« Zpět

Zvolte správný typ leasingu

| 25. listopadu 2008 - 12:19 | Zprávy | Leasing

Nejčastěji se setkáte s finančním leasingem. Operativní využívají především podnikatelé. Finanční leasing Finanční leasing je nejběžnější a využívají ho jak soukromé osoby, tak podnikatelé. Stačí předem zaplatit první splátku, takzvanou akontaci, a s vyhlédnutým vozem můžete odjet z autosalonu rovnou domů.

Auto máte totiž tímto krokem v pronájmu. Po celou dobu se o něj plně staráte, ve finále je vaše. Kromě povinného ručení a havarijního pojištění, které bývá součastí leasingové splátky, musíte platit i veškeré náklady související s údržbou vozu.

Pronájem končí uhrazením poslední splátky, respektive odkupní nebo zůstatkové ceny. Pak se stáváte vlastníkem vozu, jenž byl do té doby majetkem leasingové společnosti.
Daně: „Aby bylo nájemné daňově uznatelným výdajem, je třeba, aby leasing byl v případě osobního vozu minimálně na 60 měsíců. A majetek musí podnikatel po ukončení pronájmu zařadit do obchodního majetku,“ upozorňuje Radek Doležal, daňový poradce.

Operativní leasing

Klasický pronájem. O vůz je kompletně postaráno, ale nikdy nebude váš, jeho majitelem zůstává leasingová společnost. Výhodu představují služby, které se k tomuto typu leasingu vážou. Kromě povinného ručení a havarijního pojištění za vás leasingová společnost vyřídí i placení silniční daně, asistenční servis i údržbu a opravy. Dále pak zajistí třeba i výměnu pneumatik (ty si však pronajímatel platí sám) nebo likvidaci pojistných událostí. Operativní leasing proto využívají především podnikatelé. Nechtějí se zdržovat obstaráváním kolem vozu a zároveň potřebují často obměňovat vozový park, ať už proto, že rychle vozy opotřebují, nebo je využívají k reprezentaci
Daně: „Pokud pronajatý automobil používáte výhradně pro účely podnikání, pak je pro vás nájemné u operativního leasingu automaticky daňově uznatelným výdajem,“ radí Doležal. „Podnikatel, který je plátcem daně z přidané hodnoty, má možnost odečíst DPH obsažené v nájemném,“ dodává.

Zpětný leasing

Jste v situaci, kdy potřebujete peníze? Jestli vám v garáži stojí slušné auto, můžete dostat peníze za něj, a přitom ho nemusíte prodávat. Můžete využít zpětný leasing. Leasingová společnost odkoupí váš automobil za jeho odhadní cenu, řekněme 300 000 korun. Uzavře s vámi smlouvu s akontací 90 000 korun a rozdíl mezi cenou vozu a akontací vám vyplatí. Zpátky do firmy si tedy odvezete nejen auto, ale i 210 000 Kč, ty pak ve splátkách přeplatíte o 60 000 korun. Podpisem smlouvy se vůz stává majetkem leasingové společnosti a vy jako původní majitel jej začnete splácet a postupně nazpátek odkupovat podle dohodnutého splátkového kalendáře.
Daně: Případ je třeba rozdělit na dvě části. Tou první je prodej vozu leasingové společnosti, druhou pak jeho finanční pronájem.
Když auto vlastníte alespoň jeden rok, jsou peníze, které prodejem auta získáte od daně z příjmu osvobozeny. Jestliže však zpětný leasing domluvíte do roka od získání auta, budete muset peníze uvést ve svém daňovém přiznání. A to i když nejste podnikatel.
Jestli podnikáte a auto je v obchodním majetku (nebo bylo součástí obchodního majetku a vyřadili jste ho do 5 let před prodejem vozu), podléhá příjem dani z příjmů. V našem případě podnikatel daní 300 000 korun.
Pokud jde o splátky, lze je uplatnit jako výdaj. Je však třeba trochu počítat. Podnikatel splatí první zvýšenou splátku, v našem případě 90 000 korun, a následně pak 60 splátek pravidelných - pro příklad zvolíme částku 4 500 korun. Celková částka, za kterou si podnikatel vůz od společnosti zpětně pronajímá, je 90 000 + 60 x 4 500, tedy 360 000 korun. Nemůže si však daňově odečíst nejprve 90 tisíc a pak 4 500 měsíčně, odečítat bude šedesátinu z celkového nájemného, v našem případě 6 000 korun za každý měsíc trvání leasingové smlouvy.

Vyměňte si vaše zkušenosti v oblasti finančních produktů.

Diskuse

Vložte svůj dotaz

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.