« Zpět

Předepsané pojistné u pojištění vozidel výrazně kleslo

| 28. dubna 2010 - 8:58 | Zprávy | Neživotní pojištění

Podle aktuálních údajů České asociace pojišťoven (ČAP)došlo v 1. čtvrtletí letošního roku, a to poprvé po osmi letech, k poklesu předepsaného pojistného v oblasti pojištění motorových vozidel. Celkové předepsané pojistné se však udrželo v černých číslech, především díky jednorázově placenému životnímu pojištění, které zaznamenalo v tomto období rekordní meziroční nárůst o 58 %.


Předepsané pojistné u pojištění motorových vozidel kleslo téměř o 9 %,
životní pojištění meziročně narostlo o 17,5 %,
celkový objem předepsaného pojistného meziročně vzrostl o 4,3 %.
Celkové předepsané pojistné u neživotního pojištění se proti stejnému období loňského roku snížilo o téměř 870 mil. Kč. Meziroční nárůst počtu smluv (+3,1%) však dokazuje, že zájem klientů o tuto oblast pojištění neopadá. Největší pokles předepsaného pojistného (-9 %) při mírném nárůstu počtu pojistných smluv (+1 %) se projevil u pojištění motorových vozidel: „Na jedné straně se ukazuje, že lehce přibývá nově pojištěných vozů, ovšem výrazně klesá cena pojistného,“ komentuje vývoj v daném segmentu Tomáš Síkora, výkonný ředitel ČAP. „Na trhu se již delší dobu projevuje silný cenový boj pojišťoven o zákazníka formou cenových zvýhodnění, bonusů a různých slevových balíčků. Propad předepsaného pojistného zároveň ovlivnila stagnace prodeje vozidel, zejména pak dražších typů.“ Pokles zaznamenala i ostatní odvětví neživotního pojištění – jak podnikatelská pojištění (-1,2 %), tak i zákonné pojištění odpovědnosti. Zejména zvyšující se nezaměstnanost a krach některých společností způsobily pokles předepsaného pojistného v této oblasti o necelá 4 %.
Opačný trend lze pozorovat u životního pojištění, které svou dynamikou zachraňuje tempo celkového růstu pojistného trhu i v letošním roce. Enormní nárůst obchodní produkce je evidentní zejména v oblasti jednorázově placeného pojistného, kde počet nově uzavřených smluv stoupl meziročně o 33 %, což obnáší nárůst o 21 tisíc kusů. „Jednorázové vklady do pojištění jsou nyní mezi pojistnými produkty opravdu populární,“ komentuje tento fenomén Tomáš Síkora a dodává: „Významnou měrou se na jejich prodeji podílejí ty pojišťovny, které disponují bankovními distribučními kanály. Bohužel se nejedná o přirozený růst pojistného trhu v oblasti pojistné ochrany rizik, ale spíše o zhodnocování finančních prostředků. Pevně doufám, že si však spotřebitelé uvědomují dlouhodobost takovéhoto rozhodnutí.“ Faktem totiž zůstává, že i při takovémto boomu životního pojištění došlo ke snížení počtu smluv o více než 31 tisíc kusů, což znamená, že klientů, kteří mají sjednanou pojistnou ochranu, ubývá.
Vedoucí postavení v rozdělení podílů pojistného trhu si i nadále drží Česká pojišťovna (24,2 %) a Kooperativa pojišťovna, VIG (22,1 %). Třetí největší pojišťovnou z pohledu předepsaného pojistného nově zaujímá a Komerční pojišťovna (7,5 %), která svou tržní pozici posílila právě díky růstu objemu předepsaného pojistného u jednorázově placených smluv životního pojištění. Pojišťovnu Allianz (7,1 %) tím posunula na čtvrtou pozici. Stálé místo v první pětce si nadále drží i pojišťovna Generali (6,7 %).

Vyměňte si vaše zkušenosti v oblasti finančních produktů.

Diskuse

Vložte svůj dotaz

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.