« Zpět
Podvodné jednání i úsměvné případy řeší Kooperativa
Specialisté Kooperativy za prvních devět měsíců roku 2014 prošetřili přes 1000 podezřelých případů. Podvodné jednání prokázali ve 195 případech a v 10 bylo podáno trestní oznámení. Podle slov vedoucího bezpečnostního odboru v Kooperativě Vojtěcha Stavného byla uchráněná hodnota ve výši 130 milionů Kč. Za stejné období loňského roku to bylo 200 podvodů a uchráněná hodnota byla 170 milionů Kč.
V oblasti životního pojištění se stále častěji jedná o podvodné jednání organizovaných skupin, které využívají falešné lékařské zprávy. Tato organizovaná skupina pojistnou událost uplatňuje u více pojišťoven a odhalení takové skupiny je většinou časově náročné. Objevují se ale i případy, které jsou zřejmé od prvního okamžiku.
„Přišel nám dopis od klienta, který nám podrobně, i s příslušnými osobními údaji, popsal, jak jeho kamarád naboural auto a jeho známá s ním poté sjednala pojistku a antidatovala datum jejího sjednání. Sice prý mu Kooperativa krátila pojistné plnění, protože vozidlo neabsolvovalo povinnou prohlídku, ale spokojil se i s tím. No, a jelikož teď také naboural své nové auto, chtěl by ho pojistit stejně jako jeho kamarád. Ale bohužel na tu jeho známou nemá kontakt, tak na koho by se z Kooperativy mohl obrátit. Všichni tři samozřejmě obdrželi obvinění z pojistného podvodu,“ představuje úsměvný případ Vojtěch Stavný.
Kooperativa zejména v létě řeší nárůst podvodů u pojištění léčebných výloh v zahraničí nebo odpovědnosti za škody, jedná se o cca padesát případů za rok. Nejčastější jsou fingované škody z odpovědnosti za škody – pády videotechniky, poškození jízdních kol nebo člunů. Výjimkou nejsou ani případy, kdy je pojišťovně předkládán falešný doklad za ošetření v zahraničí, ke kterému nedošlo nebo mělo jinou povahu (např. kosmetické operace).
Kooperativa registruje nejvíce pojistných podvodů v severních Čechách a na severní Moravě. K nejméně problematickým regionům z pohledu pojistných podvodů patří jižní a východní Čechy.
Diskuse
Vložte svůj dotaz