Jak ušetřit na daních za rok 2008
Od základu daně si můžete za domácnost odečíst úroky z úvěru na bydlení do výše 300 000 Kč za rok nebo 25 000 Kč za měsíc. Nárok na odečet musíte doložit. Využijte odpočty od základu daně, úroky z hypotéky nebo stavebního spoření. Půjčte si na dům nebo byt.
Využijte odpočty od základu daně Úroky z hypotéky nebo stavebního spoření Půjčte si na dům nebo byt. Od základu daně si můžete za domácnost odečíst úroky z úvěru na bydlení do výše 300 000 Kč za rok nebo 25 000 Kč za měsíc.
Nárok na odečet musíte doložit. Nejčastěji se nárok dokládá potvrzením o částce skutečně zaplacených úroků smlouvou o úvěru. Dalšími možnostmi je případně stavební povolení nebo výpis z listu vlastnictví. Jako doklad můžete využít taky nájemní smlouvu nebo doklad o trvalém pobytu.
Úroky odečtěte, i když jste byt či dům vlastnili jen část roku.
V roce nabytí vlastnictví pro odečet úroků stačí, když jste bydlení vlastnili ke konci roku.
Dary na veřejně prospěšné účely
Daně se dají snížit i prostřednictvím darů. Daňové zvýhodnění poskytují konkrétně dary na veřejně prospěšné účely. Máte-li tedy chuť někomu pomoci, můžete na tom sami ušetřit.
Pro nárok na snížení základu daně musíte mít potvrzení od příjemce daru, na kterém bude uvedena jeho výše a také účel.
Minimální hranice je nastavena následovně: hodnota daru musí přesáhnout 2 % základu daně nebo činit alespoň 1000 korun. Maximálně můžete naopak odečíst 10 % ze základu daně.
Za bezplatné darování krve je pak určena pevná částka 2000 korun. Při odběru nezapomeňte požádat o potvrzení.
Penzijní připojištění
Od základu daně lze odečíst roční součet příspěvků na penzijní připojištění po odečtení 6000 Kč. Jestliže tedy ukládáte měsíčně méně než 500 Kč, odečet se vás netýká.
Daňově optimální je platit 1500 Kč měsíčně, maximální odečet je totiž 12 000 korun za rok (1500 krát 12 minus 6000).
Nárok na odečet prokážete smlouvou o penzijním připojištění a potvrzením penzijního fondu o zaplacené částce za dané období. Životní pojištění Základ si můžete snížit o pojistné na životní pojištění.
Pojistka ale musí mít zákonem dané parametry. Mezi ně patří hlavně výplata plnění nejdříve po pěti letech od uzavření smlouvy a zároveň věk poplatníka alespoň 60 let.
Pojistná částka dále musí být alespoň 40 tisíc korun u smluv na 5 až 15 let a 70 tisíc Kč u delších smluv.
Nejvíc můžete odečíst 12 000 korun za rok. Nárok na snížení základu daně o pojistné životního pojištění je nutno prokázat pojistnou smlouvou a potvrzením o zaplaceném pojistném.
Pokud pojištění kvůli nedodržení smlouvy zanikne, musíte si v příslušném roce základ daně (mezi tzv. ostatními příjmy) zpět navýšit o pojistné, které jste si coby daňový odpočet odečetli dříve.
Pracovat je možné také s příspěvky zaměstnavatele na životní pojištění. Ty jsou totiž do výše 24 000 korun ročně osvobozeny od zdanění.
Jak ušetřit na daních za rok 2008
Zkoušky v rámci dalšího vzdělávání Odečíst lze úhradu za zkoušky v rámci dalšího vzdělávání. Podmínkou je, aby tyto zkoušky nehradil zaměstnavatel.
Úhradu za zkoušky také nelze uplatnit v daňovém přiznání jako výdaj. Odečíst lze maximálně 10 000 korun, poplatník se zdravotním postižením si může odečíst 13 000 korun.
Členské příspěvky v odborech
Daňový základ si můžete snížit o členské příspěvky odborům. Odečíst lze částku do maximální výše 1,5 % zdanitelných příjmů (do toho se nepočítají příjmy zdaněné srážkou podle zvláštní sazby daně). Maximální odečet je 3000 Kč za zdaňovací období.
Daňová ztráta z minulých let, výzkum a vývoj Daňovou ztrátu a výdaje na výzkum a vývoj lze využít v následujících zdaňovacích obdobích. Ostatní odpočty, které nelze zcela využít při odečítání od základu daně, naproti tomu propadnou.
Odečíst si můžete daňovou ztrátu z let 2001 až 2007, maximálně však do výše daňové povinnosti. Zajímavá je situace při vypořádávání dědictví. Když dědic do půl roku od smrti zůstavitele pokračuje v jeho podnikání, může si od svého základu daně z podnikání odečíst daňovou ztrátu, kterou vykázal a před smrtí neuplatnil zůstavitel.
Ověřte si slevy na dani
Pro každého
Každý si za zdaňovací období roku 2008 může odečíst částku 24 840, a to včetně důchodců.
Na částečnou invaliditu Částečný invalidní důchodce zaplatí na roční dani o 2520 korun méně.
Na plnou invaliditu U plné invalidity je sleva na dani dvakrát vyšší než u částečné, činí tedy 5040 korun za jeden rok.
Pro držitele ZTP/P Pokud máte průkazku ZTP/P, můžete uplatnit slevu ve výši 16 140 Kč.
Pro studenty
Každý student může využít slevu 4020 korun. Jsou však situace, ve kterých student získá ještě víc slev. Pokud například absolvent vysoké školy začne řekněme od července pracovat, podepíše prohlášení k dani a na začátku dalšího roku požádá zaměstnavatele o provedení ročního zúčtování. Celkově tak bude mít slevu 24 840 Kč na poplatníka a slevu 2010 Kč za půl roku, kdy byl studentem. Pro ty, jejichž partner je v domácnosti Živíte-li manžela nebo manželku, zaplatíte na daních méně. Za vyživovaného manžela či manželku se roční daň snižuje o 24 840 korun. Partner však nesmí mít vlastní příjmy vyšší než 68 000 korun.
Na děti
Za jedno dítě odečtěte 10 680 Kč. Daňové zvýhodnění na dítě může uplatnit pouze jeden rodič. Zjistěte si také, zda vaše dítě splňuje podmínky pro slevu. Za vyživované se považuje nezletilé dítě nebo student do 26 let, a to vlastní, osvojené, dítě v péči, která nahrazuje péči rodičů, dítě druhého z manželů a vnouče, jehož rodiče nemají příjmy, z nichž by mohli slevu uplatnit apod.
Někdy zaplatíte nižší daň, i když je dítě zletilé. Slevu na dítě máte: v měsíci jeho narození, v měsíci, kdy dosáhne zletilosti, na zletilé nemocné dítě, na zletilé dítě v měsíci, kdy začne studovat, v měsíci, ve kterém bylo dítě osvojeno nebo převzato do péče nahrazující péči rodičů a naposledy v měsíci, kdy dítě dovršilo věk 26 let.
Slevu můžete uplatnit na základě rodného listu či občanského průkazu dítěte, případně průkazu ZTP nebo ZTP/P, potvrzení od zaměstnavatele druhého rodiče, že slevu neuplatňuje, případně potvrzení o studiu dítěte. Za dítě s průkazem ZTP/P odečítáte víc. Sleva činí 21 360 korun za rok.
Když dítě nesplní podmínky pro slevu za celý rok 2008, odečtěte za každý měsíc, kdy nárok máte, 890 korun. Když je daň nižší než sleva za dítě, dostanete peníze zpět (tzv. daňový bonus), maximálně však 52 200 korun.
Spočítejte si, jestli se vám vyplatí využít spolupracující osoby Rozdělení příjmů na víc osob Část příjmů můžou živnostníci rozdělit na manželku nebo i více lidí. Třeba na své děti, které dokončily povinnou školní docházku, na tchyni a další příbuzné, ale i třeba na jinou blízkou osobu, která s podnikatelem není v příbuzenském vztahu.
Podmínkou však je, že spolupracující osoby musí žít trvale ve společné domácnosti a spolupráce byla řádně nahlášena v roce 2008 finančnímu úřadu, zdravotní pojišťovně a správě sociálního zabezpečení.
Převod části příjmu tohoto typu se vyplatí tehdy, pokud chce živnostník spolu s členy své domácnosti využít efekt daňových úlev, na které mohou dosáhnout jen spolupracující osoby. Může jít například o odpočet úroků z hypotéky, kterou uzavřela manželka, syn nebo další člen domácnosti. Jindy se spolupracující osoba vyplatí, když si na manželku nemůže živnostník uplatnit slevu ve výši 24 840 korun, protože její vlastní loňský příjem o něco přesáhl povolený limit 68 000 korun.
Pokud rozdělujete příjmy a výdaje z podnikání na spolupracujícího manžela nebo manželku, může to být nejvíce polovina příjmů a výdajů. Když uvádíte manželku nebo manžela jako spolupracující osobu, nesmíte je zároveň uplatňovat jako vyživovaného člověka bez vlastních příjmů. Přitom částka připadající na spolupracujícího manžela (manželku), o kterou příjmy přesahují výdaje, smí činit nejvýše 540 000 Kč při spolupráci po celé zdaňovací období, nebo 45 000 Kč za každý i započatý měsíc spolupráce.
Další možnosti, jak ušetřit Máte luxusní auto?
Zahrňte ho do nákladů. Od 1. ledna 2008 už neplatí tolik diskutovaná hranice 1,5 milionu korun pro pořízení osobních automobilů na leasing, které si můžete „daňově uznat“.
Máte-li přeplatek, požádejte o jeho vrácení Ovrácení přeplatku na dani je nutné požádat. Slouží k tomu 4. strana daňového přiznání.
Zaplaťte daň včas Daň je splatná také do 31. března, respektive 30. června. Za každý den zpoždění se počítá nepříjemné penále.
U příjmů z pronájmu uplatněte paušál 30 % Je ale potřeba ověřit, zda se vám to vyplatí. Stačí zjistit, jaké jsou skutečně vynaložené výdaje.
Diskuse
Vložte svůj dotaz
Dobrý den, manžel (státní zaměstnanec) byl pouze po část roku mojí spolupracující osobou při podnikání - pronájem a ubytovací služby. Může si odečíst danovou ztrátu z minulých let, když na něho převádím jen 25% příjmů a výdajů? Minulé roky jsem danové přiznání dělala jen já, ale pronájem bytu byl ze SJM. Pokud si může danovou ztrátu odečíst, tak se také musí dělit dle jeho podílu na příjmech? Děkuji