« Zpět

Škody způsobené na neuklizených chodnících rostou. Jak je uplatnit?

| 14. prosince 2010 - 10:05 | Zprávy | Neživotní pojištění

Celkové škody způsobené sněžením na území celé republiky v posledních dvou týdnech se podle odhadů likvidátorů pojišťovny Generali pohybují v řádech desítek milionů korun. V porovnání s běžnými prosincovými dny může být jejich objem vyšší i o desítky procent. Aktuální počet hlášení činí cca 500 škod za 25 milionů korun.

Celkové škody způsobené sněžením na území celé republiky v posledních dvou týdnech se podle odhadů likvidátorů pojišťovny Generali pohybují v řádech desítek milionů korun. V porovnání s běžnými prosincovými dny může být jejich objem vyšší i o desítky procent. Aktuální počet hlášení činí cca 500 škod za 25 milionů korun.
Další upřesnění lze očekávat v příštích dnech v návaznosti na vývoj počasí. To samé platí i v případě škod na zdraví, které si lidé způsobili na neuklizených chodnících. Zatím evidujeme jejich přibližně 10% nárůst, přičemž se jejich počet pohybuje v řádu desítek za sta tisíce korun. Výši ale může výrazně ovlivnit druh zranění, které se lidé při pádu na zledovatělém chodníku způsobí. Například při letošní lednové kalamitě se jednalo zejména o zlomeniny horních a dolních končetin.
Lze předpokládat, ze škody na vozidlech, které dominovaly minulý týden po prvním vydatném sněžení letošní zimy, budou přecházet spíše ve škody na majetku, které souvisí převážně s tíhou napadaného sněhu. Nelze vyloučit ani škody, které může způsobit sníh padající ze střech domů. Na řadě obytných budov se v průběhu posledních dnů navíc objevily i rampouchy, které mohou být při uvolnění velice nebezpečné, jak pro vozidla zaparkovaná v jejich těsné blízkosti, tak pro chodce. Podobné škody lze nárokovat z pojištění odpovědnosti majitele nemovitosti. V případech škod na zdraví, které si lidé způsobili na neuklizených a namrzlých chodnících, které již nemusejí ošetřovat majitelé přilehlých nemovitostí, jak tomu bylo v minulém roce, je potřeba se obvykle obrátit obce a města.
Majetkové škody a škody na zdraví hlásí lidé obvykle s tří a vícedenním zpožděním. V podobných situacích je scénář vždy stejný. Jako první přicházejí na řadu poškozená motorová vozidla a teprve ve druhé vlně hlásí lidé škody na majetku, zdraví, případně spojené s podnikáním. Klienti Generali, kteří mají uzavřené pojištění domů, domácností, staveb, rekreačních objektů nebo podnikatelské pojištění majetku, mají riziko spojené s tíhou napadaného sněhu kryto již v základním pojištění.
Jak postupovat v případě, kdy dojde ke zranění nebo materiální škodě na neupraveném chodníku, kterých je po celé ČR v důsledku sněhové kalamity stále mnoho? V první řadě je potřeba zjistit na obecním úřadě, kdo je majitelem či správcem komunikace, kde k pojistné události došlo a neodkladně jej informovat. Ne vždy se totiž jedná o obec či město. Správce komunikace je povinen nahlásit pojistnou událost pojišťovně, u které má sjednané pojištění o odpovědnosti. Při samotném nahlášení je důležité upřesnit následující :
– kdo nárok uplatňuje
– doložení místa a času vzniku škody
– popis situace, při které pojistná událost vznikla
– výpověď svědka, ve vážnějších situacích (obecné ohrožení) Policie ČR nebo obecní policie
– vyčíslení škody na zdraví, věci, ušlého zisku, apod.
– možné upozornění na spoluzavinění jiného subjektu
Konkrétní okolnosti vzniku škody jsou vždy posuzovány zcela individuálně.
Odpovědnostní pojištění Generali kryje celou řadu dalších rizik, která jsou spojena s aktivitami provozovanými pojištěným subjektem. Kromě měst, obcí, krajů, apod. si tento druh pojištění sjednávají i jiné subjekty. Příkladem je unikátní pojištění odpovědnosti, které má u Generali uzavřeno Česká rada dětí a mládeže (ČRDM), kryjící odpovědnost na všech akcích zaštítěných ČRDM.

Vyměňte si vaše zkušenosti v oblasti finančních produktů.

Diskuse

Vložte svůj dotaz

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.