« Zpět
Do kterých odvětví se vyplatí investovat?
Možná je ještě příliš brzy na jarní optimismus, ale důvěra v hospodářské oživení stoupá a s ní přichází následující otázka: „Která odvětví jsou výhodná pro investice?“
Zdravotnictví a farmacie
„V tomto sektoru je nepochybně potenciál dlouhodobého růstu. Je poháněn inovacemi a zásadním zdokonalováním jakosti a produktivity. Protože 80 % tržní kapitalizace pochází z USA, zůstal v roce 2012 tento sektor v důsledku Obamovy zdravotní reformy a rozpočtových problémů USA pozadu, ale ukázalo se, že žádné škrty se zdravotnictví a farmacie týkat nebudou,“ vysvětluje Aleš Prandstetter, investiční stratég společnosti ČSOB Asset Management, a.s., investiční společnosti. Platí přitom, že očekávaný růst výnosů v subsektoru zdravotnické techniky je v delší perspektivě vyšší než v širším sektoru farmaceutik či na trhu obecně.
„V posledních deseti letech ztratil sektor farmaceutik pověst růstového odvětví. Jednak proto, že na trh bylo uvedeno jen několik nových produktů s vysokým potenciálem, jednak proto, že končí patentová ochrana stávajících vysoce ziskových produktů,“ vysvětluje Aleš Prandstetter. „Už tedy nejde o příběh růstu, ale o příběh zhodnocení.“ Také proto je v rámci tohoto sektoru upřednostňována oblast zdravotnické techniky.
Vodní průmysl
Zajištění pitné vody a potravy pro zvyšující se počet obyvatel světa a podpora hospodářského růstu ve vyspělých i rozvojových zemích vyžadují vysoké investice – nyní i v následujících desetiletích. Investice v Severní Americe i Spojeném království zpomalily, jako kdyby byla výměna vodovodní infrastruktury nutná pouze jednou za každých 150 let. K rychlé industrializaci rozvíjejících se ekonomik docházelo často na úkor životního prostředí. Prudce se tedy zvýšila potřeba úpravy vody. „Společnosti, podnikající v často regulovaném odvětví vodního hospodářství, mají trochu jiný byznysový model než společnosti vystavené plné konkurenci. Jejich výhodou bývá stabilní marže, která je zajištěna právě regulací na základě uznaných nákladů výroby,“ vysvětluje Aleš Prandstetter.
Technologie
Technologie již nejsou agresivně rostoucím sektorem, kterým byly v době internetové bubliny před více než deseti lety. Některé z největších IT společností mají pevné základy. Jejich rozvahy jsou téměř bez dluhů a mají velké množství hotovosti, kterou vyplácí akcionářům. To udělalo z technologií „nový defenzivní sektor“, kde jsou výkyvy ceny akcií menší než u širšího trhu.
Růstový potenciál sektoru se podceňuje. Čtyři klíčové trendy generují silný strukturální růst. „Mobilita“ žene vývoj a prodej chytrých telefonů a počítačových tabletů, „digitální obývák“ přináší do domova široký okruh nových aplikací a „cloud computing“ nabízí uživatelům přístup k datům a sociálním sítím vždy a všude. Všechny tyto faktory generují exponenciální růst mobility dat a umocňují trend „propojování a zasíťování“. Odvětví tedy bude profitovat z neustálé produktové inovace, investic do kapacit a poptávky po rychlé modernizaci.
„Bude to rovněž první sektor, kterému prospěje obnova investiční poptávky. Náš názor na tento obor tedy zůstává pozitivní. Ne všechen růst je však navíc: trh tradičních počítačů a mobilních telefonů je subjektem značné míry kanibalizace ze strany chytrých telefonů a tabletů. To je zdůrazněno ohlášenými čtvrtletními výsledky. Spotřeba se drží, ale ziskové marže jsou nízké. Pozitivní zprávy však přicházejí z oblasti podnikových investic, a my proto věříme, že převezmou štafetu od soukromých spotřebitelů,“ doplňuje Aleš Prandstetter.
Konvertibilní dluhopisy
Konvertibilní dluhopisy jsou firemní dluhopisy, u nichž se kombinuje nízký kupon s akciovou opcí: právo vyměnit dluhopis za akcii. V posledních měsících nejen že byl výkon akciových trhů velmi dobrý, i firemní dluhopisy na tom byly velmi dobře. To znamená vysoký výkon na straně konvertibilních dluhopisů, pokud tedy nebereme v úvahu směnné kurzy. Silné euro – zejména ve vztahu k japonskému jenu a americkému dolaru – většinu těchto výnosů vynulovalo. Měnově zajištěné instrumenty dosahovaly významně lepších výkonů než nezajištěné. „Ve srovnání s dluhopisy jsou akcie stále levné, takže dlouhodobé předpovědi jsou pozitivní. I výhledy konvertibilních dluhopisů jsou příznivé díky míře participace ve vztahu k růstu akciového trhu, která se momentálně pohybuje okolo čtyřiceti procent. Jelikož jsou konvertibilní dluhopisy daleko méně citlivé na pohyby úrokových měr, budou tyto dluhopisy v případě náhlé změny kurzů vystaveny menším nepříznivým účinkům,“ předpovídá Aleš Prandstetter.
Dluhopisy s vysokým výnosem v cizích měnách
Ekonomické základy rozvíjejících se trhů jsou pevné, hladiny dluhu nižší než na Západě a také rozpočty jsou vyrovnanější. Navzdory skutečnosti, že hospodářský růst na těchto trzích zpomaluje, lze se vyhnout tvrdému dosednutí na zem. Mluvíme-li o zhodnocení, toto téma je pořád zajímavé kvůli vyšší úrovni výnosů, zejména ve srovnání se státními dluhopisy na Západě. Úroky u německých a amerických (ale i českých) dluhopisů jsou v současnosti extrémně nízké. Dluhopisy zemí rozvíjejících se trhů v místních měnách naproti tomu nabízejí atraktivní rizikovou prémii. Pro investory to znamená výhody nejen ve formě vyššího běžného výnosu, nýbrž i případného posilování dané měny vůči euru. Nejdůležitějšími rizikovými faktory jsou u rozvíjejících se trhů celosvětová recese a politická nestabilita v regionech. Politická rizika je těžké předvídat, a proto je důležitá efektivní diverzifikace mezi různé měny.
Diskuse
Vložte svůj dotaz