« Zpět

Penzijní fondy odhalí provize

| 29. července 2009 - 11:43 | Zprávy | Penzijní spoření

Poskytovatelé důchodového připojištění zatím nevědí, jak ukážou, kolik stojí sehnat nové klienty. Penzijní fondy a jejich agenti zažívají horké chvilky. Za tři dny musí lidem říkat, kolik si od nich berou peněz za sjednání smlouvy o penzijním připojištění. Většina z nich ale dosud neví, jak to budou dělat.


Vyplynulo to z ankety MF DNES mezi tuzemskými penzijními fondy a zástupci zprostředkovatelů. „Je to průšvih. Zatím není jasné, jak to má ve smlouvách vypadat, pořád se na tom pracuje,“ říká zaměstnankyně předního tuzemského penzijního fondu, která si nepřála zveřejnit své jméno.
Z oficiálních vyjádření ostatních fondů je ale jasné, že podobně je na tom i konkurence. Na konkrétní otázku, co klient od srpna ve smlouvě k těmto bodům uvidí, odpověděl jednoduše a jednoznačně jen jeden. „ING Penzijní fond a jeho obchodní partneři budou zveřejňovat absolutní částku za konkrétní smlouvu,“ říká jeho mluvčí Alexandra Gjurić.
Provize, kterou získá prodejce, se podle ní bude lišit podle druhu prodejního kanálu – když si člověk například sjedná penzijní připojištění přes internet, náklady na provizi úplně odpadnou.
Konkrétnější informace se snažil podat také PF České spořitelny, podle kterého se provize za správu smlouvy bude ročně pohybovat v řádech korun či desítek Kč. „Co se týče externích prodejních sítí, tak záleží na nich, jak si to upraví. My jsme je o povinnosti sdělovat provize informovali,“ doplňuje Hana Trhoňová z České spořitelny.
K tomu, že přesné náklady na správu fondu uvidí člověk ve smlouvě, se přihlásil i Penzijní fond České pojišťovny s tím, že kvůli různým podmínkám partnerských sítí není schopen odpovědět na konkrétní příklad. Že není možné zodpovědět konkrétní příklad, souhlasí také PF Generali.
Aegon PF bez bližších podrobností oznámil, že dokument bude obsahovat zvlášť informace o provizích a zvlášť o nákladech fondu.
Allianz penzijní fond se snažil absenci připravených smluv opsat barvitěji. „Výpočet provize je poměrně složitý a je vázán na řadu faktorů, které jsou známy až po několika měsících od uzavření smlouvy. Proto vždy půjde o kvalifikovaný odhad této výše,“ uvedl předseda představenstva fondu Petr Poncar.
Vůbec nejrychleji ze všech se pak s odpovědí vypořádala AXA. „Jedná se primárně o povinnost zprostředkovatele, tudíž je potřeba se obrátit o odpověď na ně,“ sdělil mluvčí fondu Marek Zeman.
Ani zprostředkovatelé však zatím nemají jasno, jak budou své provize zveřejňovat. „Vzhledem k tomu, že se penzijní fondy v rámci své asociace nedohodly na jednotné metodice, ani my v tuto chvíli nemáme jednotný názor, jak to dělat,“ říká Petr Šafránek z Asociace finančních zprostředkovatelů a finančních poradců ČR.
Nejkonkrétnější z poradců tak byla poradenská firma Partners, která poslala tabulku, ze které je jasné, že provize začíná na dvoj- a končí na téměř sedminásobku měsíční úložky podle věku klienta a výše jeho příspěvku.
Jak si vedly penzijní fondy (2008)
Počet klientů/ Náklady klienty (mil. na nové Kč)
AEGON PF - 44 830 / 152,6
Allianz PF - 123 075 / 83,1
Axa PF - 560 449  / 793,1
ČSOB PF Progres+ Zemský PF - 267 012 / 305,2
ČSOB PF Stabilita - 408 503 / 338,9
Generali PF - 37 341 / 33,7
ING PF 452 - 103 / 457,3
PF České pojišťovny - 1 160 860 / 1 123,8
PF České spořitelny - 750 212 / 135,7
PF Komerční banky - 491 218 / 642,7
CELKEM  - 4 295 603 / 4 066,0
Penzijní fondy musí vyložit karty
Od srpna mají penzijní fondy a zprostředkovatelé povinnost ve smlouvě uvádět poplatky účtované klientovi, výši provize za zprostředkování a další související náklady penzijního fondu. Podle zjištění MF DNES ovšem drtivá většina penzijních fondů neví, jak to bude dělat.

Vyměňte si vaše zkušenosti v oblasti finančních produktů.

Diskuse

Vložte svůj dotaz

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.