Aby bylo na penze, přijde zdražení
Již za rok může zdražit jídlo, léky, knihy i lístky do kina. Později se zruší vdovské a vdovecké důchody a zanikne i nárok na celoživotní výplatu invalidních důchodů. Zvýší se i věk odchodu do důchodu. Výměnou za to ale budoucí důchodci z řad dnešních třicátníků nebudou v penzi strádat na úrovni životního minima. Právě takové by byly dopady penzijní reformy, jejíž návrh včera představila expertní komise vedená Vladimírem Bezděkem.
Návrhy penzijní reformy představené Bezděkovou komisí počítají s nižším pojistným a jednotnou DPH
Poselství komise, která se zkoumáním penzijního systému a hledáním východisek k jeho ozdravení zabývala od ledna, je následující – stát není dlouhodobě schopen zajistit výplatu důchodů v patřičné výši. Může za to hlavně stárnoucí populace. Zatímco v současnosti na penzi jednoho důchodce přispívá 1,8 pracujícího člověka, v roce 2050 to bude již jen 1,2 plátce pojistného. V roce 2050 by tak třetinu peněz vyplácených na důchody nekrylo pojistné.
Bezděkova komise proto včera přišla s návrhem možných řešení. Dotknou se zejména lidí mladších 40 let. Ti si budou muset na penzi začít šetřit již nyní. Část svých úspor přitom budou pravděpodobně povinně ukládat u penzijních fondů.
Kolik peněz půjde do soukromých fondů?
Návrh důchodové reformy počítá se snížením pojistného z 28 na 23 procent hrubé mzdy a s polovičním snížením stropu pro odvody. Propad příjmů státu by kompenzovala jednotná sazba DPH ve výši 19 procent, což by se dotklo cen většiny potravin a služeb. Ty jsou dnes zdaněny 10procentní sazbou. Ministr financí Eduard Janota připustil, že zvyšování DPH by mělo být postupné a mohlo by začít již v příštím roce.
Komise se shodla na tom, že do roku 2030 bude nutné zvýšit věk odchodu do důchodu na 65 let a tato hranice by platila jak u mužů, tak u žen. Ženy s pěti a více dětmi by šly do důchodu po dovršení 62. roku. Zrušit se má i výplata vdovských důchodů. Lidem, kterým budou tyto důchody přiznány ještě před odstartováním penzijní reformy (zhruba v roce 2015), budou i nadále vypláceny. Revidována by měla být také výplata invalidních důchodů. Zdravotní stav jejich příjemců by měl být přezkoumáván a po dovršení důchodového věku by jejich příjemci začali namísto invalidního důchodu pobírat důchod starobní.
Naopak shoda nepanuje v tom, jak mají lidé spořit na penzi u soukromých fondů. Většinový návrh počítá s tím, že lidé mladší 40 let budou 3 procenta z hrubé mzdy povinně odvádět do penzijních fondů. Podle menšinového návrhu by lidé do soukromých fondů spořili dobrovolně, avšak kdyby do nich odvedli 3 procenta hrubé mzdy, stát by jim přispěl dalšími třemi procenty.
NÁVRHY BEZDĚKOVY KOMISE NA DŮCHODOVOU REFORMU
Současný systém důchochového pojištění v Česku je založen na průběžném financování. Důchody se vyplácí pouze z pojistného, které do systému odvádí lidé v produktivním věku. V současné době na jednoho důchodce připadá asi 1,8 plátce sociálního pojištění. Tento poměr se ale do budoucna bude nadále zhoršovat. Proto chce Bezděkova komise nynější systém změnit a část peněz (pojistného) vyvést mimo průběžné financování. Tyto finance by si lidé kumulovali na soukromých penzijních fondech (spoření) a měli by je určené na svůj důchod bez ohledu na demografický vývoj.
Varianta A Snížení pojistného z 28 na 23 procent hrubé mzdy Sjednocení sazeb DPH na úroveň 19 procent I. pilíř - 20 procent (průběžný systém důchodů) II. pilíř - povinně 3 procenta (soukromé penzijní spoření) Tato úprava by se týkala pouze lidí ve věku do 40 let, starších osob by se tato úprava nedotkla
Varianta B Snížení pojistného z 28 na 23 procent hrubé mzdy Sjednocení sazeb DPH na úroveň 19 procent I. pilíř - 23 procent (průběžný systém důchodů) II. pilíř - dobrovolný (soukromé penzijní spoření), stát by klientům přidal další tři procenta Tato varianta je pro všechny občany bez ohledu na jejich věk Další doporučení komise Snížení stropu pojistného na úroveň trojnásobku průměrné mzdy Aktualizace definice invalidity a zpřísnění vyplácení invalidního důchodu Zvýšení podpory státu rodinám s dětmi Zrušení vdovských a vdoveckých důchodů Zdroj: Bezděkova komise
Diskuse
Vložte svůj dotaz