« Zpět

Každé čtyři vteřiny přibude na světě nový případ demence, tvrdí demografická studie Allianz pojišťovny

24. června 2014 - 10:47 | Zprávy

Podle skupiny Allianz, která se zabývá demografickým vývojem, vzroste do roku 2050 na celém světě počet seniorů s demencí až na 135 milionů. Nejčastějším typem demence je Alzheimerova choroba, která si každoročně vyžádá náklady za více než 440 miliard eur (přes 12 bilionů Kč) za léčení a péči o pacienty s touto chorobou. Na to, že demence bude epidemií 21. století, by byl Alois Alzheimer, který jako první popsal změny v nemocném mozku a jehož 150. výročí narození si svět připomněl uplynulou sobotu, ani nepomyslel.

Podle nejnovější studie skupiny Allianz o demografickém vývoji se počet lidí s demencí do roku 2050 až ztrojnásobí, a to hlavně kvůli neustále se prodlužujícímu věku. Bez účinných léků se počet nemocných vyšplhá ze současných 44 miliónů na více než 135 miliónů, což jen pro představu odpovídá dnešnímu součtu všech obyvatel Španělska a Francie.
 
Výjimkou nejsou ani Češi
V České republice trpí podle odhadů nejčastější formou demence, Alzheimerovou chorobou, 120 – 140 tisíc lidí, přičemž toto číslo se do roku 2050, podobně jako ve zbytku Evropy, radikálně zvýší, možná až dvojnásobně. Přitom 90 % lidí, kteří jsou touto nemocí postiženi, se rekrutuje z řad seniorů nad 65 let. Ve věku nad 65 let je demencí postiženo 7 - 10 % populace, mezi lidmi zhruba o dvacet let staršími, je demence ještě častější, trpí jí až 30 – 50 % osob.
 
Předvídat zdravotní i finanční důsledky se vyplatí
V současných 44 miliónech pacientů na celém světě, kteří onemocněli demencí, a nejčastěji právě Alzheimerovou chorobou, se vyskytují stále mladší věkové kategorie, výjimkou nejsou ani čtyřicátníci a padesátníci. „Alzheimerova choroba je spolu s dalšími vážnými chorobami součástí pojištění závažných onemocnění, které by s ohledem na demografický vývoj opravdu mělo být součástí zabezpečení každého člověka. Zvlášť proto, že více než tři čtvrtiny nemocných v naší republice žijí ve svém domácím prostředí a většinu péče jim poskytují rodinní příslušníci, kteří často musí omezit své pracovní aktivity, nebo přestanou pracovat zcela. V tu chvíli je finanční plnění ze sjednaného pojištění nepostradatelné,“ uvedl Martin Podávka z úseku produktových inovací životního pojištění Allianz pojišťovny.
 
Bez financí to nejde
Každý, kdo se ve svém okolí s demencí setkal, ví, že příznaky se zhoršují postupně a v konečné fázi je nemocný plně závislý na pomoci jiných. Péče o pacienty tedy ovlivňuje ekonomickou situaci nejen jednotlivých rodin, ale i zemí. Od roku 2010 se ročné náklady na péči o pacienty s Alzheimerovou chorobou vyšplhaly až na 442 miliard eur. To ale není zdaleka maximum. Podle studie Allianz do roku 2030 náklady stoupnou nejméně o 85 %.
 
Nemoc si kontinenty nevybírá
V minulosti se předpokládalo, že demence je chorobou průmyslově vyspělých západních zemí. Poslední výzkumy však ukázaly, že výskyt této choroby byl v rozvojových zemích výrazně podceněn. Problém nastane především v zemích s nízkými a středními příjmy, kde momentálně žije až 62 % z celkového počtu lidí s demencí. Allianz předpokládá, že náklady na jejich péči se do roku 2050 zvýší, a to dokonce mnohonásobně, například v Africe je riziko nárůstu onemocnění populace až o 345 %! Ani Evropa nebude ušetřena – tady se očekává 90% nárůst.
 
Existuje prevence?
Klíčem k tomu, jak blízkým včas pomoci, je sledovat jejich chování, zejména ve věku 65 – 75 let. Neměli bychom podceňovat bezdůvodné změny nálad a při jakémkoliv podezření prvotních příznaků stařecké demence je rozumné navštívit specializovaného lékaře. Doporučená je také prevence v podobě mírné fyzické námahy, ale i procvičování si psychických schopností prostřednictvím čtení, sledování vědomostních programů, luštění křížovek a nejrůznějších kvízů. Tak jedna malá lekce prevence na zkoušku - pokud jste dočetli až sem, věnovali jste textu zhruba 3 minuty času. Určitě tedy snadno spočítáte, kolik nových případů demence za tu dobu svět zaznamenal…
Vyměňte si vaše zkušenosti v oblasti finančních produktů.

Diskuse

Vložte svůj dotaz

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.