« Zpět

Nárůst vloupání je pravděpodobně dalším z dopadů odeznívající ekonomické recese

| 22. června 2010 - 9:44 | Zprávy | Neživotní pojištění

V počtu i celkové výši způsobených škod hrají letos jednoznačně prim rozmary počasí. V tichosti přitom rostou pojistné události, které souvisí s krádeží, vloupáním nebo odcizením. Zatímco v minulém roce nahlásili klienti Generali přes 2000 uvedených pojistných událostí za 32 milionů korun, za prvních pět měsíců letošního roku činil jejich počet přibližně 1200, přičemž celková škoda vyskočila na 38 miliónů korun. V meziročním srovnání se jedná o 140% nárůst.


Do zmíněného srovnání nejsou zahrnuty krádeže motorových vozidel, která jsou dnes zabezpečena mnohdy daleko lépe než například vybavení domácnosti.
Zloději berou vše, co má nějakou hodnotu a co lze obratem prodat. Cennosti, elektroniku, optiku až po sportovní vybavení, jako jsou například jízdní kola. Jen v roce 2009 bylo odcizeno přes 300 jízdních kol za více než 3 miliony korun. Za prvních pět měsíců letošního ukradli zloději více než 130 jízdních kol za více než jeden a půl miliónu korun.
Požádejte si o pojištění domácnosti on-line
Zaměří-li se zloději na rodinný dům ve výstavbě, jsou v hledáčku jejich zájmu především nové věci stavebního charakteru, jako jsou uskladněné plovoucí podlahy nebo již namontované a nezabezpečené přístroje (např. kotel).
Doslova pozvánkou pro zloděje bývá otevřené okno na ventilaci nebo pouze „zabouchnuté“ vchodové dveře. Překonání neuzamčených dveří trvá zlodějům pár sekund. Před odjezdem na dovolenou je například dobré zajistit si vybírání schránky v době nepřítomnosti. V zahraničí už se dokonce objevily případy, kdy lidé zveřejnili svůj odjezd na dovolenou na Facebooku a když se vrátili domů, nestačili se divit, že mají vykradený byt. Opatrnosti není nikdy nazbyt.
Zapátráme-li v archivu, jedním z větších případů vloupaní, jehož následky prošetřovali likvidátoři pojišťovny Generali, byla krádež historických exponátů, které si zloději odnesli z jednoho z českých hradů. Podle předpokladů šlo zřejmě o krádež na objednávku. Tomuto tvrzení dávají za pravdu i někteří znalci, podle nichž bývají takto odcizené historické předměty prakticky neprodejné v aukci.
Dalším kuriózním případem bylo vloupání do bytu. Pachatel, zřejmě nějaký akrobat, se dostal do bytu ve 4. patře přes světlíkové okno. Světlík byl přitom poměrně úzký a přístupný pouze z chodby domu. I přivolaní soudní znalci kroutili hlavou nad tím, že takovou „škvírou“ dokázal někdo protáhnout.

Vyměňte si vaše zkušenosti v oblasti finančních produktů.

Diskuse

Vložte svůj dotaz

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.