« Zpět

Novinky, které to mladým rodinám usnadní s financemi

16. května 2016 - 12:47 | Zprávy

Mladé rodiny to s financemi většinou nemají lehké. Pro rodiče (i jejich děti) nicméně začalo v letošním roce platit několik novinek, které po finanční stránce jistě ocení. „Změny rodinám usnadní mimo jiné nakládání s penězi ze stavebního spoření, umožňují založení doplňkového penzijního spoření pro děti nebo zvýší daňové úlevy,“ vypočítává Dušan Šídlo, analytik společnosti Broker Trust. Podívejte se na přehled aktuálních změn.

Sleva na dani

Poslanci schválili pro rok 2016 slevu na dani ve výši 17 004 Kč na druhé dítě (o 1200 Kč více než loni) a u třetího dítěte na 20 604 Kč (3 600 Kč více). U prvního dítěte zůstává zvýhodnění 13 404 Kč za rok. Zvýhodnění vstoupí v platnost až v průběhu letoška, uplatnit ale půjde na celý rok. S dalším navýšením daňových slev se počítá i v příštím roce.  Využít tuto možnost může pouze jeden z rodičů. Změna se také netýká živnostníků uplatňujících daňové paušály. Podmínkou pro využití slevy je, aby „vyživované“ dítě žilo s daňovým poplatníkem v jedné domácnosti.

„Často se zapomíná na to, že daňové zvýhodnění na dítě mohou uplatnit i prarodiče, jestliže rodiče dítěte nemají příjmy, z nichž by toto zvýhodnění uplatnili, na rozdíl od babičky nebo dědečka,“ připomíná Dušan Šídlo.

Stavební spoření

V době nízkých úrokových sazeb, kdy na většině běžných účtů peníze jen nečinně zahálejí, získává na popularitě stavební spoření. Není divu, díky garantovanému úroku a státnímu příspěvku až 2000 korun ročně (za předpokladu, že člověk spoří minimálně šest let a za rok na účet pošle alespoň 20 000 korun), je to poměrně atraktivní konzervativní způsob zhodnocení peněz. Stavební spoření lze uzavřít i pro děti, ale mnohé rodiče od tohoto kroku odrazovaly přísné podmínky, které vyžadovaly pro ukončení smluv souhlas opatrovnického soudu. Senátem letos prošla novela zákona, která umožňuje, že pokud uplyne zákonná šestiletá lhůta, mohou rodiče vypovědět „dětskou smlouvu“ i bez souhlasu soudu.

„Na vypovězení smlouvy se ale musejí shodnout všichni zákonní zástupci dítěte. V opačném případě, typicky při sporech rozvedených rodičů, je pro vypovězení smlouvy souhlas soudu stále potřeba. Stejná podmínka platí i pro předčasné ukončení smlouvy,“ říká Dušan Šídlo.

Státní úvěr na bydlení

Od letošního dubna mohou mladé rodiny, respektive rodiče mladší 36 let, žádat také příspěvek na pořízení vlastního bydlení od Státního fondu rozvoje bydlení, a to až do 600 000 korun. Výše úvěru je sice oproti předchozímu období dvojnásobná, ale vzhledem k poměrně značné administrativní náročnosti a v některých případech i obtížně splnitelným podmínkám, například v oblasti ručení za úvěr, není tato půjčka pro každého. Výše úvěrové sazby se navíc příliš neliší od současně rekordně nízkých hypoték a žadatelé o úvěr musí alespoň 10 procent z ceny nového bydlení zaplatit ze svého, což obzvlášť pro mladé rodiny není snadné. Na druhou stranu Státní fond posuzuje mírněji tzv. bonitu, tedy schopnost člověka splácet úvěr, než jak to dělají banky. 

„Úvěr od státu se může hodit například pro rodinu, která při výstavbě domu zjistí, že jí nečekaně vzrostly náklady, které z vlastních zdrojů či případné hypotéky už nedokáže pokrýt,“ říká Dušan Šídlo.

Doplňkové penzijní spoření

Nově mohou rodiče pro děti uzavírat tzv. doplňkové penzijní spoření, a od mala jim tak dávat stranou peníze na důchod. Mladí lidé budou mít od 18 let možnost třetinu vložených prostředků vybrat, pokud bude doba jejich spoření trvat alespoň 10 let. Přijdou tak ale o poměrnou část státního příspěvku. Vybrat si část peněz může být lákavé, ale takový krok jde proti podstatě dlouhodobého spoření. Sahat na peníze, které má člověk uložené na přilepšení v penzi, v podstatě znamená okrádat své starší, často zranitelnější já. Prostředky pro financování studia nebo vlastního bydlení by tak měli mladí lidé hledat jinde než v úsporách na penzi.

 „Pokud mají rodiče vyřešené finanční priority a nescházejí jim třeba peníze na splácení spotřebitelského úvěru, tak se dá říci, že čím dříve začnou dětem spořit, tím lépe udělají. Zároveň je důležité s dětmi o penězích mluvit a učit je základům finanční gramotnosti. Výrazně tak zvýší šanci, že jejich potomci budou v budoucnu se svými penězi nakládat zodpovědně, což může být jedna z nejlepších investic, které člověk v životě udělá,“ dodává Dušan Šídlo z Broker Trustu.

Vyměňte si vaše zkušenosti v oblasti finančních produktů.

Diskuse

Vložte svůj dotaz

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.