« Zpět

Pojišťovny už evidují škody za 100 miliónů

| 18. ledna 2010 - 9:33 | Zprávy | Neživotní pojištění

Lidé po celé republice pokračují ve sčítání škod, které napáchala sněhová kalamita z konce minulého týdne. Nároky vůči pojišťovnám podle průzkumu Práva již přesáhly sto miliónů korun a podle pojišťoven ještě dál porostou. Množí se přitom i žádosti o odškodnění za úrazy na neodhrabaných chodnících. 

Lidé po celé republice pokračují ve sčítání škod, které napáchala sněhová kalamita z konce minulého týdne. Nároky vůči pojišťovnám podle průzkumu Práva již přesáhly sto miliónů korun a podle pojišťoven ještě dál porostou. Množí se přitom i žádosti o odškodnění za úrazy na neodhrabaných chodnících.
V pátek například Česká pojišťovna (ČP) evidovala více než 600 škod skoro za 50 miliónů korun a Kooperativa hlásila tři stovky pojistných událostí v celkové výši téměř 23 miliónů.
Další milióny pak bude muset vyplatit třeba i Česká podnikatelská pojišťovna (ČPP) či Generali. V případě jejích klientů jde už o škody převyšující 16 miliónů. „Sněhová nadílka byla celoplošná, takže pojistné události nám hlásí lidé z celé České republiky. Nejvíce jich je z jižní Moravy, Moravskoslezského kraje a z východních Čech,“ sdělil Právu mluvčí ČP Václav Bálek.
Další případy odkryje tající sníh
Kromě motoristických škod jde podle něj nejčastěji o vodovodní škody kvůli mrazu, poškozenou krytinu a výjimečně také propadlé střechy.
„Sníh zatím není těžký, pokud by se však oteplilo, odrazilo by se to i ve větším nárůstu škod,“ dodal Bálek.
„K nejčastějším patří škody na vozidlech, s nárůstem o 20 procent proti průměru,“ potvrdila i mluvčí ČPP Renata Svobodová. Kooperativa přijímala v posledních dnech dokonce až o 50 procent více hlášení škod na autech, než je v tomto zimním období obvyklé, nyní se však situace již stabilizuje.
Největší škody, které dosud klienti Kooperativě nahlásili, jsou poškozené haly v Praze a Pardubicích. V Praze jde o poškození střechy skladové haly za téměř pět miliónů, v Pardubicích tíhu sněhu nevydržely makrolonové světlíky na střeše výrobní haly v průmyslovém areálu na Fáblovce. Škoda tam pravděpodobně dosáhne tří miliónů.
„Největší nápor hlášení pojistných událostí očekáváme v příštím týdnu, až povolí mrazy a tající sníh odhalí další způsobené škody,“ podotkl mluvčí Kooperativy Milan Káňa.
Nárůst škod u pojištění majetku očekává i Generali. „Škody způsobené na majetku hlásí lidé s větším zpožděním než u motorových vozidel,“ podotkl mluvčí pojišťovny Jiří Cívka.
Obce jsou většinou dostatečně pojištěné
Česká pojišťovna zaznamenala během uplynulých dnů rovněž sedmiprocentní nárůst v nahlašování případů, kdy se chodec zranil při pádu na neupraveném chodníku nebo požaduje náhradu za zničené věci.
Podle likvidátorů ČP jde ale více případů na vrub nebývale velkého množství sněhu a v zásadě je nepřisuzují loňským legislativním změnám v odpovědnosti za úklid chodníků.
Jak Právo již informovalo, od loňska za úklid chodníků odpovídají pouze jejich vlastníci, tedy většinou města a obce, a ne majitelé přilehlých domů.
„Není to tak, že by se obce speciálně pojišťovaly jen na škody, které se stanou na neuklizených chodnících. Jejich odpovědnostní pojištění pokrývají i další typy škod, které vyplývají z jejich dalších aktivit – jsou zřizovateli škol, nemocnic či domovů důchodců,“ upozornil Bálek.
Obce proto mají podle něho většinou odpovědnostní pojištění sjednané, a to i s dostatečnými limity plnění.
„Nedávno je navíc zvyšovaly po zveřejnění případu, kdy obec v roli zřizovatele školy svým limitem nedosáhla na výši škody, kterou musí zaplatit rodičům žáka, který se topil na školním výletě a jehož rodičům soud přiřkl odškodné téměř patnáct miliónů korun,“ dodal.
Velká sněhová nadílka se podle něj už tradičně projevuje ve vyšším počtu pojistných událostí ze tří rizik – tíhy sněhu, sesuvu sněhu a posléze i lokálních záplav.

Vyměňte si vaše zkušenosti v oblasti finančních produktů.

Diskuse

Vložte svůj dotaz

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.