« Zpět

Allianz pojišťovna varuje: den před úplňkem se stává podstatně více škod. A úplněk bude už v úterý!

| 29. června 2012 - 11:34 | Zprávy | Neživotní pojištění

Mnohem více škod se lidem stává den před úplňkem. Analytiky Allianz pojišťovny k tomuto výzkumu inspirovalo zjištění švýcarských kolegů, které dokazuje, že dlouhodobě den před úplňkem vzniká více škod, než v celoročním průměru. V dlouhodobém průměru posledních pěti let je to podle Allianz pojišťovny napříč vybranými riziky, kde úplněk může mít vliv na lidské chování a jednání, kolem 15 procent. Největší nárůst registrují u pojištění odpovědnosti z běžného občanského života a autopojištění.


Jednoduchým vyhodnocením dat nehod za posledních pět let vyšlo najevo, že den a noc před úplňkem je registrováno více škod z pojištěných motorových vozidel, než za jakýkoliv průměrný den. Počet škod v havarijním pojištění byl v letech 2007 až 2011 o 12 procent vyšší než v běžném dni, v povinném ručení dokonce o 16 %. Zajímavé je, že v samotný den úplňku je počet škod v autopojištění spíš podprůměrný – o 7 procent nižší, než je dlouhodobý průměr.
„V letošním roce byly na počet nehod nejčetnější dva předúplňkové dny -  6. únor a 5. duben, kdy klienti nahlásili více než 300 událostí denně (326 a 304), přičemž obvyklý denní průměr v letošním roce je 239 škod,“ uvádí Jiří Nudčenko, vedoucí kontaktního centra likvidace škod Allianz pojišťovny. Kontaktní centrum Allianz registrovalo také častěji nehody se zraněním a bohužel i s přítomností alkoholu. Na zvýšeném počtu nehod se zejména v dubnu podílely střety se zvěří, na jejíž chování má podle odborníků intenzivní měsíční svit velký vliv.
Podobně tomu bylo i v počtu událostí z pojištění odpovědnosti za škody občanů, kdy únorový a zejména pak květnový den před úplňkem (5. května) - vykázal téměř dvojnásobný počet. „To všechno může být a také nemusí být pouze náhoda,“ doplnil statistiku Daniel Balihar, technický manažer úseku likvidace Allianz. „Pro nás, jako pro pojistitele, nejsou fáze Měsíce tak důležité a i přes určitou statistickou zajímavost na nich nelze stavět jakoukoliv rizikovou strategii. Platí přece, že opatrně a zodpovědně musíme jezdit každý den, třeba hned v pondělí, den před příštím úplňkem 3. července,“ dodává Daniel Balihar. 
Úplněk je z astronomického hlediska opozice Slunce a Měsíce a je to jediná poloha Měsíce, kdy lze vidět celý jeho povrch bez zastínění slunečních paprsků Zemí. Tato konstelace má vliv na všechny přírodní děje, nejmarkantnější účinky jsou vidět například na zvýšené síle přílivu. Ale jaký vliv má na lidské jednání? Podle průzkumů veřejného mínění téměř
92 procent dotázaných věří, že Měsíc ovlivňuje lidské chování. V dalších průzkumech uvádí 40 procent dotázaných, že činnost Měsíce vnímají a při úplňku trpí poruchou spánku, nebo jakýmsi vnitřním neklidem.
Víte,  na které dny připadne úplněk do konce roku?  - Jsou to 3. července, 2. a 31. srpna,  30. září, 29. října, 28. listopadu a 28. prosince. Takže pozor na jejich předvečery a noci.

Vyměňte si vaše zkušenosti v oblasti finančních produktů.

Diskuse

Vložte svůj dotaz

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.