« Zpět

Nepojištěné vozy vyjdou draho

| 30. prosince 2008 - 11:28 | Zprávy | Leasing

Změny v zákoně reagují na některé trendy v povinném ručení a situaci na českých silnicích, kdy rostou škody za způsobené nehody, a přesto na silnicích zůstává hodně vozidel bez povinného ručení. Probereme si jednotlivé změny postupně.

Univerzální platnost zelené karty

navýšení limitů povinného ručení a zavedení příspěvku za nepojištěná vozidla do garančního fondu České kanceláře pojistitelů, to jsou hlavní změny v oblasti povinného ručení, které motoristy čekají od Nového roku.

Zelená karta v ČR i zahraničí

Od 1. ledna 2009 bude jediným platným dokladem o úhradě povinného ručení Zelená karta. Je to mezinárodní doklad, který platí téměř ve všech evropských státech, nyní i na území Ruska. Dříve měli čeští řidiči povinnost mít u sebe Zelenou kartu pouze při cestách do zahraničí. Na území ČR se povinné ručení prokazovalo samostatným dokladem o pojištění, které vydávala pojišťovna. Novela zákona nyní oba doklady sjednotila a od 1. června tohoto roku se pojištění i na území ČR prokazuje Zelenou kartou, od 1. ledna 2009 pak výlučně Zelenou kartou. „Dříve vydané doklady o pojištění pozbývají dnem 31. prosince platnosti. Pozor je třeba dát na to, aby Zelená karta obsahovala správné údaje o vozidle. Případné změny musí klient nahlásit své pojišťovně a nechat si vystavit novou Zelenou kartu,“ upozorňuje Jana Čechová za Českou asociaci pojišťoven. Od ledna 2009 dochází ke změně vzoru Zelené karty, který již nebude obsahovat dříve povinný podpis pojistníka. Lhůta pro používání dosavadního vzoru karty vyprší na konci roku 2010, proto bude v období od 1. ledna 2009 do 31. prosince 2010 možné prokazovat existenci pojištění odpovědnosti celkem třemi typy Zelené karty. Jednak současným vzorem bez vyznačené územní platnosti pro území Ruska, jednak i modifikovaným vzorem současného vzoru Zelené karty s rozšířenou územní platností o Rusko. Platit bude samozřejmě i nový vzor Zelené karty vydávaný od 1. ledna 2009.

Změna v limitech povinného ručení

U povinného ručení stanoví zákon minimální limity pojistného plnění, a to jak pro škody na zdraví, tak i na majetku. U majetkové škody se minimální limit plnění zvyšuje z 18 na 35 milionů Kč. Minimální limit pojistného plnění pro škodu na zdraví zůstává 35 milionů. Na zvýšení tohoto limitu mají pojišťovny podle zákona čas až do května 2012, všechny však limity na požadované nebo vyšší úrovni nabízejí již nyní. Naprostá většina pojišťoven umožňuje sjednání pojištění s různými variantami limitů, které často dosahují i 60 a více milionů Kč. Nejvyšší částky bývají účtovány za způsobené škody na zdraví a ekologické havárie, například při srážce s kamionem.

Příspěvky garančnímu fondu

Jedná se o jednu z nejpodstatnějších změn: majitele nepojištěných vozidel bude od ledna možné vyzvat k úhradě příspěvku do garančního fondu České kanceláře pojistitelů (ČKP). Příspěvek je účtován za každý den, kdy bylo vozidlo nepojištěno a zároveň nevyřazeno z registru vozidel, a to počínaje prvním lednovým dnem. K tomu, že jste měli vozidlo nepojištěné třeba i tři měsíce v roce 2008, se tedy zpětně již nepřihlíží. Z garančního fondu ČKP jsou vypláceny poškozeným náhrady škod z dopravních nehod, které byly způsobeny nepojištěnými vozidly. Dříve do fondu přispívaly pojišťovny, nyní budou nést zodpovědnost i ti, kteří registrované vozidlo nepojistili, i když s ním nezpůsobili žádnou nehodu. Pokud vlastníte vozidlo, které již nepoužíváte, ověřte si na svém místně příslušném registru vozidel, zda je vozidlo z registru dočasně nebo trvale vyřazené. Pouze v takovém případě nemusíte platit pojištění. Pokud vozidlo používáte, byť jen občas, pak jej dočasně vyřadit nelze, protože dočasně vyřazené vozidlo nesmí vůbec na veřejnou komunikaci, a navíc vozidlo nemá registrační značky a vy nemáte ani osvědčení o registraci vozidla. Registr vozidel vedou obecní úřady obcí s rozšířenou působností a příslušné jsou dle bydliště nebo sídla provozovatele vozidla. Zde tedy zjistíte i informace o tom, jaká vozidla a údaje jsou k vaší osobě v registru vozidel vedena.

Dočasné a trvalé vyřazení aut z registru

O dočasné vyřazení vozidla lze požádat na příslušném úřadě na tiskopise, který je zde k dispozici, stáhnout si ho můžete i na webových stránkách úřadu. Zároveň odevzdáte registrační značku, osvědčení o registraci vozidla a předložíte technický průkaz k vyznačení záznamu o dočasném vyřazení. Za celý proces zaplatíte správní poplatek 100 Kč. Režim dočasného vyřazení lze na žádost vlastníka kdykoli ukončit, maximálně však dočasné vyřazení platí rok, poté je třeba ho znovu prodloužit. Trvalé vyřazení vozidla z registru je určeno pro ty případy, kdy již dané vozidlo ani nemáte, bylo zničeno a nikdy již nebude používáno. Pro trvalé vyřazení je rozhodující datum 1. 5. 2004, kdy začal platit zákon o ekologické likvidaci. Do tohoto data je možné auto vyřadit na základě výpovědi majitele ve správním řízení. U vozidel, která byla po 1. 5. 2004 pojištěna nebo je záznam o provedené STK, pak musíte předložit doklad o ekologické likvidaci.

Vyměňte si vaše zkušenosti v oblasti finančních produktů.

Diskuse

Vložte svůj dotaz

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.