« Zpět

Allianz pojišťovna odhalila v loňském roce podvody za více než 110 milionů korun a prošetřila o čtvrtinu více případů oproti roku 2011

| 24. ledna 2013 - 13:31 | Zprávy | Neživotní pojištění

Allianz pojišťovna v uplynulém roce opět navýšila hodnotu uchráněných financí, které nevyplatila za podvodné pojistné události, jež se pokoušeli nahlásit její klienti. V roce 2011 to byly škody za 102 milionů, vloni za více než 110 milionů. O 26 % se zvýšil i počet prošetřovaných případů a výrazně - o 40 % i počet prokázaných podvodů, které byly postoupeny k trestnímu stíhání. Tradičně vévodí statistikám podvody s auty – fingované a nadhodnocené dopravních nehody, ale stále častěji vnitřní kontrolní mechanismy pojišťovny „zkoušejí“ také majitelé nemovitostí a domácností.

„Meziročně se zvýšil počet podvodů hlavně v Moravskoslezském a Jihomoravském kraji, na Vysočině a v Praze, naopak pokles jsme zaznamenali v krajích Středočeském, Karlovarském a hlavně Pardubickém, kde se počet případů snížil téměř o polovinu. V ostatních regionech se počty pojistných podvodů a pokusů o ně udržovaly v relativně stejné výši jako předloni,“ doplňuje statistiku Ivana Glombová, analytička oddělení interního auditu a kontroly Allianz pojišťovny.

Typem pojištění, v němž někteří lidé pojistné podvody páchají nejčastěji, stále zůstává pojištění motorových vozidel, ale jeho podíl se postupně snižuje a zcela opačný trend zaznamenává pojištění majetku a odpovědnosti. V poslední době se zvyšují počty vodovodních škod, kdy lidé nahlásí, že jim prasklý vodovod zničil vybavení domácnosti. Nejde přitom jen o „drobné“, protože když dojde k vyplavení v rodinném domku, škody se pohybují v řádech stovek tisíc korun.
 
„Poškozený si často nejen k částce něco připočítá, ale v moha případech na základě znaleckých posudků a dalších indicií zjistíme, že šlo o záměrné poškození vodovodního zařízení. Lidé si totiž chtějí za plnění od pojišťovny obměnit a zmodernizovat zařízení domácnosti, proto si byt schválně vytopí nebo nechají vytopit. Proto se na tyto škody, které se rozmáhají, chceme nadále zaměřovat,“ říká vedoucí týmu vyšetřovatelů Vlastimil Pršal.
 
Ale lidé zkoušejí i jiné věci s nemovitostmi. Loni v říjnu nahlásil klient poškození střechy a následně i omítek v místnostech rodinného domu. Podle něj silný vítr zničil střechu a skulinami následně do místností zateklo. Škoda činila asi 15 tisíc korun. Vypadalo to jako bezproblémová likvidace, než firma, která střechu opravovala, nahlásila, že plech a těsnění v úžlabí střechy nepoškodil vítr, ale kuny, které se dostaly pod krytinu a roztrhaly fólii. Kromě nepořádku po sobě totiž zanechaly ještě další, nezvratitelné „stopy“. Majitel domu pak přiznal, že věděl, že tahle příčina poškození likvidní není, a proto si vymyslel vichřici.
I další klient věděl, že na odškodnění nemá nárok, ale i přesto to zkusil. Jeho příhoda však byla spíš úsměvná, než podvodná.
 
Pojištěný z jihu Moravy nahlásil z pojištění domácnosti škodu ve výši 3000 Kč. Šlo o regulační poplatek za ústavní péči v psychiatrické léčebně, kam dobrovolně nastoupil protialkoholní léčbu. Do hlášení uvedl, že chce proplatit náklady na náhradní ubytování, když v tu dobu nemohl pobývat doma. Likvidátorka mu vysvětlila, že úhrada náhradního ubytování je možná například po řádění vichřice nebo požáru, kdy dům zůstane neobyvatelný. Na to opáčil, že u nich „řádila“ jen manželka. Ale ta se mezi živly nepočítá...
 
Zatímco u podezřelých automobilových škod jsou zaznamenávána některá jména podvodníků opakovaně, u majetku jsou to většinou „první“ pokusy. "Mezi „recidivisty jsou většinou lidé ve věku mezi 25 a 30 lety, kteří mají za sebou i třicet pojistných událostí," říká vedoucí týmu vyšetřovatelů podvodů Allianz pojišťovny Vlastimil Pršal. Na to pamatuje i nový trestní zákoník, který stanovuje na rozdíl od předchozí právní úpravy jako zvlášť přitěžující okolnost recidivu a dává možnost použít vyšší trestní sazbu v případě, že jeho pachatel byl v posledních třech letech za takový čin již odsouzen nebo potrestán.
 
Příloha – Tabulka počtu a objemu odhalených pojistných podvodů v letech 2011 a 2012
 
Odhalené podvody 2011/2012
 
Kraj                          Odhalené v mil. Kč     Odhalené případy
 
Praha                            20,3/21,5                   260/289
Jihočeský kraj                 4,2/7,0                       43/49
Jihomoravský kraj           7,7/9,6                       60/83
Karlovarský kraj              4,5/5,8                       38/25
Královéhradecký kraj       4,2/5,7                       36/39
Liberecký kraj                  4,2/5,6                       49/47
Moravskoslezský kraj       5,8/9,3                       82/124
Olomoucký kraj               3,6/6,5                       35/41
Pardubický kraj                6,1/4,7                      33/17
Plzeňský kraj                   3,7/6,0                      25/27
Středočeský kraj            24,6/13,4                  233/210
Ústecký kraj                    6,3/5,2                      87/84
Vysočina                         3,1/4,7                      15/25
Zlínský kraj                     4,0/5,0                      21/24
 
Celkový součet            102,3/110,2                1338/1687
Vyměňte si vaše zkušenosti v oblasti finančních produktů.

Diskuse

Vložte svůj dotaz

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.