« Zpět

Více než polovina Čechů jede na hory bez cestovního pojištění

| 7. února 2014 - 12:55 | Zprávy | Neživotní pojištění

Počasí letos lyžařům příliš nepřeje. I z tohoto důvodu se chystá svou dovolenou strávit na horách pouze 30 % Čechů. Dvě třetiny z nich pak plánují strávit své volné dny na tuzemských horách. Na cestovní pojištění jich však velká většina zapomene. Nedávný průzkum České pojišťovny odhalil, že bez cestovního pojištění vyrazí na hory do Čech či zahraničí 54 % dotázaných. Přitom právě v zimních měsících dochází k těm nejvážnějším úrazům.

Při výběru mezi zahraniční a tuzemskou dovolenou preferují respondenti průzkumu spíše české prostředí. „Snažili jsme se zjistit, jak jsou lidé při odjezdu na dovolenou zodpovědní. Překvapivě více než polovina dotázaných riskuje a vyráží na hory bez pojištění. To je ale zbytečný hazard,“ říká Jakub Nožička, ředitel Odboru neživotního pojištění České pojišťovny a dodává: „Málokdo ví, že si může cestovní pojištění sjednat nejen na zahraniční, ale i tuzemskou dovolenou.“ 
 
Nehody na českých horách – zabolí tělo a zatíží peněženku 
Vysoká rychlost jízdy na lyžích či snowboardu způsobuje ty nejvážnější úrazy včetně trvalých následků. K nejčastějším zimním úrazům na českých a moravských horách patří poranění kloubů, zlomeniny a zhmožděniny končetin. „Tuzemské cestovní pojištění neobsahuje pojištění léčebných výloh, neboť toto mají Češi na domácím území hrazeno ze svého zdravotního pojištění. V Čechách vás lékaři sice ošetří zdarma, ale trvalé následky vám už nikdo neproplatí. Proto je užitečnou součástí tuzemského cestovního pojištění také úrazové pojištění. Důležitou složkou je potom i pojištění zavazadel či pojištění storna cesty, které pomůže v případě, kdy například z důvodu nemoci nemůžete na svou již zaplacenou dovolenou odjet,“ připomíná Jakub Nožička.
 
Jak vybrat to nejvhodnější cestovní pojištění do zahraničí?
  1. Cestovní pojištění by mělo být složeno z pojištění léčebných výloh, úrazového pojištění, pojištění zavazadel a pojištění odpovědnosti za škody. 
  2. Při sjednávání pojištění rozlišujte, zda se budete věnovat pouze běžným sportovním aktivitám, nebo zda jedete za extrémními sporty, například za „free ride lyžováním“.
  3. Důležité jsou také správně nastavené limity pojistného plnění. Nároky na náhradu škody poškozených osob snadno mohou, zvláště v případě zdravotní újmy, dosáhnout astronomických částek.
Nespoléhejte v zahraničí na Evropský průkaz zdravotního pojištění
Evropský průkaz zdravotního pojištění (tzv. EHIC) v žádném případě nemůže v zahraničí nahradit plnohodnotné cestovní pojištění. EHIC opravňuje držitele k ošetření pouze ve veřejných, nikoliv v privátních zdravotnických zařízeních. V nich si musí pacient bez cestovního pojištění uhradit zdravotní péči v plné výši ze své kapsy. Držitel průkazu EHIC má stejná práva a povinnosti jako občané daného státu, musí tedy platit za vše, za co platí i domácí. Případnou repatriaci do ČR si také bude muset hradit sám. Další nevýhodou pak je, že s průkazem EHIC nemají turisté nárok na žádné asistenční služby, které jsou naopak běžnou součástí každého kvalitního cestovního pojištění. Asistenční služby pomohou v případě pojistné události kromě jiného s vyhledáním lékaře či s tlumočením.
Vyměňte si vaše zkušenosti v oblasti finančních produktů.

Diskuse

Vložte svůj dotaz

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.