« Zpět

Pojistky na blbost jsou užitečné, celou rodinu vyjdou na čtyři stovky

| 26. května 2010 - 12:24 | Zprávy | Neživotní pojištění

Odpovědnostní pojistky nejsou drahé. Vyřeší přitom situaci, kdy způsobíte škodu za desítky či stovky tisíc korun. Třeba když vaše děti zničí v obchodě drahé zboží. Situací, kdy někomu způsobíte škodu, může nastat celá řada. Abyste neplatili škodu ze své kapsy, vyplatí se zvážit tři nejčastější odpovědnostní pojistky. Pojišťováci za ně sice inkasují minimální provizi, protože smlouva je za pár stovek, pro pojištěného je ale užitečná.


1. Odpovědnost v občanském životě
Jana s Kamilem se v prodejně elektro zabrali do výběru nové lednice a na chvíli zapomněli, že s sebou mají děti. Ty mezitím uspořádaly honičku mezi regály. Když se ozval rachot, bylo jasné, že místo nové lednice budou rodiče hradit škodu. Jak se pro tento případ pojistit:

Ideální je pojistka za škody, které člověk způsobí v běžném občanském životě. Pojištění se vztahuje obvykle na celou rodinu toho, kdo ho uzavřel. To znamená na škodu, kterou způsobí manžel, děti, nebo dokonce váš pes. Do pojištění bývá zahrnut jen jeden, kdo má psů víc, musí jim sjednat samostatnou smlouvu.

Některé pojišťovny vezmou na milost i škodu způsobenou svěřenými dětmi, třeba když hlídáte nezvedené synovce. Pojištění se často sjednává spolu s pojistkou domácnosti. Platíte pak méně a vše v jedné částce.

Pozor ale na škody, které nezpůsobíte jako občan. Pokud třeba opravář rozbije u klienta televizi, musí mít sjednané pojištění odpovědnosti z podnikání. Stejně tak nebude pojišťovna plnit, když škodu způsobíte někomu z rodiny.

2. Odpovědnost vlastníka nemovitosti
Klára bydlí ve vlastním bytě a za okna si dala truhlíky s květinami. Jeden truhlík nejspíš přetížila, spadl na ulici. Soused měl pod okny zaparkované auto a škoda na promáčknuté kapotě byla 15 tisíc korun. Jak se pro tento případ pojistit:

Věci, které souvisejí s tím, že klient vlastní nemovitost, řadí některé pojišťovny do zvláštní kolonky. V případě Kláry je potřeba, aby měla pojištěnu zodpovědnost držby nemovitosti.

3. Odpovědnost vůči zaměstnavateli
Jiří pracuje jako obchodní zástupce. Má k dispozici služební auto. Po nepříliš úspěšném jednání s klientem odjížděl rozčilený a nedal na křižovatce přednost. Na firemním autě byla škoda 185 tisíc korun, uhradí ji pojišťovna z havarijního pojištění auta, spoluúčast 10 procent chce zaměstnavatel zaplatit po Jiřím. Jak se pro tento případ pojistit

Zaměstnavatel má ze zákona právo chtít nahradit škodu až do výše 4,5násobku průměrného měsíčního výdělku.

V tomto případě by bylo pro Jiřího vhodné pojištění škod způsobených v pracovněprávním vztahu. Sjednat ho lze s pojistnou částkou, která představuje násobek mzdy, ale pojišťovna obvykle neplatí celou škodu, spoluúčast bývá až 30 procent.

Máte-li v práci podepsanou hmotnou odpovědnost a uděláte manko, do pojištěných škod to nespadá. Pokud chcete být pojištěni na motorové škody (což je případ Jiřího), je třeba to v pojistce výslovně uvést.

Vyměňte si vaše zkušenosti v oblasti finančních produktů.

Diskuse

Vložte svůj dotaz

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.