Drábek: Peníze na důchod naspořené ve fondech bude možné zdědit
Koalice formuje důchodovou reformu, která má lidem pomoci zajistit důstojné penze. Nový systém lidem umožní přesměrovat část mzdy i odvodů na individuální účty. Pokud člověk zemře ještě před odchodem do důchodu, naspořená částka bude předmětem dědického řízení.
Koalice formuje důchodovou reformu, která má lidem pomoci zajistit důstojné penze. Nový systém lidem umožní přesměrovat část mzdy i odvodů na individuální účty. Pokud člověk zemře ještě před odchodem do důchodu, naspořená částka bude předmětem dědického řízení.
Na úterní tiskové konferenci to řekl ministr práce Jaromír Drábek. Naspořenou částku bude možné zdědit i po příjemci penze, záležet však bude na tom, jakou formu výplaty důchodu zvolil.
Do soukromých fondů bude stát na žádost lidí mladších 35 let odvádět tři procenta z odvodů na sociální pojištění, ovšem jen za podmínky, že do nich budou střadatelé odvádět zároveň dvě procenta z hrubé mzdy. Lidé si tak nově budou moci přesměrovat část mzdy i odvodů na individuální účty.
"Je to výrazný impuls pro růst ekonomiky, zvýšení pracovních míst," řekl ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek ke snížení odvodů za zaměstnance do státní pokladny.
Takto odvedené peníze mají lidem zajistit vyšší důchody, než pokud do systému nevstoupí a budou se spoléhat pouze na výplatu penze od státu.
Pro výplatu naspořené částky bude možné volit ze tří možností: první variantou je doživotní výplata. V takovém případě naspořenou částku dědit nelze. Další varianta je pro dědice o něco příznivější - k doživotní penzi bude možné sjednat výplatu penze pozůstalostní pro manžela či manželku maximálně po dobu tří let. Dalším způsobem výplaty naspořené částky je renta na dobu 20 let. Pokud člověk během této doby zemře, dědicovi bude renta vyplácena ve stejné výši po dobu uplynutí této lhůty.
Naspořené peníze si lidé nebudou moci vybrat jednorázově a budou se muset rozhodnout pro nový systém spoření maximálně do věku 35 let. "Tuto hranici jsme nastavili na tento věk proto, že mladší lidé řeší ještě řadu jiných ekonomických aktivit. Mají řadu vydání s rodinou. Kolem 35 let se tyto aktivity ustálí a mají ještě 30 let na spoření," vysvětlil ministr.
I po zavedení nových forem spoření na penzi v roce 2012 však zůstane v platnosti současný systém penzijního připojištění, kdy člověk odvádí peníze do penzijního fondu a stát mu podle výše vkladu na spoření přispívá.
Kvůli důchodové reformě chce vláda sjednotit DPH na 20 procentech, což má do státní pokladny přinést 58 miliard. Nárůst inflace bude kompenzován u důchodců valorizací důchodů a u nízkopříjmových skupin zvýšením životního minima. Rodinám s dětmi bude nárůst kompenzován navýšením odpisů na dítě z daní, a to o 250 korun měsíčně.
Zvýšení daně podle Drábka navýší výdaje domácností v pesimistickém scénáři o 3,1 procenta. DPH by se měla sjednotit od 1. ledna 2012, toto datum podle Drábka ale ještě není definitivní.
Diskuse
Vložte svůj dotaz