« Zpět

Proti padajícímu ledu se lze pojistit, majitel domu ale nesmí nic zanedbat

| 20. ledna 2010 - 11:39 | Zprávy | Neživotní pojištění

Stovky řidičů po celém Česku hledaly v posledních dnech dvě věci: fotoaparát a kontakt na majitele domu, před kterým parkovali. Pokud našli svůj vůz pod příkrovem z rampouchů a ledové laviny, mohli se utěšit jen tím, že škodu jim zaplatí právě majitel nemovitosti. Toho od nenadálých výdajů může uchránit jen pojištění.

Stovky řidičů po celém Česku hledaly v posledních dnech dvě věci: fotoaparát a kontakt na majitele domu, před kterým parkovali. Pokud našli svůj vůz pod příkrovem z rampouchů a ledové laviny, mohli se utěšit jen tím, že škodu jim zaplatí právě majitel nemovitosti. Toho od nenadálých výdajů může uchránit jen pojištění.
Pokud vám rampouch ze střechy poškodí auto, škodu si vyfoťte, případně si zajistěte svědky. Z pořízených fotografií musí být patrné, že nehoda byla opravdu způsobena spadlým sněhem. Pak musíte událost nahlásit vlastníkovi domu, ze kterého led či sníh spadl. Za pád předmětu ze střechy totiž od minulého roku odpovídá majitel domu.
Některé pojišťovny vám také poradí na bezplatných linkách svých telefonních center, kde lze také rovnou nahlásit škodu.
Máte-li sjednané havarijní pojištění, peníze dostanete od pojišťovny co nejdříve. Pak je na pojišťovně, aby pojistné plnění vymohla na majiteli nemovitosti. Pojištění proti pádu předmětu na vozidlo má většina pojišťoven v základním balíčku havarijního pojištění. I pojištěný majitel domu nesmí zanedbat své povinnosti
Aby majitel domu předešel nečekaným finančním výdajům, lze využít pojištění odpovědnosti za škodu třetí osobě.
Pojištění odpovědnosti si často sjednává nejen majitel, ale i nájemce, či správce nemovitosti. To znamená, že se můžete pojistit i tehdy, když vás majitel domu pověří úklidem přilehlých prostor domu. Pojištění odpovědnosti se pro vlastníky, správce nebo nájemce nemovitostí většinou sjednává jako doplňkové k pojištění odpovědnosti za škodu občana z běžného občanského života nebo k pojištění staveb.
Pokud má vlastník domu sjednané pojištění odpovědnosti a sníh z jeho domu poškodí cizí auto či způsobí újmu na zdraví, měl by ihned kontaktovat svou pojišťovnu a škodu jí nahlásit. "Jestliže zanedbá nějaké své povinnosti, může se stát, že pojišťovna škodu odmítne hradit," varuje Milan Káňa z Kooperativy. Dále upozorňuje, že i v případě, kdy má klient sjednané pojištění, je povinen předcházet hrozícím škodám.
Jestliže máte veškerou škodu pečlivě zdokumentovanou a nepodaří se vám majitele domu zastihnout, můžete začít zajišťovat opravu vozu. V případě totální škody se pojišťovny postupují stejně jako při požáru, odcizení nebo dopravní nehodě.
"Jde-li o škodu na majetku, má poškozený právo na náhradu škody po dobu tří let. Při zranění jde o dobu deseti let," říká Renata Svobodová z České podnikatelské pojišťovny.
Jestliže vlastník domu pojištění odpovědnosti nemá, musí škodu uhradit ze svého. Stejně tak společenství vlastníků se musí na vzniklou újmu složit podle výše podílů jednotlivých vlastníků v daném domě. Pokud by vznikly problémy se zaplacením škody, můžete se obrátit na soud.
Za úklid chodníků odpovídají obce
Jestliže si na neposypaném chodníku zlomíte nohu, nejlepší je zajistit si svědky. Na lidi, kteří váš pád viděli, si vezměte telefonní čísla. Pokud zrovna nikdo v okolí není, místo vašeho pádu si alespoň vyfoťte na mobilní telefon. Na fotografiích by mělo být vidět i číslo domu, před kterým jste spadli. Pak je důležité zjistit, kdo za schůdnost chodníku odpovídá. Od roku 2009 jsou to obce. Obec pak písemně požádejte o náhradu vzniklé škody.
Pokud po úrazu navštívíte lékaře, vyžádejte si všechny záznamy o zranění. Obec je po vás bude požadovat, stejně jako fotografie místa nehody.
Příklad: Na ledu uklouzne 35letý muž, který si vydělával 30 tisíc korun měsíčně. S komplikovanou zlomeninou zůstane v nemocnici jeden měsíc a v pracovní neschopnosti je pět měsíců. V tomto případě činí: - náhrada za bolestné asi 40 tisíc korun - náhrada za ztrátu na výdělku kolem 90 tisíc korun - náhrada účelně vynaložených nákladů na léčení cca 20 tisíc korun - celkové náklady na náhradu škody na zdraví tak mohou v tomto případě dosáhnout částky 150 000 korun, a to v případě, že tento úraz nebude mít trvalé následky.

Vyměňte si vaše zkušenosti v oblasti finančních produktů.

Diskuse

Vložte svůj dotaz

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.