« Zpět

V jednotlivých regionech ČR si lidé platí na životní pojištění velmi rozdílné částky

| 1. června 2010 - 8:25 | Zprávy | Neživotní pojištění

Přístup lidí ke dlouhodobému spoření v podobě životního pojištění se v jednotlivých regionech České republiky velmi liší. Zatímco na Českobudějovicku a v jihomoravském regionu se průměrné pojistné připadající na jednu smlouvu životního pojištění pohybuje v současnosti podle statistik ČSOB Pojišťovny okolo osmi tisíc korun ročně, v Praze přesahuje 12 000 korun a na Olomoucku se blíží dokonce 13 000 korunám. 

Přístup lidí ke dlouhodobému spoření v podobě životního pojištění se v jednotlivých regionech České republiky velmi liší. Zatímco na Českobudějovicku a v jihomoravském regionu se průměrné pojistné připadající na jednu smlouvu životního pojištění pohybuje v současnosti podle statistik ČSOB Pojišťovny okolo osmi tisíc korun ročně, v Praze přesahuje 12 000 korun a na Olomoucku se blíží dokonce 13 000 korunám.
„U soukromých životních pojištění, u nichž lze zaplacené pojistné částečně odečíst od daně z příjmu, je z daňového hlediska nejvýhodnější spořit ročně právě dvanáct tisíc korun, což je strop, který lze ještě odečíst. Z tohoto pohledu se naši klienti v Praze, na Olomoucku. ale také třeba v západních Čechách chovají velmi racionálně, naproti tomu lidé v ostatních částech země využívají možnosti daňových úlev jen zčásti,“ uvedl člen představenstva a ředitel divize životního pojištění ČSOB Pojišťovny Wim Guilliams. Díky daňovým odpočtům mohou klienti pojišťoven, kteří mají sjednané soukromé životní pojištění, ušetřit až 1 800 korun ročně.
Výše pojistného, které si klienti ČSOB Pojišťovny v jednotlivých regionech na životní pojištění platí, nesouvisí jednoznačně s výší průměrné mzdy, nelze tedy jednoznačně říct, že v místech, kde jsou průměrné mzdy vyšší, si lidé mohou dovolit i kvalitnější pojistnou ochranu. Například průměrná mzda na Olomoucku patří dokonce k nejnižším v republice. „Rozdíly mezi regiony souvisí spíše s obecným postojem lidí k ochraně před životními riziky a k finančním produktům vůbec. Dlouhodobě platí, že ochota lidí uzavírat životní pojištění je například na Ostravsku či v severních Čechách oproti jiným částem země nižší,“ řekl Wim Guilliams.
Do výše uvedených statistik průměrného pojistného v jednotlivých regionech byly zahrnuty tzv. běžně placené smlouvy uzavřené za poslední rok, tedy smlouvy, u nichž klienti platí pojistné v pravidelných ročních nebo častějších splátkách. Kromě nich existují ještě smlouvy s pojistným placeným v jedné částce na počátku trvání pojištění, u nichž bývá pojistné mnohonásobně vyšší a pohybuje se obvykle ve statisících nebo i milionech korun. Těchto pojistek je však v porovnání s běžně placenými smlouvami jen relativně malý počet. Také u jednorázových životních pojištění je přitom podle aktuálních statistik ČSOB Pojišťovny nejvyšší průměrné pojistné na Olomoucku – přes 430 000 korun na jednu smlouvu, přes hranici 400 000 korun se dostala i Praha. Na opačném pólu figurují západní a severní Čechy s necelými 200 000 korunami na jednu pojistku.

ozitivním trendem je, že průměrné pojistné u běžně placených i jednorázově placených životních pojištění v posledních letech trvale roste a v porovnání se stavem před pěti roky je nyní zhruba dvojnásobné. I přesto však lidé v Česku vynakládají na životní pojištění jen zlomek toho co lidé v západní Evropě.

Vyměňte si vaše zkušenosti v oblasti finančních produktů.

Diskuse

Vložte svůj dotaz

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.