Nejbezpečněji se jezdí v Táboře, nejhorší stav je v Budějovicích
JIŽNÍ ČECHY Kvalitní dopravní strategie, obchvat města, světelné ukazatele rychlosti. To je jen několik faktorů, které podle táborského policejního mluvčího Miroslava Doubka stojí za tím, že v centru Tábora se jezdí nejbezpečněji ze všech okresních měst v Česku. „Navíc policisté se snaží preventivně působit na řidiče a jsou mnohem více vidět na silnicích, což také přispívá k většímu dodržování předpisů a menší nehodovosti,“ dodává Doubek argument k vítězství Tábora v indexu bezpečnosti České pojišťovny. Společnost zpracovává žebříček všech 13 krajských a 59 okresních měst už pátým rokem. Pořadí vyhlašuje dvakrát do roka. V roce 2008 byl Tábor na 49. místě. V první polovině loňského roku skončil dvanáctý. A teď má prvenství. Také díky tomu, že na silnicích v Táboře se nestala za druhé pololetí loňského roku žádná nehoda se smrtelným zraněním.
Dvě největší jihočeská města se umístila v celostátním indexu bezpečnosti České pojišťovny na opačných koncích.
Hned po Táboru se nejlépe umístil Jindřichův Hradec. Stejně jako v Táboře se ani tady nemusejí potýkat s tranzitní dopravou, která jezdí po obchvatu. Radní obou měst se proto zaměřují především na situaci v centru. Jen v Táboře stojí za téměř 90 procenty všech kolizí na silnicích.
Pořiďte si havarijní pojištění on-line zde
„Zaměřujeme se na výstavbu bezpečnějších zastávek městské hromadné dopravy, nové osvětlené přechody s reflexními pruhy, ale také na špatně zaparkovaná auta, která pro další řidiče i chodce mohou představovat nebezpečí,“ popisuje táborský místostarosta Martin Jírovský.
Bezpečnost na krajských silnicích hodnotí index v samostatné kategorii krajských měst. Stejně jako předloni i ve druhém pololetí loňského roku skončily na posledním, tedy 13. místě, České Budějovice. „Rozhodně to není tím, že by někde pracovali policisté lépe a jinde hůře. Je to hlavně o špatné dopravní infrastruktuře, která je v Budějovicích žalostná. Když vám vede hlavní silnice E55 hned vedle dominanty města Černé věže, tak se není čemu divit,“ říká šéf jihočeské dopravní policie Lubomír Veselý a své tvrzení uvádí na příkladu, kdy předevčírem havarovala dvě auta u Koh-i-nooru a doprava se zastavila téměř v celém městě.
„Pokud nebudou mít Budějovice kvalitní obchvat města, tak jako například v Táboře nebo Jindřichově Hradci, tak se situace nezmění,“ dodává Veselý s tím, že od roku 2007 dopravní policie eviduje stále nižší počet nehod se smrtelným nebo těžkým zraněním.
Mluvčí České pojišťovny Václav Bálek vysvětluje, že vzorec indexu bezpečnosti společnost vypočítává z počtu nehod, při kterých zemřou lidé nebo jsou těžce zraněni. „Při hodnocení klademe důraz hlavně na nehody zaviněné rychlou jízdou v obci,“ doplňuje. Do výsledku jsou zahrnuty i počty aut, která městem projíždí, počet přihlášených vozidel i počet obyvatel. Na první příčce nejbezpečnějších krajských měst se stejně jako v roce 2008 umístila Jihlava následovaná Olomoucí a Karlovými Vary.
STATISTIKA Nehody v největších městech kraje
Index České pojišťovny ukazuje úroveň nehodovosti - počet mrtvých a těžce zraněných při nehodách. Statistika Policie ČR za rok 2009 (níže) naopak ukazuje kompletní nehodovost v Českých Budějovicích a Táboře.
Počet dopravních nehod
České Budějovice 1 098
Tábor 428
Počet usmrcených osob
České Budějovice 20
Tábor 8
Těžce zraněných osob
České Budějovice 77
Tábor 19
Lehce zraněných osob
České Budějovice 673
Tábor 274
Diskuse
Vložte svůj dotaz
Dnes ráno jelo šílenou rychlostí auto městské policie, které havarovalo do místního značení. Je to vedle psího útulku. Je paradox, že v těchto místech je vlastně zakázán vězd motorových vozidel, protože se jedná o rekreační zůnu v Táboře. Ale nikde se o tom raději nepíše. Jen díky tomu, že to bylo brzo ráno, jinak je v tomto místě mnoho chodců a hrajících dětí. Proč tady vůbec městská policie jela a ještě k tomu velmy rychle, je záhada.
Nebude to také náhodou náhlá mrtvice řidiče ? Jako v případě BMW ?