« Zpět

Kvůli změnám klimatu narostou škody na majetku, děsí se pojišťovny

| 17. března 2010 - 10:35 | Zprávy | Neživotní pojištění

Klimatické změny budou mít za následek teplejší zimy a méně sněhu. Naopak v létě přibude přívalových dešťů, povodní a vichřic. Taková je prognóza pro střední Evropu do konce století. Změny se razantně projeví na škodách na majetku, hlavně v létě, bojí se pojišťovny. 

Klimatické změny budou mít za následek teplejší zimy a méně sněhu. Naopak v létě přibude přívalových dešťů, povodní a vichřic. Taková je prognóza pro střední Evropu do konce století. Změny se razantně projeví na škodách na majetku, hlavně v létě, bojí se pojišťovny.
Změnami klimatu a nárůstem extrémních projevů počasí se zabývala Česká asociace pojišťoven. Vychází ze zprávy klimatického panelu ( IPCC - Intergovernmental Panel on Climate Change, pozn. redakce ), která uvádí, že vzrostl počet přívalových srážek, a to dokonce i v místech, kde průměrné srážkové úhrny klesaly.
"Kromě rostoucí teploty dochází také k nárůstu extrémních projevů počasí, které způsobují neočekávané škody," informovala mluvčí České asociace pojišťoven Marcela Kotyrová s tím, že škody z těchto jevů bývají veliké, protože meteorologové tyto jevy nedokáží předpovědět s velkou jistotou.
Pojistěte si nemovitost on-line
Ničit budou především silnější letní přívalové deště, které stejně jako jarní tání mohou častěji způsobit povodně. A vítr zintenzivní.
Nakolik se škody způsobené počasím v dalších letech zvýší, nedokáží pojišťovny zatím určit. "Podle analytiků z Aon Benfield jsou to ale právě lokální letní bouřky a kroupy, které tvoří 40 až 50 procent celkových škod způsobených větrem," dodala Kotyrová s tím, že pojišťovny proto čekají, škody na majetku způsobí především letní události.
Extrémní počasí má na svědomí škody za miliardy
Nárůst extrémnějších jevů přitom pojišťovny evidují už několik let. "Největší průměrné škody způsobují povodně, nejčastějším živlem, který v posledních pěti letech řádil, byla vichřice. Za tuto dobu jsme evidovali celkem 46 tisíc případů," informoval mluvčí pojišťovny Kooperativa Milan Káňa s tím, že jevy se po určitých intervalech opakují.
Největší větrná katastrofa, orkán Kyrill, zasáhla Českou republiku v lednu 2007. Pojišťovny měly nahlášeno téměř 80 tisíc pojistných událostí a 2,25 miliardy korun, celkové škody se vyšplhaly na 7,5 miliardy.
O rok později škodila v březnu vichřice Emma. "Na celém našem území bylo pojišťovnám hlášeno přes 38 tisíc škod v celkové výši 1,35 miliardy korun," doplnila Kotyrová.
Povodně u nás zatím ničí méně častěji než vichřice, zato s větší intenzitou. V červenci 1997 lidé v souvislosti s povodněmi na Moravě nahlásili více než 117 tisíc pojistných událostí.
"Pojišťovny klientům vyplatily 9,8 miliardy korun, celková škoda však dosahuje až 62,6 miliard," řekla mluvčí. Ještě větší celkové škody napáchaly povodně v Čechách v roce 2002, které lidem zničily věci za 73 miliard korun.
Nejméně u nás pak řádí zemětřesení a sesuvy půdy. "Ale i takové případy evidujeme, jen v roce 2005 jsme měli nahlášeno 24 škod, které vznikly zemětřesením," dodal za Kooperativu Káňa.
Bouřky s dešti nejdou přesně lokalizovat
Nárůst extrémních jevů potvrzuje i klimatolog z Českého hydrometeorologického ústavu Radim Tolasz. Podle něj by se neočekávané jevy měly objevovat častěji a zvýší se také intenzita, se kterou udeří.
Veliké škody tyto jevy podle Tolasze způsobují především kvůli dvěma faktorům: "Jevy, jako jsou bouřky nebo přívalové srážky, nelze přesně lokalizovat. A škody se zvyšují také s rostoucím bohatstvím. Když stejnou lokalitu zasáhl před dvaceti lety stejně intenzivní jev, nezničil toho za tolik peněz, jako dnes," uvedl Tolasz.
Dodal, že na rozdíl od přívalových dešťů se jim daří orkány a vichřice předpovídat dobře. "Orkány, které v minulosti u nás řádily, jsme dokázali přesně předpovědět. Na takové jevy se ale lze z hlediska majetku jen těžko připravit, v těchto případech jde spíše o ochranu životů," podotkl.

Vyměňte si vaše zkušenosti v oblasti finančních produktů.

Diskuse

Vložte svůj dotaz

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.