Praha láká podle Allianz zloděje nejvíce ze všech regionů. Jak postupovat, když vás navštíví?
V loňském roce evidovala Allianz pojišťovna v Praze 340 krádeží v domácnostech a hlavní město tak patří k nejméně bezpečným adresám v České republice. O polovinu méně jich měly střední Čechy. Nejmenší aktivitu v roce 2018 vykazovali zloději kromě Královéhradeckého kraje například na Vysočině a v Pardubickém kraji. Malý počet pojistných událostí hlásí rovněž Olomoucký a Zlínský kraj. Naprostou většinu ukradených věcí už bohužel majitelé nikdy neviděli. Za krádeže vloni zaplatila Allianz kolem 20 milionů korun.
Krádež je pouze jedním z více než dvou desítek rizik, která kryje pojištění domácnosti. V Allianz se netýká pouze návštěv bytových zlodějů, ale vztahuje se například i na prostou krádež dětského kočárku nebo invalidního vozíku ve společných částech domu. Zahrnuje rovněž vandalismus a to dokonce, i když zůstane viník neznámý. Mimochodem, z tohoto pojištění lze zaplatit i výjezd bezpečnostní agentury, pokud zabránil krádeži vloupáním.
Co dělat, když zjistíte, že došlo ke krádeži? V první řadě to oznamte Policii ČR a do jejího příchodu s ničím nemanipulujte. Až policisté odejdou, můžete vše vyfotografovat a také začít s úklidem. Sepište si seznam všech ztracených nebo poškozených věcí, který by měl být stejný jak pro pojišťovnu, tak i pro Policii ČR. Poté škodu oznamte své pojišťovně. Ideálně telefonicky prostřednictvím klientské linky. Operátor se Vás zřejmě bude ptát na jméno, adresu, číslo pojistné smlouvy nebo rodné číslo a také datum vzniku pojistné události s odhadem přibližné výše škody. Určitě si nezapomeňte vyžádat od policie kopii protokolu, který sepíše o trestním oznámení.
Diskuse
Vložte svůj dotaz