« Zpět

Pojistit svatbu? V zahraničí běžné, čeští snoubenci musejí improvizovat

| 19. června 2015 - 9:39 | Zprávy | Neživotní pojištění

Nejvíc novomanželů si řekne své „ano“ v letních měsících. V období mezi červnem a zářím se v Česku každoročně koná podle údajů ČSÚ přes 60 procent svateb. Náklady za organizaci veselky pak bývají jedním z prvních velkých výdajů, se kterými se musí páry (byť často s pomocí rodičů) vypořádat. Účet se standardně vyšplhá na desítky tisíc korun a výjimkou nejsou ani svatby, které překročí hranici sta tisíc. V zahraničí – například USA či Británii – je poměrně běžné pojistit se pro případ, že se něco zvrtne, případně je svatbu nutné posunout či zrušit. Pojišťovna pak hradí storno poplatky za objednané služby nebo náhlé pořizování služeb nových. V Česku jde ale stále ještě o raritu.

Nejčastější případy, kdy přijde pojištění vhod, jsou chvíle, když selžou nasmlouvaní poskytovatelé služeb a budoucí novomanželé musejí narychlo shánět třeba nový prostor pro konání svatby, výzdobu, pohoštění či odvoz za vyšší ceny, než měli původně sjednané. Pojišťovna tyto extra náklady uhradí. Pojištění lze uplatnit také ve chvíli, kdy je nutné svatbu odložit například z důvodů nemoci některého ze snoubenců nebo jejich příbuzných či svědků a je potřeba vyrovnat storno poplatky. Pojištění se hodí také v případě přírodní kalamity, kvůli které se na místo konání nemůže většina svatebčanů dopravit a svatbu je nutné odložit. U zahraničních pojišťoven se cena takové svatební pojistky v běžných případech pohybuje mezi 150 až 550 dolary (3 600 až 13 300 korun).
 
V Česku „svatební balíčky“ pojišťovny nemají
 V Česku zájemci o takové pojištění nepochodí. „V nabídce největších českých pojišťoven samostatné balíčky pojistných služeb pro svatební den nenajdeme. Výjimkou byly dříve pojišťovny Generali či Allianz. Ta ještě loni nabízela připojištění k životnímu pojištění pro případ zrušení svatby z důvodů smrti, nemoci či úrazu některého ze snoubenců či jejich blízkých příbuzných. Pojišťovna v takovém případě měla vyplatit nevratné a opětovně nevyužitelné náklady, které vznikly v souvislosti s plánovanou svatbou, její oslavou, ubytováním a dopravou. Nyní se toto připojištění už ale sjednat nedá,“ říká analytik společnosti Broker Trust a odborník na pojištění Dušan Šídlo. 
 
Snoubenci si tak musí v Česku vystačit s běžnými typy pojištění, jako je cestovní připojištění sjednané pro líbánky v zahraničí včetně stornování zájezdu. Pojištění domácnosti zase může pokrýt situaci, když zloději ukradnou při vloupání snubní prsteny. Pojištění odpovědnosti (tzv. „pojistka na blbost“) se může hodit pro případ, že by snoubenci způsobili škodu například na vybavení místa, kde se veselka koná. „V případě, že by škodu způsobili pod vlivem alkoholu, ale pojišťovny plnění nevyplatí,“ varuje ale Dušan Šídlo.
 
Částečnou alternativou k pojištění průběhu svatby mohou být také smlouvy, které snoubenci – ať už sami nebo prostřednictví svatební agentury – uzavřou s dodavateli služeb. Mohou vyjednat třeba výhodnější podmínky v oblasti stornopoplatků či kompenzací za nedodání sjednaných služeb. 
 
Pozor na vypůjčené šaty
Jednou z nejdražších položek svatby bývají vypůjčené šaty pro nevěstu. Nosit skoro celý den oděv klidně i za desetitisíce a bát se, aby se nepoškodil, je velmi svazující. Vyplatí se proto hledat takový salon, který je na poškození šatů sám pojištěný a nevymáhá po zákaznicích vysoké pokuty. Spoléhat se v tomto případě na vlastní pojištění odpovědnosti se může vymstít. „Pojišťovny ve smluvních podmínkách uvádějí, že se pojištění odpovědnosti nevztahuje na poškození či zničení vypůjčených nebo převzatých věcí pojištěncem. Na šaty z půjčovny by se tak pojištění odpovědnosti nevztahovalo,“ varuje Dušan Šídlo. Dodává, že v případě, pokud by šaty poškodil někdo jiný – například je omylem polil vínem – je možnost, že by se škoda platila z jeho pojistky na škodu způsobenou třetím osobám.
 
Se svatebním pojištěním se v nabídce českých pojišťoven ale přeci jen setkáme. Některé ústavy tak pojmenovávají typ životního pojištění se spořicí složkou pro rodiče, kteří chtějí finančně zajistit své ratolesti. Rodiče hradí pojistné a naspořenou částku pojišťovna vyplatí jejich dětem v případě sňatku, nástupu na školu nebo k určitému věku, nejčastěji po dosažení 25. roku života.
 
Američan nabízí pojištění rozvodu
Na druhém konci spektra pojistných služeb najdeme (a opět pouze v zahraničí) pojištění rozvodu. Takové pojištění vymyslel před několika lety Američan John Logan a má pojištěncům pomoci zmírnit finanční ztráty způsobené rozvodem. Za měsíční poplatek 16 dolarů si u jeho společnosti SafeGuard Guaranty Corporation zájemce pořídí „poukázky“, které mu zaručují, že v případě rozvodu dostane vyplaceno za každou poukázku 1 250 dolarů. Aby k výplatě došlo, musí manželství trvat nejméně čtyři roky.  A za každý rok navíc přidá firma ke každé poukázce 250 dolarů jako bonus. Pokud si tak zájemce koupí deset poukázek a rozvede se za deset let, zaplatí za tu dobu na pojištění  19 200 dolarů, ale vyplaceno mu bude 27 500 dolarů.  Výsledný rozdíl je 8 300 dolarů, v přepočtu přibližně 200 000 korun.
 
„Rozvod je událost, která není nahodilá, proto zavedené pojišťovny proti konci manželství klienty nepojišťují. Ten, kdo chce zmírnit finanční dopady rozvodu, se musí zajistit jiným způsobem, například kvalitní předmanželskou smlouvou nebo výběrem toho pravého partnera či partnerky,“ dodává Dušan Šídlo z finančně-poradenské společnosti Broker Trustu.
 
 
Vyměňte si vaše zkušenosti v oblasti finančních produktů.

Diskuse

Vložte svůj dotaz

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.