« Zpět

Pojišťovny chtějí varovný systém

| 27. srpna 2010 - 9:46 | Zprávy | Neživotní pojištění

Přestože letošní rok považují pojišťovny za opravdu extrémní, kalamit podle nich přibývá dlouhodobě. Nyní proto řeší, jak se neočekávaným výkyvům počasí postavit.

Počet škod se letos zvýšil dvakrát až čtyřikrát. Pojišťovny zvažují zavedení varovného systému
PRAHA Jedním z nových opatření má být i včasné varování klientů přes mobilní telefony.
„Z posledních let je zřejmé, že extrémní projevy počasí jsou čím dál častější. Tento rok se ale opravdu liší, jednu kalamitu plynule následovaly další. Tíha sněhu přešla v záplavy a povodně, aby je vystřídaly vichřice s krupobitím a údery blesku. Za první polovinu minulého roku bylo živelních pojistných událostí našich klientů necelých 20 tisíc, zatímco letos je to přes 40 tisíc. Jejich pololetní účet činí 1,5 miliardy korun,“ uvedla mluvčí České pojišťovny Dagmar Koutská.
Stále více ústavů proto zvažuje i zavedení systému varovných zpráv, který loni jako první spustila pojišťovna Uniqa. V případě blížící se kalamity umožňuje obeslat obyvatele určitých oblastí a poskytnout jim tak více času na ochranu majetku.
„O nevyzpytatelnosti počasí a jeho projevech v podobě živelních událostí se hovoří stále častěji. Zavedení podobného systému proto do budoucna zvažujeme. V předstihu se dozvědět o blížící se vichřici, bouřce či krupobití může být důležitým faktorem při předcházení škodám, nejen majetkovým, ale zejména na zdraví klientů,“ potvrdila Renata Svobodová, mluvčí České podnikatelské pojišťovny.
Jen tato pojišťovna od začátku roku registruje v důsledku řádění živlů na 2500 škod, zatímco loni ve stejném období to bylo 680 škod. Z hlediska počtu škodních událostí se tedy jedná o téměř čtyřnásobný růst. Celkové škody klientů ČPP dosáhly téměř 200 milionů korun, dalších 400 milionů hlásí Generali Pojišťovna a na téměř 1,5 miliardy za prvních osm měsíců spočetla škody Kooperativa. Celková částka se podle dosavadních dohadů pohybuje mezi pěti a šesti miliardami. „Touto problematikou se již zabývají všechny evropské pojišťovny. Klimatické změny, globální oteplování a stupňující se riziko katastrofických záplav jsou dnes západoevropskými pojistiteli vnímány jako podstatnější problém než tradiční pojistná nebezpečí, jako je požár nebo vloupání,“ uvedl mluvčí Kooperativy Milan Káňa s tím, že i tato společnost má zájem systém varování vyzkoušet a případně spustit.
Například během silného krupobití z poloviny srpna postupně Uniqa rozeslala varovné SMS zprávy a e-maily více než 20 tisícům lidí. Ty obsahovaly i přesný čas, kdy bouře zasáhne bydliště klienta, a lidé díky nim získali přibližně dvě hodiny na přeparkování aut a další přípravy. Uniqa zprávy cílí podle PSČ klientů, od spuštění služby loni v červenci jich rozeslala přes čtvrt milionu.
Dalším opatřením za strany pojišťoven však může být i zdražování. „Je pravda, že posledních 15 let roste počet živelních událostí, roste riziko těchto katastrof a pro pojišťovny bude nezbytné míru tohoto rizika přehodnotit. Není to jen problém České republiky, ale jedná se o celosvětový problém, na který budou reagovat i zajišťovny. To vše může mít za následek zpřísnění podmínek pro pojištění proti živlům,“ řekla Marcela Kotyrová z České asociace pojišťoven.

Vyměňte si vaše zkušenosti v oblasti finančních produktů.

Diskuse

Vložte svůj dotaz

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.