« Zpět
Střípky z historie Burzy cenných papírů ve Frankfurtu nad Mohanem
Kořeny burzy cenných papírů ve Frankfurtu nad Mohanem sahají až ke středověkým trhům –první takový je doložen již na podzim 1150.Od roku 1350 se zde konal také pravidelný jarní trh.
V průběhu 16.století se z Frankfurtu stalo významné velkoobchodní a bankovní centrum. Provádění plateb bylo velmi obtížné, neboť bylo nutno porovnávat různou kvalitu mincí a směnné kurzy.
Roku 1585 se obchodníci rozhodli stanovit vlastní směnné kurzy – jejich dohoda je dnes považována za rodný list burzy cenných papírů ve Frankfurtu n.M.
V roce 1625 byl vydán první úřední kurzovní lístek – byly v něm uvedeny průměrné kurzy 12 druhů mincí. Nejstarší dodnes dochovaný „frankfurtský kurzovní lístek“ pochází z roku 1721 a obsahuje směnné kurzy 16 druhů mincí.
V roce 1682 byl přijat „Burzovní řád“.
Zpočátku se obchodníci scházeli na náměstí před radnicí, avšak od roku 1694/1695 se scházeli ve zvláštní budově.
Koncem 17.století se začalo pravidelně obchodovat také s dlužními úpisy a obligacemi. Vznikl tak trh, který byl přístupný nejenom obchodníkům.
V roce 1707 se z představenstva burzy konstituovalo obchodní zastoupení města (Deputierten der Kaufmannschaft). Z něho se v roce 1808 vyvinula obchodní komora a z burzy se tak stala veřejnoprávní instituce.
Již na konci 18.století se zde začalo obchodovat se státními cennými papíry, zejména s dluhopisy.V roce 1820 se zde začalo obchodovat také s akciemi.
Bližší informace získáte na internetové stránce http://deutsche-boerse.com.
Diskuse
Vložte svůj dotaz