Česko dostalo vážné varování
Nervozita ohledně rychle rostoucích dluhů evropských zemí již dopadla i na Česko. Prestižní ratingová agentura Moody’s, jejíž hodnocení výrazně ovlivňují důvěryhodnost zemí v očích investorů, včera varovala Česko. Podle agentury musí po parlamentních volbách na konci května přijít s důvěryhodným programem na snižování státního dluhu a na provedení reforem veřejných financí, např. penzijního systému. Jinak Česku hrozí snížení investičního hodnocení, prohlásil viceprezident Moody’s Dietmar Hornung. „Pokud jde o strukturální záležitosti spojené s penzemi a zdravotní péčí, Česká republika v rámci regionu zaostává,“ řekl Hornung.
Musíte snížit zadlužení a provést penzijní reformu, varuje prestižní agentura. Jinak vám srazíme rating
PRAHA
Je to vůbec poprvé, co významná ratingová agentura pohrozila Česku snížením investičního hodnocení. Až doposud mezinárodní organizace většinou zemi pouze doporučovaly, aby reformy veřejných financí provedla, resp. urychlila. Hornung řekl, že pokud by se Česko vypořádalo s penzijní reformou a s reformou zdravotní péče, pak by měla jeho ekonomika pevné základy a po odeznění hospodářské krize by nebyl důvod k obavám.
Vybíráte penzijní připojištění? Využijte možnost srovnávání nabídky zde
Co by znamenalo snížení investičního hodnocení? „To by vedlo ke zdražení financování státního dluhu a to nemůžeme připustit,“ reagoval na zprávu ministr financí Eduard Janota. Jen v loňském roce zaplatil stát na úrocích ze státního dluhu přes 70 miliard korun.
Místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek zdůraznil, že případné snížení investičního hodnocení Česka by negativně ovlivnilo i domácí firmy a podnikatele. „Promítlo by se to i do ratingu bank v Česku a vedlo by to ke zdražení peněz pro podnikatelskou sféru,“ vysvětlil Kalousek.
Varování vysokého představitele Moody’s nebere na lehkou váhu ani ODS. Její ekonomický expert Martin Kocourek řekl, že strana chce snižovat podíl deficitu státního rozpočtu na hrubém domácím produktu země ještě rychleji než vláda. Kabinetem schválený scénář počítá se snížením tohoto podílu v letošním roce na 5,3 procenta, v příštím roce na 4,8 procenta a v roce 2012 na 4,2 procenta. „My chceme v příštím roce usilovat o 3,6procentní podíl a v roce 2012 o 3 procenta,“ řekl Kocourek.
Zástupci ČSSD se ke zprávě Moody’s nevyjádřili. Jejich strana však chce snížit deficit vyššími daněmi spíše než úsporami a uvádí, že penzijní systém reformu nepotřebuje. Moody’s přitom doporučuje nejen provést penzijní reformu, ale také upřednostnit úspory před zvyšováním daní.
Diskuse
Vložte svůj dotaz