Plán: čtyři procenta z ručení hasičům
Na peníze ze sjednaného povinného ručení si dělá zálusk ministerstvo vnitra. Z této částky chce čtyři procenta. Za utržené peníze by nakupovalo novou techniku pro státní i dobrovolné hasiče. Řidičům by ale tento plán s největší pravděpodobností povinné ručení prodražil. Jezdíte léta bez jediné nehody, a cenu povinného ručení proto úspěšně držíte u země? Pak si dejte pozor. Cena pojistného by se totiž mohla zvýšit i bez vašeho přičinění.
Na peníze ze sjednaného povinného ručení si dělá zálusk ministerstvo vnitra. Z této částky chce čtyři procenta. Za utržené peníze by nakupovalo novou techniku pro státní i dobrovolné hasiče. Řidičům by ale tento plán s největší pravděpodobností povinné ručení prodražil. Jezdíte léta bez jediné nehody, a cenu povinného ručení proto úspěšně držíte u země? Pak si dejte pozor. Cena pojistného by se totiž mohla zvýšit i bez vašeho přičinění.
Stačí, aby ministr vnitra Radek John dokázal prosadit svůj nový plán na financování hasičského sboru. Šéf resortu vnitra totiž podpořil návrh změny zákona o pojišťovnictví, podle které by čtyři procenta ze zaplaceného povinného ručení šla na zvláštní účet jeho úřadu.
Hraje se o miliardu John nechce z povinného ručení žádné drobné. Čtyři procenta ze všech sjednaných ručení se totiž rovnají zhruba jedné miliardě korun. Za tu chce John nakupovat nové technické vybavení pro hasiče a případně i pro policisty.
Pořiďte si povinné ručení on-line
Pojišťovny, které by tím o stejnou částku zchudly, ale ze svých peněz hasičský sbor dotovat nebudou. Už nyní varují, že pokud plán ministerstva vnitra vejde v platnost, pocítí to především řidiči, kterým se zdraží povinné ručení.
„Nemůžeme takový návrh podpořit. Vidíme jej jako nesystémový a zcela jistě by zasáhl do ceny pojistného členských pojišťoven,“ vzkázala Jolana Ackermannová z České asociace pojišťoven.
Proti ale nejsou jen pojišťovny. Na jejich stranu se postavily i vládní špičky. „Ten nápad není nijak nový. Pravidelně s ním v minulých letech chodívali poslanci ČSSD a KSČM. Pro mne je zcela nepřijatelný, protože by se to promítlo do cen pojistných produktů a ve výsledku by to zaplatil běžný občan,“ řekl LN ministr financí Miroslav Kalousek. Podobně mluví i premiér Nečas. „Samozřejmě že pojišťovny si odvod promítnou do ceny,“ napsal LN premiér v SMS zprávě. Pojišťovny: Hasičům platíme už nyní Hlavní argument pojišťoven, proč nechtějí resortu vnitra přispívat, je ten, že už nyní zásahy hasičů u nehod z povinného ručení hradí. „Při každé nehodě, při které musí zasahovat hasičská technika, hasičům jejich výjezd proplácíme. Nevidíme tedy důvod, proč bychom jim měli dávat ještě více peněz,“ říká Marcela Kotyrová z České asociace pojišťoven.
Pojišťovny navíc pokládají ministerský návrh za nespravedlivý. Podle nich totiž straní řidičům, kteří povinné ručení neplatí. „Je to celé nelogické. Na vybavení hasičů by přispívali jen plátci povinného ručení, tedy majitelé vozidel. Proč ne ostatní?“ ptá se Kotyrová.
Autor návrhu novely zákona, které se John chopil, hejtman Pardubického kraje Radko Martínek, na to má jednoduchou odpověď. „Je v zájmu nás všech, aby při dopravní nehodě dokázali hasiči zasáhnout rychle a účinně. K tomu potřebují odpovídající vybavení. Aby na ně měli, je v zájmu nás všech. Jak řidičů, tak neřidičů, kteří sedí na sedadle spolujezdce,“ vysvětluje Martínek.
Kam s penězi?
Část by měli dostat i policisté Ministerstvo vnitra zatím nemá plán nijak detailně rozmyšlený. Uvažuje, že kromě hasičů by měly na peníze z povinného ručení dosáhnout i ostatní složky integrovaného záchranného systému, zejména pak dopravní policisté.
Vnitro by chtělo zmíněným způsobem nasytit bezpečnostní složky, které mají nejvíce utrpět při plánovaných škrtech - hasičům a policistům totiž hrozí až desetiprocentní snížení platů a propouštění. Zastavit se mohou některé stavby a omezit například i hlídky před ambasádami. Hasiči nebudou mít na novou techniku. Ta by svou obměnu ale nutně potřebovala. Některé jeřáby či žebříky, které hasiči běžně používají, jsou totiž až padesát let staré.
Začal boj o fiktivní miliardu
Ačkoli plán na čtyřprocentní odvod z povinného ručení je zatím v plenkách a jeho schválení bude dost složité, o fiktivní miliardu se už vede boj. Objevují se nové návrhy na novelu zákona o pojišťovnictví, které chtějí jasně definovat, kam peníze přesně potečou. Nejdál šel zatím Středočeský kraj. Ten sepsal nový návrh zákona tak, že by se peníze z povinného ručení na vnitru téměř neohřály.
„Jednu polovinu finančních prostředků uložených na speciálním účtu přerozdělí ministerstvo vnitra jednotlivým hasičským záchranným sborům krajů. Druhá polovina finančních prostředků bude ministerstvem vnitra přerozdělena jednotlivým krajům. Ty poté přerozdělí peníze obcím zřizujícím jednotky sborů dobrovolných hasičů,“ píše se v návrhu novely zákona z dílny Středočeského kraje.
Objem peněz by navíc podle tohoto předpisu závisel na rozloze a počtu obyvatel daného regionu. Nejrozlehlejší a třetí nejlidnatější kraj střední Čechy by tak dostal významný podíl z celkové sumy.
Diskuse
Vložte svůj dotaz