« Zpět

Asistenční služba: pekelné ceny místo nebeského servisu

| 22. února 2011 - 10:15 | Zprávy | Neživotní pojištění

Většina pojišťoven nabízí v rámci standardního pojištění odpovědnosti z provozu vozidla nebo v havarijním pojištění také servis asistenčních služeb. Jak ale ukázal průzkum České asociace pojišťoven, jen 40 % motoristů zná název své pojišťovny a kontakt na její asistenční službu. 

Většina pojišťoven nabízí v rámci standardního pojištění odpovědnosti z provozu vozidla nebo v havarijním pojištění také servis asistenčních služeb. Jak ale ukázal průzkum České asociace pojišťoven, jen 40 % motoristů zná název své pojišťovny a kontakt na její asistenční službu.
Zároveň téměř třetina oslovených motoristů připouští, že jim je jedno, kdo jim pomoc poskytne. Stává se tak, že motorista, který se stane účastníkem dopravní nehody, často pod vlivem stresové situace využije nabídku náhodných odtahových služeb, aniž by se předem seznámil s podmínkami poskytnuté služby. Každý řidič by si měl ale uvědomit, že pojišťovny při likvidaci škodní události proplatí pouze skutečně poskytnuté služby a jen v rozsahu, který si sjednal v pojistné smlouvě.
Rozsah asistenčních služeb se u jednotlivých pojišťoven a produktů liší. Většina pojišťoven nabízí základní asistenci již v rámci sjednaného produktu, různé modely dalších rozšířených služeb pak formou připojištění. Zejména u základní asistence nejsou všechny úkony úplně zdarma a existuje řada časových i cenových limitů.

Některé pojišťovny například podmiňují odtah vozu až od určité vzdálenosti od řidičova bydliště – většinou od 50 km. V rámci daného pojištění se limity u asistenčních služeb stanovují buď částkou, do jejíž výše je asistence kryta z pojištění, nebo dobou, po kterou je poskytována. Někdy pojišťovny nabízí kombinaci obojího.

Při sjednání pojistné smlouvy je důležité zorientovat se v rozsahu služeb a vybrat si takový „balíček“, který využijete, nebo si požadované služby připojistit. Je také dobré vědět, že při existenci asistenčních služeb v havarijním pojištění i povinném ručení se limity obvykle sčítají. Konkrétní specifikace poskytovaných služeb je vždy součástí pojistných podmínek a příslušné pojistné smlouvy.

Některé pojišťovny poskytují právní ochranu v omezeném rozsahu v rámci povinného ručení, kde se administrativně-právní pomoc objevuje jako součást asistence nebo může být takzvaně „připojistitelnou“ součástí havarijního pojištění. Je ale možné sjednat ji také jako samostatné pojištění právní ochrany s širokým rozsahem služeb a vysokýmilimity pojistného plnění.

Vybírat lze z pojištění právní ochrany řidiče, které je určeno zejména řidičům z povolání (včetně řidičů kamionů) a z pojištění právní ochrany vlastníků vozidel, jež ochraňuje vlastníka, držitele a řidiče vozidla včetně posádky v pojištěném vozidle. Součástí takového připojištění je i tísňová linka právního poradenství. Kromě nehod jako takových, a z nich vyplývajících nároků, zahrnuje právní ochrana vlastníka vozidla, popřípadě řidiče také případy zastupování v trestních řízeních či v přestupkových řízeních pro překročení rychlosti, špatné parkování nebo neuspokojivý technický stav vozidla. V případě právní ochrany vlastníka vozidla vám pojištění právní ochrany pomůže u sporů spojených s koupí či opravou vozidel nebo při reklamaci vad ať už zakoupeného, či opravovaného vozidla. Pojištění lze také využít u sporů z leasingových smluv.

Při řešení nenadálého problému se na svou asistenční službu můžete obrátit i ze zahraničí. Principy jsou stejné jako v České republice, protože asistenční služby mívají ve většině zemí partnery, kteří jsou schopni rychlou a účinnou pomoc operativně zorganizovat. Rozsah služeb platných pro zahraničí se však nemusí shodovat se službami, které platí pro ČR, stejně jako limity pojistného plnění, které se k nim vztahují. Proto je vhodné prostudovat si tyto informace v pojistných podmínkách před sjednáním smlouvy.

V případě dopravní nehody se vyplatí obrátit právě na asistenční službu vaší pojišťovny. Poskytuje kvalitní a ověřené asistenční služby, a díky tomu bývá likvidace pojistné události jednodušší a rychlejší. Kontaktní údaje na smluvní asistenční službu jsou vždy uvedeny v pojistných podmínkách. Pojišťovna vám zpravidla dá i asistenční kartičku, samolepku do vozidla nebo tzv. asistenční sešitek, abyste měli kontaktní telefonní číslo asistenční služby vždy k dispozici. Kontakt bývá též uveden v novější verzi Zelené karty.

Na místě nehody se mohou objevit i jiné asistenční společnosti, které nabízejí pomoc. Souhlas s poskytnutím asistence nesmluvním poskytovatelem asistenčních služeb si však důkladně a dobře rozmyslete. Pokud využijete služeb nesmluvní asistenční služby, vystavujete se riziku, že ceny, které vyúčtuje za za poskytnuté služby, nejsou prověřené a garantované pojišťovnami. V případě nároků na jejich proplacení je pojišťovny nemusí zcela akceptovat a vyplatí pojistné plnění pouze do výše obvyklých cen. Také v tomto případě je třeba počítat s tím, že oprava vozidla a vyřízení škody s pojišťovnou může být výrazně delší.

Účastníci dopravní nehody mají ze zákona řadu povinností. Patří k nim i povinnost umožnit obnovení provozu na pozemních komunikacích. Tím, že účastník nehody smluvní asistenční společnost své pojišťovny přivolá, začne tuto povinnost plnit. Řidič tedy má právo odmítnout zásah jakéhokoli subjektu, se kterým nemá žádný smluvní vztah, a ve všech případech využívat pomoc smluvní asistenční služby své pojišťovny. Na okolnost, že vozidlo brání plynulému provozu, je možné upozornit při jejím přivolání, a uspíšit tak příjezd asistenční služby na místo nehody.

Vyměňte si vaše zkušenosti v oblasti finančních produktů.

Diskuse

Vložte svůj dotaz

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.