« Zpět

Allianz pojišťovna nasazuje proti pojistných podvodům hlasový analyzátor. Vloni jejich objem dosáhl 110 milionů korun.

| 21. ledna 2014 - 11:47 | Zprávy | Neživotní pojištění

Allianz pojišťovna vyhlásila boj pojistným podvodům a od letošního roku bude mít k dispozici hlasovou analýzu telefonních hlášení. Přístroj, který původně vznikl pro armádní účely, pracuje podobně jako detektor lži. Místo tepu a potu se však zaměřuje na hlasovou křivku. Důvod je více než nasnadě – vloni odhalila Allianz 2063 pojistných podvodů, což je o 397 případů více, než v roce 2012. Celkově šlo o 110 milionů korun, což bylo o téměř 10 milionů více, než rok předešlý. Nejvíce podvodů se odehrálo v Praze, ve Středočeském kraji a v Moravskoslezském kraji. Velký nárůst jich pojišťovna zaznamenala také v kraji Jihočeském. Největší procento pojistných podvodů se už tradičně týkalo automobilů. Detaily najdete v přiložené tabulce.

Při odhalování pojistných podvodů pomáhá Allianz stále více kromě kriminalistických metod také moderní technika. Všechny informace, které má o klientech, vstupují do speciálního analytického nástroje, který je dokáže porovnávat a vytvářet z nich závěry, takže v konečné podobě umí rozpoznat podvodné jednání. Nejnovějším pomocníkem při odhalování pojistných podvodů v Allianz pojišťovně je hlasová analýza.
 
„Jde o přístroj, který vznikl v Izraeli a původně byl určený pro armádní účely,“ říká Ludvík Bohman, ředitel úseku právního, compliance a odhalování pojistných podvodů Allianz pojišťovny. Využití tohoto analyzátoru je především při hlášení pojistných událostí. Pracuje na podobných principech jako detektor lži. „Specialisté, kteří tento hlasový analyzátor vytvořili, zjistili, že když člověk lže, tak se mu nejenom zvyšuje tep a pot, ale také se mění struktura jeho hlasu. Normálně tuto odchylku neslyšíte. Ale když zvukovou stopu převedete do digitální podoby, poznáte z celé řady křivek, zda člověk na druhé straně aparátu mluví pravdu, nebo si vymýšlí,“ dodává Bohman.
 
Allianz pojišťovna si už nový hlasový detektor vyzkoušela a zjistila, že jeho výsledky jsou neuvěřitelně přesné. „Vzali jsme deset nahrávek telefonátů se staršími případy, u kterých jsme v minulosti jednoznačně prokázali, že šlo o podvod. K nim jsme přibalili dalších deset standardních pojistných událostí, které byly zcela v pořádku. Aniž by je experti, obsluhující tento hlasový detektor, znali, dokázali u všech perfektně rozpoznat, kdy šlo o podvod a kdy o klasickou pojistnou událost. Vše pouze na základě analýzy křivek hlasu,“ vysvětluje Ludvík Bohman z Allianz.
 
Vyměňte si vaše zkušenosti v oblasti finančních produktů.

Diskuse

Vložte svůj dotaz

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.