« Zpět

Pojištění by mohlo podražit kvůli nové dani, státní kasa má získat až 6 miliard

| 23. června 2010 - 9:33 | Zprávy | Neživotní pojištění

Ministerstvo financí má pro příští vládu návrh, jak získat až 6,5 miliardy korun do rozpočtu navíc. Zavedlo by novou daň na komerční pojištění, které dosud žádné dani nepodléhalo. Jak si daň představit? Pojišťovny by měly odvádět určité procento z částky, kterou jim klienti zaplatí. Různé pojistky by mohly zdražit až o dvacet procent. Ministr financí Eduard Janota navrhl vznikající vládě zavedení daně z vybraného pojistného: důvodem je snaha zaplnit díry ve státní kase.


"Na ministerstvu financí vznikl materiál s vějířem možností, jak snížit deficit. Jednou z nich je i zavedení daně z pojistného, která je v Evropě obvyklá," připouští Martin Jareš, ředitel pro daně ministerstva financí. Jeho odbor nyní zpracovává podrobnosti návrhu. Kolik procent to bude?
Zatím není jasné
O výši sazby zatím nemají jasno ani ministerští úředníci, návrh se teprve vyvíjí. "Sazby se v Evropě pohybují od nuly do dvaceti procent a zpravidla se liší podle druhu pojistného. Lze očekávat, že nějaké takové řešení by bylo zvoleno i u nás," předpokládá Jareš
Například v Německu se platí z pojistného daň 19 procent. Existuje však přes deset výjimek, kterých se daň netýká. Vůbec se nevztahuje například na životní pojistky a na zdravotní pojištění, nižší sazba se uplatňuje také na pojištění budov.
Jak by to poznal zákazník? Pokud by se daň vztahovala i na povinné ručení a havarijní pojištění, zaplatil by třeba řidič čtyři roky starého Opelu Astra na pojištění o stovky korun více. Jestliže nyní platí se započtením všech bonusů za obě pojistky dohromady osm tisíc korun ročně, zvedla by se mu platba při pětiprocentní dani zhruba o 400 korun, při dvacetiprocentní dani až o 1 600 korun.
Celková hodnota zaplaceného komerčního pojistného se v Česku v posledních letech pohybuje mezi 120 a 140 miliardami korun.
Aby se vybralo zmíněných šest miliard na daních, musela by daňová sazba na veškeré komerční pojistné činit zhruba pět procent. Jistě by se však daň na některé druhy pojištění nevztahovala.
Mimo by s největší pravděpodobností stálo životní pojištění. To by však znamenalo, že u zbylých pojištění by musela být sazba vyšší než pětiprocentní.
Bojí se odlivu klientů
Pojišťovny zatím tvrdí, že by kvůli dani nezdražovaly.
"Myslím, že na to není vhodná doba, když si teď v souvislosti s penzijní a zdravotní reformou lidé budou muset ukládat na penzi a připlácet u lékaře. Jejich výdaje se zvýší, a dražší pojištění by tak mohlo znamenat útlum zájmu o něj," soudí Vratislav Hybner, předseda představenstva společnosti IMG, která zprostředkovává pojištění.
Podle vyjádření České asociace pojišťoven by daň zvýšila náklady na administrativu a také tlak na jejich zisky.
Je proto pravděpodobné, že daňové břemeno by se pojišťovny přece jen snažily přenést na klienty. Velcí podnikoví zákazníci by přitom byli méně postiženi než drobná klientela.
Velkým společnostem se totiž vyplatí jít se levněji pojistit do jiných zemí v rámci jednotného trhu Evropské unie. "Průmysloví klienti by to asi tak nepocítili, dnes není problém řešit pojistku v zahraničí. Tím, že by v tomto segmentu pojišťovny doma ztrácely, snažily by se to dostat jinde," předpovídá Hybner.
Proč se ministerstvo zaměřilo právě na pojištění? Důvodem je, že pojišťovny odvádějí státu čím dál méně na daních z příjmu.
Ekonomičtí experti vyjednávající trojkoalice se k zavedení nové daně stavějí zdrženlivě, dosud o ní prý nedebatovali. "Pro napjatý rozpočet je to lákavé, zatím říkám měkké ne, protože se to nemůže promítnout do ničeho jiného než do ceny pojišťovacích služeb," soudí Miroslav Kalousek z TOP 09. Podle Kamila Jankovského z VV se bude úvaha o nové dani odvíjet od toho, jak bude vycházet rozpočet.

Vyměňte si vaše zkušenosti v oblasti finančních produktů.

Diskuse

Vložte svůj dotaz

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.