« Zpět

Neplatičů dluhů přibývá

| 13. listopadu 2008 - 12:14 | Zprávy

Další důvod, proč mohou banky zdražovat půjčky, je na světě. Neplatičů přibývá, banky proto přistupují ke zvyšování úroků. V platební morálce si pohoršily hlavně firmy, do problémů se však dostávají stále častěji také domácnosti.

Firmy cítí problémy. Nesplácení vede ke zdražování a zpřísňování úvěrů

Zejména kvůli rostoucímu počtu hypoték a spotřebitelských půjček. Míra nesplácených firemních úvěrů se v září prohloubila na téměř 6,5 procenta. To je asi o dvanáct procent více než v létě, kdy se tento ukazatel po letech výrazně zhoršil. Oproti konci loňského roku je to dokonce dvaapůlkrát více.

Na splácení přestali mít podle České národní banky zejména firmy z papírenského, textilního, sklářského průmyslu a také stavební a developerské společnosti.
Zhoršující se disciplinovanost se týká i domácností, které si pořizují hlavně hypotéky a spotřební úvěry. Jejich platební morálka je horší o polovinu ve srovnání s loňským rokem.
„U firem roste míra nesplácení mnohem rychleji, než u občanů. Může za to zhoršující se ekonomická situace ve světě. Očekávám zpočátku příštího roku její růst až nad osm procent, ale tam by se měla už zastavit,“ řekl MF DNES Petr Jakubík z odboru finanční stability ČNB.
Důvod pro vyšší úroky
Současná míra nesplácení bankovních půjček podle Jakubíka není tragická, ale množství hříšníků roste. A to je pro finančníky důvod, ačkoli se to zdráhají potvrdit, nejen ke zpřísnění úvěrů, ale také ke zvyšování úroků.
„Nemohu v tuto chvíli potvrdit ani vyvrátit, zda ke zvýšení dojde, držíme ale stejný úrok od počátku roku,“ uvedl mluvčí splátkové společnosti Cetelem Martin Malý. Konkurenční Home Credit podle mluvčí Olgy Mužíkové zvyšování úroků ani poplatků, které by půjčky zdražily, v nejbližších měsících nechystá.
Vyšší úroky se podle ekonomů dají očekávat zejména u firemních půjček. „Některé firmy budou mít problémy s financováním, protože banky v souvislosti s globální finanční krizí přitvrzují úvěrové standardy, čímž zdražují některým firmám zdroje,“ potvrzuje Jakubík. „Banky prostě s rostoucí mírou nesplácených úvěrů reagují na nižší zisky právě zvýšením úroků. To je legitimní. Rozhodně by to ale neměly dělat prostřednictvím zvyšování různých poplatků, aby celkové zdražení zůstávalo skryté,“ tvrdí bojovník proti bankovním poplatkům Patrik Nacher, který provozuje server bankovnipoplatky.com.
Nacher tak naráží na nedávné výsledky kontroly České obchodní inspekce. Ta kontrolovala 178 bank a splátkových firem, zda řádně uvádějí v inzerátech a v reklamě roční procentní sazbu nákladů. A výsledek? Více než pětina úvěrových institucí celkové náklady spojené s půjčkami nebo způsob jejich výpočtu vůbec neuvádí, čímž porušuje zákon. Čeká je proto správní řízení.
Firmy: Nedělejte to!
Co se týká firem, spousta z nich bude muset podle analytika Raiffeisenbank Aleše Michla začít šetřit a odložit některé investice. Pokud už nezkrachovaly.
Přitvrzení úvěrových podmínek přitom podnikatelé po ztrátě zakázek považují za jednu z největších hrozeb. Propouštět a omezit výrobu už musely automobilky včetně jejich subdodavatelů, ale i řada společností dřevozpracujícího, sklářského průmyslu a také třeba potravinářství.
Zhoršení přístupu k úvěrům se nemusí obávat všichni. Například zemědělci. „Pokud se sníží dostupnost úvěrů pro české zemědělce, jsme připraveni diskutovat o tom, zda opět nenastartovat státní garance úvěrů prostřednictvím Podpůrného garančního rolnického a lesnického fondu,“ uvedl včera ministr zemědělství Petr Gandalovič.

Vyměňte si vaše zkušenosti v oblasti finančních produktů.

Diskuse

Vložte svůj dotaz

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.