« Zpět

Sedm zimních problémů s majetkem a zdravím

| 3. února 2010 - 11:14 | Zprávy | Neživotní pojištění

Máte dobrou pojistku nemovitosti? Pak jste v suchu, i když sníh strhne tašky a do domu zateče. I základní pojistky se vztahují na riziko tíhy sněhu a námrazy. „Sazba se tím nezvyšuje,“ říká Ivana Šaršová z ČSOB Pojišťovny. Stejné je to u pojištění domácnosti.


Obojí si přitom můžete sjednat i teď v zimě, a když vás rozmary počasí poškodí, třeba hned inkasovat náhradu. „Roční pojištění domácnosti v hodnotě 500 tisíc korun stojí okolo dvou tisíc. U pojistky domu za tři miliony se platí od 2 600 korun za rok,“ počítá Milan Káňa z pojišťovny Kooperativa. Sníh a mráz však mohou napáchat i další škody na majetku a na zdraví.
1. Jak postupovat, když mi sníh poškodí střechu?
Lze uplatnit pojištění nemovitosti a domácnosti. Pokud možno zajistěte, aby se škoda nezvětšovala, a co nejdříve kontaktujte pojišťovnu. Na infolince se s vámi dohodnou, kdy přijede technik na obhlídku. Škodu zdokumentujte a případně si zajistěte svědky.
2. Lze získat peníze od pojišťovny, když střechou zateče?
Ano, ale jen když střechu poničila živelní pohroma, třeba sníh a námraza. Pak se na škody může vztahovat pojištění nemovitosti a domácnosti. Platí to třeba, když sníh strhne tašky nebo zohýbá okapy. Postup bude stejný jako při poškození střechy.
3. Vztahuje se pojistka k domu či domácnosti i na případy, kdy mráz roztrhá zamrzlé potrubí?
Většinou ano, ale u pojištění domácnosti či chalupy to platit nemusí. Jak je to ve vašem případě, si ověřte ve smlouvě.
4. Jaké pojištění platí pro situaci, kdy mi sníh padající ze střechy mého domu poškodí auto?
„Škodu v tomto případě kryje havarijní pojištění vozidla,“ říká Ivana Šaršová. Máte-li ho sjednané, postupujte jako u střechy. Jinak opravu či nové auto platíte ze svého.
5. Čím se situace liší, když auto poškodí sníh z cizí střechy?
Situaci důkladně zdokumentujte, zajistěte svědky, a když ztráty odhadnete na víc než 100 tisíc korun, oznamte událost policii. Pak kontaktujte majitele domu a požádejte ho o náhradu. Tomu může náklady pokrýt pojištění odpovědnosti. „Když škodu nenahradí, musíte se obrátit na soud,“ vysvětluje Pavel Jakab z advokátní kanceláře Peterka & Partners. Máte-li havarijní pojistku, projděte si smlouvu, zda se vztahuje i na tyto případy. Škodu by vám pak mohla uhradit pojišťovna. Pak se vám však sníží bonusy, což bude znamenat zvýšení pojistného.
6. Jaký je doporučený postup, když mi na ulici spadne sníh ze střechy na hlavu a způsobí úraz?
Postup je podobný jako u auta, snažte se vymáhat odškodnění na majiteli domu. „Zasahuje-li záchranná služba, měla by s vámi sepsat protokol,“ upozorňuje Milan Káňa. Odškodnění se pohybuje ve stovkách korun až v desítkách tisíc, někdy i ve stovkách tisíc. „Je možné žádat i o náhradu za ztrátu na výdělku po dobu pracovní neschopnosti, případně i po jejím skončení, pokud má úraz trvalé následky, a o náhradu nákladů spojených s léčením,“ vyjmenovává Pavel Jakab. Můžete také uplatnit úrazovou pojistku.
7. Mám nárok na odškodnění, když uklouznu na špatně uklizeném obecním chodníku a způsobím si úraz?
Postup je podobný jako v předchozím případě, odpovědnost nese obec. Zda jí chodník patří, si však ověřte na obecním úřadě. S výjimkou nezvladatelných kalamit by obec měla chodníky uklízet, případně označit ty, které v zimě neudržuje. Opět lze využít úrazové pojištění.

Vyměňte si vaše zkušenosti v oblasti finančních produktů.

Diskuse

Vložte svůj dotaz

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.