Pátků s datem 13. se není třeba bát. Z pohledu Allianz pojišťovny byly ty čtyři předcházející v uplynulých dvou letech velmi klidnými
Pátek třináctého je v mnoha zemích považován za nešťastný den. Chorobná obava z tohoto data je speciální formu fóbie z čísla 13 – triskaidekafobie. Pojišťovny by však mohly zcela bez obav i pojištění této fóbie svým klientům nabízet, protože například podle dat Allianz pojišťovny je tento den zdaleka bezpečnější, než kterýkoliv jiný.
Pátek třináctého je v mnoha zemích považován za nešťastný den. Chorobná obava z tohoto data je speciální formu fóbie z čísla 13 – triskaidekafobie. Pojišťovny by však mohly zcela bez obav i pojištění této fóbie svým klientům nabízet, protože například podle dat Allianz pojišťovny je tento den zdaleka bezpečnější, než kterýkoliv jiný.
„Od začátku roku 2009, kdy jsme zažili čtyři pátky 13., jsme nikdy nezaznamenali denní počet škod vyšší, než 300. V porovnání s jakýmkoliv běžným dnem je to spíš slabší průměr. Jediným pátkem 13. byl v loňském roce 13. srpen. Byl velmi klidný, zaznamenali jsme 285 pojistných událostí, zhruba polovinu z nich tvořily dopravní nehody. Kalamita s ničivou bouřkou a krupobitím přišla až o dva dny později, v neděli 15. srpna a s ní i skoro 4000 škod, takže na pověry nevěříme,“ uvedl Pavel Novotný, ředitel likvidace neživotního pojištění Allianz pojišťovny.
Ani v první desítce dnů s nejvyšším počtem škod, který neklesl pod 500, nebylo nikdy třináctého a ani pátek. „Dnem, který se v první desítce objevoval nejčastěji – bylo pondělí – 7×, a mimo již zmíněné kritické neděle to byla jedna sobota a jeden čtvrtek, z měsíců se nejčastěji opakoval srpen – 3× a květen – 2×,“ doplňuje analytik Allianz Martin Hanousek. První 13. den v měsíci se ve statistikách za uplynulých dva a čtvrt roku objevil až na 42. místě a ještě to nebyl pátek, ale pondělí – 13. prosince loňského roku. Všechny pátky 13. jsou až hluboko za polovinou seznamu.
Přesto se v hlášeních najdou úsměvné příhody. V pátek 13. loňského srpna odjel klient z Prahy 10 na víkend na chatu na Kutnohorsku. Těsně před odbočkou do chatové osady mu vběhla pod kola jeho citroenu černá kočka. Ani ne z pověrčivosti, ale protože ji nechtěl přejet, strhl řízení a narazil pravým blatníkem do sloupu elektrického vedení. Kočka utekla a na autě vznikla škoda za 20 tisíc korun. Když svoji škodu nahlašoval a řekl datum, teprve si uvědomil, že byl pátek 13. Za nešťastný den jej ale ani díky datu, nebo černé kočce nepovažuje. Operátorce uvedl – „Kočka to přežila a zachránil jsem i kastli svého auta. Kvůli tomu blatníku jsem zůstal na chatě až do pondělka, abych si u kamaráda v servisu vyjednal opravu. Teď budu mít vůz jako nový a kapotu bez děr po kroupách, které by mě v Praze určitě chytly.“ Nadarmo se neříká, že všechno zlé je pro něco dobré.
Zvláštní je, že pátek 13. je „strašákem“ hlavně evropských zemí, v latinskoamerických státech je rozšířena stejná pověra, stejné datum, ale krizovým dnem je nikoliv pátek, ale úterý. Z pohledu Allianz pojišťovny je to jednoznačně pondělí. „Vyšší výskyt pojistných událostí je ovlivněn zejména zvýšeným počtem dopravních nehod. Začátek týdne je na silnicích vždy hektičtější provoz. V pondělní ráno se na nich potkávají tři skupiny řidičů. Těmi prvními jsou méně zkušení řidiči, kteří se vracejí do měst ze svých chat a chalup. Druhou skupinou jsou "pendleři“, kteří se na celý týden přesouvají za prací. A třetí jsou běžní účastníci, kteří v pondělí usedají za volant s myšlenkou, „co mě zase čeká v práci“. Spojeni nezkušenosti, únavy a nervozity vede zcela jednoznačně k vyššímu počtu dopravních nehod,“ doplňuje Pavel Novotný.
Kde se vůbec pověra o pátku 13. narodila? Jedna z variant pochází z poslední večeře Páně, kdy u stolu sedělo třináct lidí. Tím třináctým byl Jidáš, který Krista zradil a zavinil jeho ukřižování. Reálný základ má tato pověra v pátku 13. října 1307, kdy bylo ve Francii zahájeno zatýkání a mučení templářů. Smrtí mnoha z nich řád zanikl a od toho dne následníci templářů považovali pátek třináctého za nešťastný den. I dnes se mnozí lidé při pomyšlení na číslo třináct chovají velice pověrčivě. Dokonce někteří si vsugerují katastrofální scénář tak silně, že se do určité míry pak i vyplní.
Jako například klientka, která v pátek 13. listopadu 2009 raději ani nevycházela z domu právě z obavy, aby se jí nepřihodilo nic zlého. V práci si vzala volno a těšila se, že kritický den přežije s knížkou a u televize. S dobrým pocitem, že den dopadl dobře, si šla večer lehnout. V noci ji probudil zvuk tekoucí vody. Když vyšla na chodbu viděla, že ze schodů mezi patrem a přízemím se valí voda, která již několik hodin tekla z prasklé přívodní hadičky k toaletě. Z pojištění domácnosti uplatnila škodu za více než 60 tisíc za nové koberce, dřevěné schody a malbu. S tím, že smolný den se jí ani díky striktním opatřením zlomit nepodařilo, se svěřila operátorce Allianz pojišťovny.
Nešťastných dnů podle kalendáře naštěstí tolik není – v loňském roce byl pouze jednou – 13. srpna a letos je také pouze jeden a to pozítří – 13. května. Naopak v roce 2009 jsme si jej užili hned třikrát – v únoru, březnu a listopadu a podobně tomu bude i v roce příštím, tentokrát v lednu, dubnu a červenci. Květen si nesl tento nešťastný pátek naposledy v roce 2005 a další bude zase za pět let. Pátek třináctého mají vždy ty měsíce, které začínají nedělí.
Diskuse
Vložte svůj dotaz