost tohoto systému. Domníváme se, že druhý pilíř, tak jak je nastaven, nebude pro občany příliš atraktivní a bude zpočátku vzbuzovat spíše nedůvěru. Protože nenabízí státní příspěvek, nelze z něj vystoupit či vybrat část úspor předčasně, negarantuje výnos a podobně. Nicméně si myslíme, že postupem času, pokud budou výsledky hospodaření důchodových fondů na dobré úrovni, si zejména mladší generace uvědomí nutnost i pozitiva této formy spoření na důchod.“
Diskuse
Vložte svůj dotaz