« Zpět

Cestovní pojištění. Jaké údaje kontrolovat ve smlouvě?

| 9. března 2011 - 10:51 | Zprávy | Neživotní pojištění

Ať už si vyberete pojištění přímo u pojišťovny, nebo u své banky, kde vám ho uzavřou „v rámci platební karty", vybírejte pečlivě. Jednotlivé nabídky a výhodné balíčky se od sebe mohou totiž výrazně lišit. Jejich ceny jsou často velmi lákavé, nemusí ale tak docela splňovat svůj účel. 

Ať už si vyberete pojištění přímo u pojišťovny, nebo u své banky, kde vám ho uzavřou „v rámci platební karty", vybírejte pečlivě. Jednotlivé nabídky a výhodné balíčky se od sebe mohou totiž výrazně lišit. Jejich ceny jsou často velmi lákavé, nemusí ale tak docela splňovat svůj účel.

Před každou dovolenou se staráme, aby o nás bylo postaráno –když si zlomíme nohu na sjezdovce, když ztratíme kufry nebo nabouráme cizí auto. Uzavřít cestovní pojistkusvé cestě na míru není ale tak jednoduché, jak se na první pohled zdá. Pod množstvím nesrozumitelných pojmů vám mohou ve smlouvě uniknout zásadní věci, kvůli kterým vás pak celá dovolená může přijít pěkně draho!
Ať už si vyberete pojištění přímo u pojišťovny, nebo u své banky, kde vám ho uzavřou „v rámci platební karty“, vybírejte pečlivě, jednotlivé nabídky a výhodné balíčky se od sebe mohou totiž výrazně lišit. Jejich ceny jsou často velmi lákavé, nemusí ale tak docela splňovat svůj účel. Nízká cena je často vykoupena tím, co je za vás banka či pojišťovna v případě problému schopna zaplatit. A tady už se vyplatí dávat pozor.

Při výběru pojištění je třeba dbát na to, aby byla popsána všechna rizika, která by vám mohla cestování znepříjemnit. Tento soupis bývá v tabulkách označován jako rozsah pojistné ochrany. Základní rozsah cestovního pojištění pamatuje na náhradu léčebných výloh, odškodnění v případě úmrtí, pojištění odpovědnosti za škodu či výši odškodnění v případě ztráty zavazadel. U většiny institucí bývá také stanovena maximální nepřetržitá délka pobytu a územní platnost. Pokud se chystáte lyžovat na neupravených kopcích nebo vás čeká jiná netradiční či nebezpečná dovolená, nabízejí k tomuto základu jednotlivé instituce také speciální nabídky, jako například rizikové pojištění, které je za zvláštní poplatek kryté vyšší částkou.

Můžete si zlomit nohu na alpské sjezdovce, dostat úpal na ostrém slunci v Řecku nebo vás může kdekoliv na světě chytnout zánět slepého střeva. Rozsah léčebných výloh v zahraničí je dopředu těžko předvídatelný, a proto je třeba dbát již doma na dostatečný limit pojistky. Taková zlomená noha vás může přijít na 300 eur, cena akutní operace spolu s následným transportem domů se všakmůže vyšplhat do milionových částek. Na základě evropského průkazu zdravotního pojištění vám bude vzemích EU (a na Islandu, ve Švýcarsku, Lichtenštejnsku a Norsku)poskytnou stejnou zdravotní péči jako zdejšímu obyvateli. Stejná bude ale i cena za ošetření, kterou české pojišťovny nerady splácejí v plné výši, a tak nastává problém, kdo za vás náklady uhradí. Nepříjemná situace může nastat také při tzv. výlukách z pojištění, pokud se totiž stane, že v zahraničí zkolabujete například na následky nemoci,se kterou jste doma léčeni, mohla by se pojišťovna distancovat od úhrady některých nákladů. Stejně tak vám pojišťovna neproplatí nákup léků, které jste měli od lékaře předepsané ještě před odjezdem. Výčet všech těchto výluk je vždy uveden ve smlouvě o cestovním pojištění.

Limit pro lékařské výlohy se v současnosti pohybuje zhruba od 500 tisíc do 1,5 milionu korun, přičemž spodní hranice tohoto rozmezí je snad nejnižším limitem,který ani není vhodné doporučovat. Ideální výše se pohybuje okolo milionu korun. Při podepisování smlouvy si však všímejte dodatků o zvláštních limitech, jaké bývají nejčastěji stanoveny pro zubní ošetření. Akutní léčbu zánětu zubu vám pojišťovna proplatí, novou korunku nebo nápravu čelisti ale nikoliv. Nezanedbatelnou částí lékařských výloh je také transport z ciziny domů, tzv. repatriace. Proplacení zpáteční cesty nepodceňujte zejména při cestování do vzdálenějších destinací.

Ačkoliv se pojištění v mnoha případech uzavírá na jeden rok, neznamená to, že můžete být v zahraničí po celou tuto dobu. Standardní rozmezí pobytu se obvykle pohybuje od 45 do 90 dnů. Po uplynutí tohoto limitu přestává pojistka platit a k jejímu obnovení je třeba se alespoň na jeden den vrátit zpět do Česka.

Není výjimkou, že se zavazadlo ztratí a vys ním přijdete o důležité a mnohdy i cenné osobní věci. Dnes už je tento druh pojištění součástí většiny nabídek, opět je ale dobré sledovat, do jaké výše se škoda hradí. Pokud je pojištění zavazadel zahrnuté v základním balíčku, pak se výše náhrady škody většinou pohybuje okolo 10 000 Kč. Dobře se vyptejte na podmínky, za jakých vám pojišťovnaškodu proplatí.

Některé instituce si předem určují, do jakého limitu se budete na pojistné události podílet vy. Tato částka bývá vyčíslena buď jednotnou sumou, nebo procentem z celkově vynaložených nákladů. Mnoho pojištění lze ale pořídit i bez této spoluúčasti, její podmínka a výše tak mohou být jedním ze zásadních kritérií vašeho výběru.

Jednotlivé balíčky se mohou týkat různých destinací. Pojištění si můžete většinou sjednat na některé z vymezených území. Dejte si proto pozor, aby vaše celoroční cestovní pojistka pokrývala i exotickou zemi, do které se právě chystáte. Zároveň buďte obezřetní, chystáte-li se do Ameriky. Kvůli zdejšímu specifickému systému zdravotního pojištění se u své pojišťovny ujistěte, že za vás uhradí všechny potřebné výdaje.

Vyměňte si vaše zkušenosti v oblasti finančních produktů.

Diskuse

Vložte svůj dotaz

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.