Počty krádeží v bytech a domech v posledních letech rostou, zloději loupí nejčastěji ve čtvrtek
Počet krádeží v bytech a rodinných domech v posledních třech letech prudce vzrostl. Podle statistik ČSOB Pojišťovny se v roce 2010 zvýšil počet pojistných události souvisejících s krádežemi vybavení domácností či vandalismem o 16 procent oproti roku 2009 a v porovnání s rokem 2008 pak dokonce o více než polovinu.
Počet krádeží v bytech a rodinných domech v posledních třech letech prudce vzrostl. Podle statistik ČSOB Pojišťovny se v roce 2010 zvýšil počet pojistných události souvisejících s krádežemi vybavení domácností či vandalismem o 16 procent oproti roku 2009 a v porovnání s rokem 2008 pak dokonce o více než polovinu.
Současně zřetelně narostla i průměrná hodnota způsobených škod: v roce 2010 vystoupala na 23 036 korun, zatímco v roce 2008 to bylo pouze 17 448 korun. Dalším zajímavým statistickým údajem je, že nejraději ze všech dnů v týdnu chodí zloději loupit ve čtvrtek. Z měsíců pak mají nejraději ty podzimní.
„Většina pojistných plnění, která vyplácíme poškozeným z pojištění domácností a nemovitostí ovšem tyto průměrné hodnoty vysoce překračuje. Někteří lidé totiž hlásí pojišťovně i drobné škody, jako například rozbité okenní sklo za několik stokorun, což průměr snižuje,“ říká Jaroslav Král, ředitel odboru řízení produktů neživotního pojištění ČSOB Pojišťovny. „Na druhé straně se běžně setkáváme s odcizením majetku za mnoho set tisíc korun, přičemž podíl takovýchto škod rok od roku roste ruku v ruce s tím, jak se zvyšuje průměrná hodnota vybavení domácností i jak rostou ceny stavebních materiálů a prvků,“ dodává Jaroslav Král.
Ačkoli vzestup počtu pojistných událostí z pojištění domácností a rodinných domů souvisí i s celkovým nárůstem počtu nemovitostí, které jsou u ČSOB Pojišťovny pojištěné, příčinu je třeba hledat rovněž v nárůstu trestné činnosti, což potvrzují i statistiky Policie ČR. Podle nich se například počet krádeží vloupáním do rodinných domů zvýšil v České republice z 4634 v roce 2008 na 5374 loni, tedy o 16 procent, počet krádeží vloupáním do bytů ve stejně době stoupl z 4477 na 4717.
Někteří majitelé nemovitostí nahrávají zlodějům tím, že si svůj majetek nedostatečně chrání. Nově to platí například pro majitele rodinných domů v městských satelitech, které se nezřídka vyznačují širokými francouzskými okny v přízemí. Jak vyplývá z hlášení pojistných událostí, francouzská okna se v poslední době stávají čím dál častěji místem, kudy zloději do domu pronikají.
Lidé, kteří se bojí o svůj majetek, by měli věnovat pozornost i dalším statistikám ČSOB Pojišťovny, podle nichž největší riziko vloupání do bytu nebo rodinního domu hrozí ve čtvrtek. Naopak klidněji se mohou cítit o víkendech a v pondělí, kdy je toto riziko relativně nejnižší (viz graf 1). Křivka rozdělení vloupání do domácností a krádeží podle dnů v týdnů je tak téměř shodná jako u krádeží aut. Velmi odlišné je však rozdělení podle jednotlivých měsíců roku. Nejčastěji k pojistným událostem v domácnostech a na nemovitostech, pokud jde o riziko odcizení či vandalismu, dochází v podzimních měsících – zejména v říjnu a zvláště v listopadu, naopak nejmenší riziko hrozí v dubnu (viz graf 2). U pojištění aut je tomu přesně naopak: duben je měsícem, kdy se podle záznamů ČSOB Pojišťovny kradou auta nejčastěji.
Diskuse
Vložte svůj dotaz