« Zpět
DĚTI ZA VOLANTEM? V ČECHÁCH BOHUŽEL BĚŽNÁ PRAXE
Každý pátý Čech si vyzkoušel řízení auta ještě před patnáctými narozeninami. Průzkum České pojišťovny mezi tuzemskými řidiči ukázal, že 42 % Čechů řídilo auto před absolvováním autoškoly. Pětina dotázaných dokonce přiznala, že poprvé řídila auto ještě před dovršením patnácti let. Mladiství šoféři svým nezodpovědným chováním nejenže porušují zákon, ale ohrožují sebe i okolí. S nezletilými řidiči se podle průzkumu České pojišťovny nejčastěji setkáme na polních cestách, parkovištích a okresních silnicích.
Podle policejních statistik se od počátku roku 2013 na silnicích událo téměř 62 tisíc dopravních nehod. Jejich nejčastější příčinou byl nesprávný způsob jízdy (přes 60 %). Na tom mají podíl také nehody nezletilých řidičů. Podle dat Policie ČR zavinili osoby mladší 18 let v loňském roce celkem 228 nehod. Nezletilé za volant nejčastěji láká zvědavost a touha naučit se řídit ještě před nástupem do autoškoly.
MUŽI, NEBO ŽENY?
Dle průzkumu České pojišťovny si řízení auta před dosažením plnoletosti vyzkoušelo mimo autoškolu 42 % Čechů, převážná část v sedmnácti letech. Najdou se ale i tací, kteří se nebáli sednout za volant před dovršením patnácti let – těchto velmi mladých řidičů je dokonce přes 20 procent.
„Ročně evidujeme desítky případů, kdy nezletilý usedl za volant a způsobil nemalé škody. Toto jednání je typické především pro muže, což potvrdil i náš průzkum. Řízení před získáním řidičského průkazu si vyzkoušela až polovina dotázaných mužů, u žen je to pak necelá třetina,“ říká Pavel Fišer, ředitel odboru likvidace pojistných událostí z pojištění motorových vozidel České pojišťovny.
NEJČASTĚJŠÍMI SPOLUJEZDCI JSOU RODIČE
Zarážející je také fakt, že nezletilí řidiči z devadesáti procent nesedí v autě sami. Téměř polovina dotázaných nezletilých řidičů řídila auto pod „dozorem“ svých rodičů. Dále nezletilí nejčastěji řídí v doprovodu staršího kamaráda (18 %) či jiných rodinných příslušníků. Rodiče si bohužel neuvědomují, že tímto svým dětem nijak nepomáhají, což potvrzují i zkušenosti pracovníků autoškol.
„Při své práci instruktora se často setkávám s žáky, které rodiče nechali na zkoušku řídit ještě před nástupem do autoškoly. Mají pocit, že když jsou v autě se svým dítětem, mohou v případě nutnosti zakročit. Avšak klasická auta nejsou vybavena bezpečnostními pedály, jako ta v autoškole, rodiče z místa spolujezdce nestihnou dostatečně rychle zareagovat a situace může skončit neštěstím,“ varuje Pavel Žabenský, instruktor břeclavské AR autoškoly a dodává: „Děti navíc přejímají špatné řidičské návyky rodičů, kterých se následně těžko zbavují. V neposlední řadě získají pocit, že se už vlastně v autoškole nic učit nemusí. Kvůli tomuto přehnanému sebevědomí pak často způsobují nehody.“
KUDY JEZDÍ?
Nezletilé řidiče můžete dle výsledků průzkumu potkat především na polních cestách (63 %), parkovištích (28 %) a na méně frekventovaných okresních komunikacích (18 %). Část mladých řidičů (8 %) se ale nezdráhá autem zajet až na městské silnice, kde riziko zavinění nehody značně narůstá.
„Mladí by si měli uvědomit, že řízení bez oprávnění a zkušeností je velmi riskantní. Nedávno jsme řešili případ mladíka, který si bez vědomí rodičů vypůjčil jejich vozidlo, s kamarády něco vypili a při jízdě nabourali do zánovního BMW. Výsledná škoda se vyšplhala až na milion korun a uhradit ji bude samozřejmě muset v té době nezletilý řidič. Vlastní nerozvážností si tedy způsobil problémy na značnou část života,“ dodává Pavel Fišer. Nezletilým řidičům navíc hrozí při zadržení Policií ČR kromě finanční pokuty ve výši 20 – 25 000 Kč také až dvouletý zákaz řízení motorových vozidel.
Data pocházejí z průzkumu České pojišťovny realizovaného v průběhu září a října 2013 agenturou IPSOS na vzorku 525 respondentů.
Diskuse
Vložte svůj dotaz