« Zpět
Jeden vůz pro několik řidičů? Studie Allianz potvrdila, že nejde o utopii, ale o realitu příštích let
Lidé ve větších městech vyspělé Evropy čím dál častěji sdílejí jeden vůz, nebo využívají k přesunům hromadné dopravy, či jízdních kol. To jsou poznatky z nejnovější studie „Allianz Risk Pulse”, která se zabývala hlavně revolučními technologiemi v automobilové dopravě. Technologické inovace podporují bezpečnější a jednodušší řízení vozidla, čímž se zvyšuje bezpečnost na silnicích. Z pohledu požadavků zákazníků jsou naopak patrné trendy směřující k nižší atraktivitě individuálního vlastnictví vozidla pro vysoké pořizovací a provozní náklady, ale i časté komplikace způsobené přetížením dopravy.
"Při výběru dopravního prostředku dnes více než dříve působí taková témata jako uhlíková stopa či společenská odpovědnost," říká Clem Booth, člen představenstva Allianz SE. Zejména lidé ve městech častěji přemýšlejí o sdílení auta, využití kola či městské dopravy při přesunech po městě anebo se spoléhají na donáškové služby přímo domů.
Experti na dopravu ze skupiny Allianz se shodují v tom, že tyto trendy jsou více pozorovatelné v USA nebo ve vyspělé Evropě. Ale zároveň předpovídají, že je pouze otázkou času, kdy se rozšíří v Asii, Africe nebo Latinské Americe. Vždyť například hlavní město Indonésie Jakarta, má dnes už více než 20 milionů obyvatel a boj proti dopravním zácpám v tomto městě vedl například k nařízení, že každé auto musí mít minimálně dva nebo tři pasažéři.
"Zatímco prodej aut v Asii stále roste a v Severní Americe je stabilní, evropský automobilový trh se od začátku finanční krize ztenčuje," říká Michael Heise, hlavní ekonom Allianz SE. Růst cen benzínu, horší finanční situace, ale i snadnější přístup k alternativnímu vlastnictví aut a v neposlední řadě i povědomí o emisích mění evropské dopravní zvyklosti.
Automobilový průmysl i pojišťovny samotné se proto v současnosti zaměřují na technologické inovace, které činí řízení auta bezpečnějším a jednodušším. Tyto technologie zahrnují asistenční systémy řízení, nebo telematické černé skříňky, jako je například Šestý smysl. Tuto telematickou jednotku nabízí Allianz pojišťovna pro firemní vozy již téměř dva roky a od letoška ji mohou mít ve svém voze i běžní řidiči. Nebo tzv. e-call, který bude povinný v zemích EU od roku 2015.
Autoři studie Allianz Risk Pulse věří, že jednoduchá a velmi efektivní řešení městské dopravy, kterou pomohou vyřešit nové technologie. Například sdílení aut se díky aplikaci pro chytré telefony stane mnohem dostupnější možností přepravy, aplikace například dokáže určit polohu nejbližších volných vozů. Stačí pak jen nasednout a jet. A my můžeme jen odhadovat, za jak dlouho se sdílení vozidel stane zcela běžnou realitou třeba v Praze.
Diskuse
Vložte svůj dotaz