« Zpět

Banka CREDITAS jako jedna z prvních v ČR spouští API

| 12. října 2017 - 15:38 | Zprávy | On-line aplikace

Banka CREDITAS pokračuje v inovacích a jako teprve třetí banka na českém trhu spouští službu Creditas API. API otevírá internetové bankovnictví a umožňuje jeho propojení s klientskými systémy třetích stran. To usnadní život zejména firmám, které si tak můžou například snadno synchronizovat účetnictví. FinTech firmy nebo další banky mají zase možnost integrovat produkty Banky CREDITAS do svých aplikací.

„Od ledna začne platit nová regulace Evropské Unie, tzv. PSD2, která bankám přikazuje zpřístupnit svá data po odsouhlasení klientem dalším subjektům (finančně technologickým firmám nebo jiným bankám), které je mohou integrovat do svých aplikací. Někdo se toho obává, my to naopak vidíme jako příležitost,“ říká Kamil Rataj, člen představenstva Banky CREDITAS zodpovědný za IT.

API (Application Programming Interface) je termín pro rozhraní využívané k programování aplikací s využitím přesně definovaných metod komunikace mezi jednotlivými softwarovými komponentami.

CREDITAS API může být použito pro napojení účetních programů nebo pro automatizované strojové zpracování výpisů, příkazů a pohybů na účtech vedených u Banky CREDITAS, aniž by se klient musel přihlásit do internetového bankovnictví.

CREDITAS API umožňuje sdílení online dat o platebních účtech (firemních, běžných i spořicích). Základní podoba oprávnění umožní aplikaci zobrazovat informace o účtu, zůstatek či historii a tato data exportovat. Rozšířené oprávnění umožní i vytváření domácích plateb, import hromadných plateb a jejich zobrazení. Pro vyšší bezpečnost stále zůstane autorizace plateb na klientovi v jeho Internetovém bankovnictví.

Creditas API usnadní život i firmám, jež budou chtít bankovnictví propojit se svými účetními systémy (připravenost avizovaly například ABRA Software nebo Účetnictví on-line), odpadne jim tak zdlouhavá komunikace s účetními a často nebezpečné přeposílání výpisů.

Samotný proces aktivace Creditas API je pro klienta velmi jednoduchý. „V internetovém bankovnictví vygeneruje bezpečnostní klíč (v praxi 64znakové heslo), který předá důvěryhodné třetí straně a přiřadí jí požadovaná oprávnění. U každé z těchto stran přitom nastaví, do jaké míry bude mít k jeho účtu přístup,“ popisuje Kamil Rataj.

Samozřejmostí je vysoká úroveň zabezpečení, komunikace vyžaduje SSL protokol a 128bitové šifrování, služby jsou postaveny metodou POST a každá má specifické URL. Data jsou pak přenášena ve formátu JSON.

Vyměňte si vaše zkušenosti v oblasti finančních produktů.

Diskuse

Vložte svůj dotaz

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.