« Zpět

Allianz varuje před víkendem - se změnou času se výrazně zvyšuje riziko nehod všeho druhu a úrazů!

| 28. března 2014 - 9:00 | Zprávy | Neživotní pojištění

Blíží se poslední březnový víkend a s ním i každoroční změna zimního času na letní, která může na citlivé jedince působit negativně. S faktem, že si někteří lidé stěžují v prvních dnech letního času na sníženou soustředěnost, ospalost a zvýšenou únavu, jsou v souladu i statistiky Allianz pojišťovny. Z nich je patrné, že v následujících pěti dnech bezprostředně jdoucích po změně času, což je průměrná doba, po kterou se organismus adaptuje, roste počet škod o 15 - 20 procent.

Někteří klienti Allianz sami v hlášení své škody přiznali, že se po změně času necítili ve své „kůži“. Jedním z nich byl podle nahraného hovoru například řidič, kterého po loňské změně času v poslední březnovou neděli vpodvečer přepadl mikrospánek na trase mezi Olomoucí a Ostravou. Probudil jej až náraz vozu do svodidel. Únava řidičky v kombinaci se špatnou viditelností byly příčinou kolize dalšího auta, které ve stejný den vjelo do betonové zátarasy zužující jízdní pruhy.
 
„Starší řidič z Vysočiny usnul na Apríla za volantem v pravé poledne a zdemoloval majiteli zahrady u silnice pět polí plotu, další zase vyjížděl ze dvora, aniž by si před tím otevřel vrata. Dokonce dva majitelé auta v tomto období nedostatečně v mírném kopci zabrzdili a jejich vozy se samovolně rozjely,“ přibližuje pouze zlomek nehod z únavy či nedbalosti Tomáš Klofát, ředitel likvidace pojistných událostí Allianz.
 
Likvidátoři Allianz vyhodnotili pouze škody, jež mohou mít s těmito negativními vlivy souvislost, tedy počty dopravních nehod, úrazů a událostí z pojištění odpovědnosti. U nich lze totiž prokázat minimálně částečnou souvislost s nižší soustředěností, vykolejením z „biorytmu“, poruchami spánku, oslabenou koncentrací, nebo zhoršenými reakcemi.
 
Minimální nárůst škod – o 13 % byl zaregistrován ve dnech po 27. 3. 2011, kdy nastala změna na letní čas. V letech 2012 a 2013 byl březnový nárůst již o 16 a 17 procent. Více než 20procentní byl zaznamenán v říjnu 2011 a 2012. Loni v říjnu pak počet škod, u nichž tento „změnový“ faktor může hrát roli, přesáhl za zmíněných pět dní počet 1500. Nejvíce se jich stalo 2. a 3. den po změně času – 470 a 450. Oproti běžným dnům činil nárůst téměř čtvrtinový. „Je jednoznačné, že na podzimních vyšších číslech se negativně projevují i jiné faktory, zejména u dopravních nehod jsou to četnější cesty po hřbitovech na svátek zesnulých, podzimní školní prázdniny, nebo zhoršené počasí. Jaro je z pohledu rizik příznivější,“ doplňuje ředitel Klofát.
 
Dalšími častými příčinami dopravních nehod změnových dnů jsou kromě mikrospánku také nedodržení bezpečné vzdálenosti, nedobrzdění, „přehlédnutí“ vozidla hlavně při couvání, nebo vyjíždění z parkovišť a nedání přednosti v jízdě. Řidiči by proto ani o tomto, o hodinu kratším víkendu, neměli podceňovat únavu a raději se vyvarovat dlouhého cestování.
 
Pokud bychom se podívali na úrazy, tak v inkriminovaných březnových a říjnových dnech byly nejčastějšími diagnózami distorze kotníků, pohmoždění hlezen, tržné rány, často v obličeji nebo na prstech rukou, zlomeniny bérců a zápěstí. Více než polovina úrazů se stala při sportu, nebo neopatrností při práci doma a na zahradě. Častěji byly registrovány také nejrůznější odpovědnostní škody – jednou z nich bylo vytopení několika domácnosti v paneláku vodou z vany, kterou si roztržitá dívka napouštěla a pak dlouze telefonovala, nebo požár domu po vznícení oleje v hrnci, na který kuchařka zapomněla.
 
Každoroční zavedení letního času u nás začalo již před 35 lety. Přes četné argumenty jeho odpůrců bude i letos trvat od 30. března do 26. října a naplánován je i na příští rok od 29. března do 25. října.
Vyměňte si vaše zkušenosti v oblasti finančních produktů.

Diskuse

Vložte svůj dotaz

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.