Drábek trvá na druhém pilíři důchodového systému, experti jsou proti
Zavést druhý pilíř důchodové systému hodlá ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek. Spořit v soukromých penzijních fondech a odvádět do nich část příjmů má podle něj smysl, i když by to mělo být pouze dobrovolné. Ekonomičtí odborníci však tuto část důchodové reformy příliš nepodporují.
Zavést druhý pilíř důchodové systému hodlá ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek. Spořit v soukromých penzijních fondech a odvádět do nich část příjmů má podle něj smysl, i když by to mělo být pouze dobrovolné. Ekonomičtí odborníci však tuto část důchodové reformy příliš nepodporují.
"Navrhovaný druhý pilíř pomůže k dalšímu udržitelnému vývoji. Lepší je, když bude alespoň dobrovolný, než aby nebyl vůbec. Nějaká změna musí nastat," řekl ministr Drábek v pořadu ČT Otázky Václava Moravce. Vláda původně chtěla spoření zavést povinné, proti byla opozice i odbory.
Prezident Asociace penzijních fondů Jiří Rusnok si ale myslí, že zavádět druhý pilíř nemá smysl. "Navíc je proti programovému prohlášení vlády. Potřebujeme reformovat třetí pilíř, tedy posílit spoření na penze. Především u lidí do čtyřiceti let," řekl v ČT někdejší ministr financí.
Podle něj je zejména potřeba, aby příjmy do důchodového systému byly různorodější než jsou v současnosti. "U dnešních důchodců jsou penze z 95 procent tvořené penězi z prvního pilíře. Kdyby se hospodařilo jak v Řecku nebo Portugalsku, tak na důchody nebude," doplnil Rusnok.
Opatrně se k druhému pilíři staví ekonomičtí experti. Podle Davida Marka z Patria Finance není jistota, že pokud se nastaví jako dobrovolný, že lidé budou spořit. Analytik Next Finance Vladimír Pikora považuje druhý pilíř za rizikový.
"Na Slovensku i v dalších zemí od něj upustili," říká ekonom. Špidla kritizuje futuristické prognózy odchodů do penze
Druhý pilíř odmítl i bývalý premiér a ministr práce a sociálních věcí Vladimír Špidla z ČSSD. "Nemá žádný smysl," řekl v České televizi.
Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Jaroslav Zavadil upřednostňuje změny v odvodech v rámci sociálního pojištění. Chce také otevřít debatu o možném přispívání v zaměstnaneckých fondech. Podle ministra Drábka ale v českém prostředí nemají tradicí. "Dnes to má nižší opodstatnění než před 50 lety," uvedl místopředseda TOP 09.
Zavadil se Špidlou také kritizovali vládu, že rozhoduje na desítky let dopředu o věku, ve kterém se bude odcházet do penze. "Nelze na tak dlouho dopředu předjímat," řekl Špidla.
Se zvyšováním věku odchodu do důchodu počítá takzvaná malá penzijní reforma, kterou poslanci v tomto týdnu odsouhlasili . Dnešní třicátníci půjdou do penze, až když jim bude 66 let a víc.
Drábek ale v ČT uvedl, že v případě zlepšení demografického vývoje by dnešní dvacátníci mohli jít do důchodu o rok či dva roky dříve, než jak stanovuje schválený zákon.
"Moje děti dnes vědí, že půjdou do důchodu mezi 69 a 70 lety, a jestli se změní demografická prognóza, tak se to může o jeden, dva roky upravit," řekl ministr.
Diskuse
Vložte svůj dotaz