Levně a kvalitně pojistit zimní sporty není problém, poradíme vám s pojistkou
Zimu bez zahraničního lyžování si dnes nedokáže představit spousta lidí. K bezstarostné dovolené patří i pojištění rizik, která jsou se zimními sporty spojena. Podívali jsme se proto na nabídky pojišťoven nabízejících cestovní pojištění. Zároveň jsme také prozkoumali nabídky bank, které nabízejí cestovní pojištění k platebním kartám. U všech pojišťoven i bank naleznete možnost pojištění i pro případ škod a úrazů zapříčiněných zimními sporty.
Vyplatí se pojištění k platební kartě nebo je lepší koupit samostatnou pojistku u pojišťovny? Kvalitní pojištění nemusí být drahé, víme, jak jej sehnat.
Evropský průkaz pojištěnce nemusí stačit
Na českém trhu působí 19 pojišťoven prodávajících cestovní pojištění. V našem přehledu níže si porovnáte nabídku 18 z nich. POJIŠŤOVNA CARDIF PRO VITA svoje pojištění prodává prostřednictvím bank jako doplněk k platebním kartám.
Pokud se na sjezdovce či v běžkařské stopě zraníte a chcete mít plný servis záchranářských, lékařských i zotavovacích služeb, pak vám Evropský průkaz pojištěnce vždy nepomůže. V zemích Evropské unie zaručí jen nezbytnou zdravotní péči ve státních nemocnicích a lékařských domech. Ale najít státní zdravotní zařízení v okolí zimního turistického centra může být velký problém.
Za zuby si připlatíte
Výše zmíněné služby cestovní pojištění kompletně kryje. Na úhradu léčebných výloh poskytují pojišťovny limity začínající na milionu korun. Výrazně nižší limity se vztahují na zubní ošetření. Vždy je najdete v základním pojištění, ale limity jsou maximálně 5000 až 10 000 Kč a zajistí to. Jejich výše či spíše níže má odradit ty, kteří by chtěli cestu do zahraničí spojit s plánovaným zubním zákrokem na úkor pojišťovny. S nabízeným limitem však bez potíží uhradíte zákrok zubaře k odstranění akutní bolesti zubů.
Všechna cestovní pojištění automaticky kryjí i výdaje spojené s případným převozem do Česka (tzv. repatriace) a v případě nejhorším kryjí do určité částky (v řádech sta tisíců Kč) i převoz tělesných ostatků při úmrtí. Pojištění se většinou vztahuje i na přivolání opatrovníka, což se může hodit například, zraní-li se vám při zahraničním lyžování dítě.
V základu většiny cestovních pojištění naleznete také úrazové připojištění. Nepleťte si jej však s peněžní náhradou případné pracovní neschopnosti v důsledku úrazu. V takovém případě, by cena cestovního pojištění musela být v řádech tisíců korun, a proto vám většina pojišťoven denní odškodné nenabídne vůbec a když ano, tak na úrovni cca 50 Kč/den. Úrazové připojištění je k cestovnímu sjednáváno za účelem odškodnění trvalých následků i případné smrti. Náhrady se pohybují od 100 000 Kč výše.
Dále je u většiny pojišťoven samozřejmostí poskytnutí alespoň základních asistenčních služeb a krytí škod na zdraví i majetku, které případně zaviníte. Připojistit se dále můžete třeba proti poškození či ztrátě zavazadel nebo proti případnému stornování zájezdu
Jaké daně budete platit za rok 2009? Kolik budete doplácet na zdravotním a sociálním pojištění? Zjistíte na naší kalkulačce
Pozor na výšku i alkohol, jsou často ve výlukách
Cestovní pojištění, o kterém píšeme, je určeno rekreačním lyžařům a je jedno, jestli dáváte přednost běžkám nebo sjezdovkám. Jaké podmínky musíte dodržovat, aby vám v případě potřeby pojištění posloužilo? Výluky uvádějí několik situací, pokud se ale budeme zaměřovat pouze na lyžování, pak si hlídejte především dvě věci.
Spousta lidí hory a lyžování ráda doprovodí konzumací alkoholu. Pokud nechcete vaši pojistku zneplatnit, pak před lyžařským výkonem rozhodně nepijte. Výluky z pojištění na konzumaci alkoholu a dalších omamných látek myslí a zapovídají je.
Pojistné podmínky také říkají, že pojištění bude platné, jen pokud se pohybujete na vyznačených tratích, případně i myslí na otevírací hodiny. Běžkaři by si tuto specifikaci měli před sjednáním s pojišťovnou obzvlášť ujasnit. Některé pojišťovny jdou ale ještě dále a určují výškový limit, do kterého je pojištění platné.
Přehled těchto limitů naleznete v následující tabulce. Kromě nich tu najdete také ceny dvou modelových příkladů (1 dospělý a 4členná rodina, pojištění na 7 dní, Rakousko) a přehled nejdůležitějších pojistných limitů.
Do přehledu byly použity takové varianty cestovního pojištění, které obsahují úhradu léčebných výloh, úrazové připojištění a pojištění odpovědnosti za škodu. U České podnikatelské pojišťovny, Evropské Cestovní Pojišťovny a pojišťoven Generali, Kooperativa, Slavia, UNIQA a VICTORIA VOLKSBANKEN je v pojištění zahrnuto také pojištění zavazadel, protože patří k vybranému pojištění u dané pojišťovny. U Kooperativy je v základu pojištěno ještě storno cesty a její přerušení.
Platební karty umějí více, než jen platit
Za pojišťovnou jsme zvyklí chodit v případě jednorázových cest za hranice. Drtivá většina z nich nabízí i pojištění krátkodobé, jedinou výjimkou je pojišťovna Triglav, která poskytuje pojištění pouze pro opakované výjezdy. Komfort celoročního cestovního pojištění nabízí i některé platební karty, a to včetně všech parametrů, které k nabízejí pojišťovny k individuálně sjednanému cestovnímu pojištění.
Je dobré seznámit se s vaší platební kartou dopodrobna. Možná totiž zjistíte, že do pojišťovny vůbec chodit nemusíte. Cestovní pojištění k debetním i kreditním kartám nabízí většina bank, je proto velmi pravděpodobné, že toto pojištění můžete dokoupit, nebo jej dokonce už máte.
U prémiových karet (varianty Gold, Platinum apod.) je cestovní pojištění vždy samozřejmostí se dvěma výjimkami: cestovní pojištění ke zlatým kartám vůbec nenabízí mBank a u zlaté karty České spořitelny, která je vydaná jako součást Osobního účtu, se cestovní pojištění dokupuje zvlášť. U běžnějších typů je většinou nutné službu za poplatek dokoupit, ale existují i výjimky. Vždy je možné připlatit i za pojištění celé rodiny (volitelné produkty se dají třeba po měsíci vypovědět). Pokud jezdíte lyžovat do zahraničí pravidelně (nebo třeba i nakupovat) s celou rodinou, pak se vám celoroční pojištění vyplatí.
Na co si dát pozor
Všímejte si, zda jde o společný nebo individuální limit pro léčebné výlohy. Pokud máte k platební kartě pojištění na 1 mil. Kč, ale jede vás třeba pět, je každý z vás pojištěný na 200 000 Kč u souhrnného limitu, nebo 1 mil. Kč u limitu pro každou osobu. Individuální limit ocení zvláště rodiny.
Pokud dojde k nehodě a ta bude prohlášena za teroristický čin (i v řádu týdnů), pokud je u pojištění výluka, bude pojišťovna po vás vymáhat vše, co zaplatila. Nikoho nebude zajímat, že jste to nemohli nijak ovlivnit. Hledejte pojišťovny, které tuto výluku nemají.
Výhodou cestovního pojištění na platební kartě je, že se vztahuje na celý svět a většinou také poskytuje více připojištění (standardně např. pojištění zavazadel či storno cesty). Pozor si naopak dejte na pojistné limity v případě rodinného pojištění. U některých bank je limit určen celé rodině, u jiné na jednotlivé účastníky zahraniční cesty.
I u cestovního pojištění na platební kartě platí, že není radno lyžovat po požití alkoholu a omamných látek. Také musíte dodržet podmínku lyžování na vyznačených tratích, už ale nemusíte myslet na případné výškové limity. Ani jeden z pojistitelů, který k platebním kartám poskytuje cestovní pojištění, si takové podmínky neklade. Pozor si dejte na limit věkový, většina pojištění se nevztahuje na osoby starší 70 let (stejně jako u pojišťoven).
V následujícím přehledu přinášíme základní varianty cestovního pojištění, ale často lze dokoupit i vyšší limity nebo rozšířené varianty pojištění.
Česká spořitelna
Česká spořitelna nabízí ke všem svým kartám (debetním i kreditním) možnost cestovního pojištění. Pro jednotlivce můžete zvolit variantu Comfort (300 Kč/rok), manžela/ku a až 3 děti připojistíte variantou Comfort Family za dalších 450 Kč/rok. Platnost pojištění Comfort je omezena na souvislý pobyt v zahraničí v délce maximálně 90 dní. Počet výjezdů je u obou variant neomezený.
Limity plnění – léčebné výlohy 1 500 000 Kč, trvalé následky 1 000 000 Kč, smrt úrazem 1 000 000 Kč
Limity léčebných výloh: společné pro všechny pojištěné osoby
Pojištěny teroristické útoky: ano
Kdo poskytuje ochranu: Kooperativa, pojišťovna
Diners Club
Pokud jste majitelem karty od Diners Club, pak máte cestovní pojištění pro sebe a další tři rodinné příslušníky automaticky. Platnost pojištění je omezena na souvislý pobyt v zahraničí v délce maximálně 90 dní, počet výjezdů je neomezený.
Limity plnění – léčebné výlohy 1 250 000 Kč, trvalé následky 100 000 Kč, smrt úrazem 100 000 Kč
Limity léčebných výloh: společné pro všechny pojištěné osoby
Pojištěny teroristické útoky: ne
Kdo poskytuje ochranu: CHARTIS EUROPE
ČSOB
ČSOB nabízí cestovní pojištění ke kartám debetním i kreditním. Základní varianta Standard ale neposkytuje úrazové připojištění. Za 300 Kč/rok pro jednotlivce a 1000 Kč/rok pro rodinu (2 dospělí a až 3 děti) získáte krytí léčebných výloh do 1 000 000 Kč. Pokud chcete mít i úrazovou pojistku, pak si uzavřete variantu Exclusive za 1000 Kč/rok pro jednotlivce a 2200 Kč/rok pro rodinu. Platnost pojištění je omezena na souvislý pobyt v zahraničí v délce maximálně 90 dní, počet výjezdů je neomezený.
ČSOB vydává karty také dalším subjektům, které proto nabízejí stejné pojistné podmínky. Jde o tyto peněžní domy: Banco Popolare, Oberbank, Peněžní dům, Poštovní spořitelna, PPF banka, Raiffeisenbank im Stiftland, Volksbank, UNIBON, Waldviertker Sparkasse von 1842.
Limity plnění (varianta Exclusive) – léčebné výlohy 2 000 000 Kč, trvalé následky 200 000 Kč, smrt úrazem 200 000 Kč
Limity léčebných výloh: oddělený limit pro každou pojištěnou osobu
Pojištěny teroristické útoky: ano
Kdo poskytuje ochranu: ČSOB Pojišťovna
GE Money
K debetní kartě MasterCard Standard získáte automaticky cestovní pojištění ve variantě Standard. To je určeno pouze držiteli karty. Pokud chcete připojistit i rodinu (manžel/ka a děti do 21 let), pak si můžete přikoupit pojištění Travel Plus za 72 Kč/měsíc. Ke kartě Maestro si můžete stejné pojištění koupit za 83 Kč/měsíc. Platnost pojištění je omezena na souvislý pobyt v zahraničí v délce maximálně 60 dní, počet výjezdů je neomezený.
Ke kreditním kartám můžete získat výše popsané cestovní pojištění Travel Plus. Embosovaná kreditní karta má stejně jako MasterCard Standard v základu variantu pojištění Standard. Travel Plus si přikoupíte za 72 Kč/měsíc, k neembosované za 83 Kč/měsíc.
Limity plnění
a) Standard – léčebné výlohy 750 000 Kč, trvalé následky 250 000 Kč, smrt úrazem 250 000 Kč
b) Travel Plus – léčebné výlohy 3 000 000 Kč, trvalé následky 1 500 000 Kč, smrt úrazem 1 500 000 Kč
Limity léčebných výloh: společné pro všechny pojištěné osoby, u dražší varianty mají pojištěné osoby částečně vlastní limit
Pojištěny teroristické útoky: ne
Kdo poskytuje ochranu: Amcico pojišťovna
Komerční banka
Pokud chcete u Komerční banky cestovní pojištění k debetní kartě, pak si musíte mít tzv. Inter Card, což je embosovaná karta MasterCard Standard nebo Visa Classic. Karta stojí 700 či 980 Kč ročně podle typu osobního účtu. K jiné základní debetní kartě pojištění nepřikoupíte. Stejné pojištění máte u embosované kreditní karty MasterCard a u Modré kreditní karty Visa. Pojištění se vztahuje manželku/a a děti do 21 let. Platnost pojištění je omezena na souvislý pobyt v zahraničí v délce maximálně 60 dní. Platební kartu snadno získáte jakou součást balíčku služeb, a tím i cestovní pojištění.
Limity plnění – léčebné výlohy 1 000 000 Kč, trvalé následky 1 000 000 Kč, smrt úrazem 1 000 000 Kč
Limity léčebných výloh: společné limit pro každou pojištěnou osobu
Pojištěny teroristické útoky: ne
Kdo poskytuje ochranu: Komerční pojišťovna
LBBW Bank
K debetní kartě MasterCard Standard je cestovní pojištění pro držitele karty v ceně karty. Pro pojištění manželky/a a dětí do 18 let lze připlatit 20 Kč/měsíc. Pojištění můžete sjednat také ke kreditní kartě LBBW Bank. Za 38 Kč/měsíc pojistíte držitele karty, za 49 Kč/měsíc i jeho rodinu. Platnost pojištění je omezena na souvislý pobyt v zahraničí v délce maximálně 45 dní.
Limity plnění – léčebné výlohy 1 000 000 Kč, trvalé následky 250 000 Kč, smrt úrazem 250 000 Kč
Limity léčebných výloh: společné pro všechny pojištěné osoby
Pojištěny teroristické útoky: ne
Kdo poskytuje ochranu: CHARTIS EUROPE
Raiffeisenbank
Ke standardním debetním i kreditním kartám si můžete cestovní pojištění dokoupit za 50 Kč/měsíc. Vztahuje se na držitele karty i na jeho rodinu (manžel/ka a děti do 18 let). Platnost pojištění je omezena na souvislý pobyt v zahraničí v délce maximálně 45 dní.
Limity plnění – léčebné výlohy 1 000 000 Kč, trvalé následky 100 000 Kč, smrt úrazem 100 000 Kč
Limity léčebných výloh: společné pro všechny pojištěné osoby
Pojištěny teroristické útoky: ano
Kdo poskytuje ochranu: UNIQA pojišťovna
UniCredit Bank
U debetních karet MasterCard Standard a Visa Classic máte cestovní pojištění Travel Basic v ceně karty (750 Kč/rok). To se vztahuje pouze na držitele karty a majitelé kreditních karet a karet debetních Visa Electron a Maestro si ho mohou připlatit za 25 Kč/měsíc. Pojištění Travel Plus se vztahuje i na rodinné příslušníky (manžel/ka a děti do 18 let) a lze ho ke všem jmenovaným kartám za 50 Kč/měsíčně. Platnost pojištění je omezena na souvislý pobyt v zahraničí v délce maximálně 90 dní. Opět platí pravidlo, že máte-li kartu v ceně účtu, nemusíte základní pojištění řešit.
Limity plnění – léčebné výlohy 1 700 000 Kč, trvalé následky 250 000 Kč, smrt úrazem 100 000 Kč
Limity léčebných výloh: společné pro všechny pojištěné osoby
Pojištěny teroristické útoky: ano
Kdo poskytuje ochranu: Generali Pojišťovna
Diskuse
Vložte svůj dotaz