Nedoplatek z leasingu po zemřelém musí vyrovnat dědici, i když o auto nemají zájem
Pokud si myslíte, že vrácením auta na leasing po zemřelém příbuzném budete s leasingovou společností vyrovnáni, mýlíte se. Splátky dle splátkového kalendáře hradit nemusíte. Připravte se však na to, že leasingová společnost auto prodá a zisk z prodeje započte proti zbývající částce, kterou je nutné ještě uhradit.
Pokud si myslíte, že vrácením auta na leasing po zemřelém příbuzném budete s leasingovou společností vyrovnáni, mýlíte se. Splátky dle splátkového kalendáře hradit nemusíte. Připravte se však na to, že leasingová společnost auto prodá a zisk z prodeje započte proti zbývající částce, kterou je nutné ještě uhradit. Vznikne-li nedoplatek, musí jej zaplatit dědici.
Pan Karel z Kladna řeší v současné době problém s placením leasingu za auto po svém zemřelém otci. Na redakci iDNES.cz se obrátil s dotazem, zda on jako pozůstalý je povinen platit zbývající dlužnou část v případě, že o auto nemá zájem.
Po vrácení auta splátky už neplatíte
Jestliže pozůstalí nebudou mít zájem o auto, které je předmětem leasingu, musí se se společností domluvit na jeho okamžitém předání. Poté již splátky dle stanoveného splátkového kalendáře hradit nemusí.
Leasingová společnost vozidlo po odebrání od pozůstalých prodává na základě znaleckého posudku. Výnos z prodeje se započte oproti zbývající částce k úhradě. "Pokud jde tato částka do plusu, je vrácena dědici. Pokud jde do mínusu, je dědic vyzván k úhradě rozdílu," upřesňuje Markéta Dvořáčková, tisková mluvčí GE Money Auto.
Pro názornost uveďme příklad. Klient si koupil na leasing auto v hodnotě 500 tisíc korun. Dle dohodnutého splátkového kalendáře uhradil v měsíčních splátkách 100 tisíc korun. Poté zemřel. Zbývá uhradit 400 tisíc korun. Pozůstalí o auto neprojevili zájem a předali je leasingové společnosti.
Na základě znaleckého posudku bylo auto prodáno za 300 tisíc korun. Po vypracování finančního vyrovnání tak vznikl nedoplatek 100 tisíc korun. Leasingová společnost nedoplatek přihlásí do dědictví.
Leasingovou společnost o úmrtí klienta vždy informujte
Pokud i vám stejně jako našemu čtenáři zemře příbuzný, klient leasingové společnosti, musíte o jeho úmrtí společnost ihned písemně nebo telefonicky informovat. Nejlepší cestou je zaslání kopie úmrtního listu.
Pronajímateli také předejte kontakt na někoho z rodiny, kam bude zasílat veškerou korespondenci a kontakt na notáře, který bude dědictví vyřizovat.
Leasingovou společnost zároveň informujte, kolik pozůstalých vstupuje do dědického řízení a zda vy, nebo někdo jiný z pozůstalých, budete mít zájem pokračovat v leasingu, nebo ne.
Dědicové se musí dohodnout
V případě, že pozůstalý má zájem pokračovat v leasingu, budou na něj jako nového nájemce převedena v dědickém řízení práva a povinnosti vyplývající z leasingové smlouvy. O svém rozhodnutí předloží pozůstalý písemnou informaci potvrzenou notářem.
Pokud je pozůstalých více, měli by předložit dohodu o tom, který z nich bude v leasingu pokračovat. Je třeba, aby byla uzavřena všemi pozůstalými a potvrzena notářem. Na základě této dohody budou práva a povinnosti z leasingové smlouvy převedena na pozůstalého, na němž se všichni shodli.
Pozůstalý má také možnost předčasně ukončit leasingovou smlouvu doplacením dlužné částky a odkoupením tak daného auta.
Některé leasingové společnosti, např. UniCredit Leasing nebo ŠkoFIN, vyřizují v případě úmrtí nájemce veškeré transakce se smlouvou bez administrativních poplatků, které činí tisíce korun.
Odmítnutím dluhu z leasingu odmítáte celé dědictví
I přesto, že jste auto odmítli a vrátili, vzniklý nedoplatek přihlášený do dědického řízení je nutné uhradit. Pokud přijmete dědictví, nemůžete odmítnout zaplatit dluh.
Jestliže však dědic odmítne celé dědictví, tedy i dluh, který vznikl vůči leasingové společnosti, propadá vše státu. Od této chvíle bude leasingová společnost řešit práva a povinnosti ke smlouvě s úřadem zastupujícím stát ve věcech majetkových.
Diskuse
Vložte svůj dotaz