« Zpět

Zcizená platební karta stojí tisíce

| 3. června 2009 - 11:06 | Zprávy | Karty

Kouzlo platební karty na cestách získává nové dimenze: placení je výhodnější, peníze vyberete kdekoli... To vše do chvíle, kdy kartu ztratíte nebo vám ji ukradnou. I na tuhle situaci je dobré se připravit!

Pan Ota Ledvinka pracuje na Staroměstském náměstí jako vedoucí obchodu. Cestování je součástí jeho práce. Nedávno navštívil pracovně Berlín, kde mu v restauraci během dobré večeře nějací chlapíci z Maroka ukradli peněženku se třemi kartami. „Německá policie přijela s dodávkou, abychom na místě mohli sepsat protokol. Telefonicky jsem požádal svou banku o zablokování všech karet. Naštěstí kontakty na banku, kartičky pojišťoven a menší hotovost vozím odděleně,“ usmívá se Ledvinka. Paní Helena K. ale důvod k úsměvu nemá. Po třech letech si našetřila na dovolenou a s kamarádkou odjela na týden do Chorvatska. Bydlely ve stanu, a tak si osobní věci raději braly s sebou na pláž a schovávaly je pod ručník. Druhý den pod ručníkem zbyl místo mobilu, dokladů a karty jen uschlý šnek a plechovka. Paní Helena chtěla co nejrychleji zablokovat kartu, ale neměla telefonní číslo na svou banku. Než ho zjistila pomocí internetu v centru města, byl už večer a z karty zmizelo dvanáct tisíc. Později paní Helena zjistila, že její kartou někdo zaplatil pronájem auta a drahý oběd někde na pobřeží.

Ztratíte kartu, dostanete kávu
Taková krádež nebo ztráta platební karty dokáže proměnit pohodovou dovolenou doslova v horor. Češi ale tolik panikařit nemusí - mnohem horší stavy zoufalství zažívají zahraniční turisté u nás.
V cizině je zcela běžné, že policisté dorazí přímo na místo, kde vás okradli, jinými slovy: přijedou za vámi. Pozvou vás do auta a v některých případech vám koupí i kávu.

„Bylo to vlastně báječné odpoledne. Měl jsem pocit, že policisté jsou dokonce zklamaní, že jsem byl okraden právě v jejich zemi,“ říká Martin Karas, který přišel o své doklady se dvěma platebními kartami v Portugalsku. Policisté Karase zavezli do hotelu, kde měl zbytek peněz, a potom ho přivezli k pobočce banky, kterou potřeboval, aby si mohl vyřídit novou kartu. „Málem mi vypadly oči z důlku, když jsem vyšel po hodině ven z banky a tam pořád na mne čekal ten stejný policista, ptal se, jak to dopadlo a jestli je všechno v pořádku,“ dodává Karas.

V České republice se tyto situace řeší jinak. Okradený turista musí zajít na policii sám, tam většinou několik hodin čeká, dokud mu není přidělen tlumočník, až pak se sepisuje protokol. Běžně se stává, že policisté nutí zahraniční turisty, aby podepsali, že kartu ztratili, a ne, že byli okradeni. Znamená to méně práce pro policisty a více času na prohlídku města pro turisty - sepsání protokolu se může protáhnout až na čtyři hodiny. Kdo přijde o kartu, ten platí Největší problém vzniká ve chvíli, kdy přijdete o peněženku, kde máte karet několik. Každá karta totiž znamená peníze, které budete muset zaplatit navíc. Vyřízení jedné karty i s poplatky za blokaci stojí běžně čtyři tisíce korun. Pokud tedy máte v peněžence karty tři, tak ať jste kartu ztratili nebo vám byla odcizena, zaplatíte 12 tisíc za karty nové. Existují ovšem i výjimky.

Pokud zvolíte dobrou kartu, nemusíte se ničeho bát, protože banka je schopna vám během několika hodin obstarat potřebnou hotovost, kterou vám pošle. Nebo vás naviguje do nejbližší místní pobočky, kde se o vás postarají. Tuhle zkušenost má i Ota Ledvinka. „Přišel jsem o tři karty. Následující den jsem měl připravenu náhradní kartu na pobočce Amexu v Berlíně. Visu a Master (Gold s vysokým ročním poplatkem) jsem si na rozdíl od Amexu mohl vyzvednout až po několika dnech v Praze, za blokaci a vydání nových karet (Visa+Master) jsem zaplatil 4000 korun. Amex neúčtoval nic.“ Když jste bez karty a v koncích Pokud nebudete chtít nebo z nějakého důvodu nebudete moci využít pomoc vaší banky, zbývají ještě nebankovní instituce. Mezi nejznámější zprostředkovatele platebního styku patří mezi cestovateli dobře známá americká společnost Western Union. Ta je zastoupena ve 195 zemích světa na více než 200 tisících místech. V tomto případě stačí zavolat třeba kamarádovi, který bude ochoten složit na jemu dostupné pobočce Western Union vámi požadovanou částku. Od momentu složení peněz do doby, kdy budete mít peníze na druhém konci světa v ruce vy, neuběhne v tomto případě více než 20 minut.

Každopádně to, jak kvalitní kartu a u jak spolehlivé banky člověk má, pozná až v kritické situaci, kdy se ocitne bez peněz v cizí zemi. Karty s přívlastkem Gold nebo Mega nemusejí vždy znamenat ty nejlepší a nejrychlejší služby. Některé banky výborně komunikují na území České republiky, ale za hranicemi jejich starost o klienta vázne. A popravdě řečeno: je něco krásnějšího než příjemný hlas bankovního operátora, když je člověk na hranici svých sil a v kapse má jedno euro?

KTERÉ ČESKÉ BANKY MAJÍ POBOČKY V ZAHRANIČÍ A JAK JE NAJÍT

Chorvatsko

Pobočky České spořitelny hledejte pod názvem Erste Bank Croatia. ČSOB zde nemá pobočky, při ztrátě karty navštivte jakoukoliv banku ze sítě Master Card. Raiffeisen Bank má v Chorvatsku 79 poboček, Volksbank 28.

Slovensko

ČSOB a Poštovní spořitelna nabízí při výběru ze svých bankomatů na Slovensku slevu. Najdete tu také pobočky mBank či České spořitelny (Slovenská sporitelna). Pobočku tu najdou i majitelé karet společnosti Cetelem.

Itálie

V Itálii můžete navštívit pobočky Citibank, Commerzbank, Volksbank (pod názvem Banca Popolare), HSBC či Banco Popolare, jedné z největších italských bank. Tato banka už přes rok působí i u nás.

Řecko

V Řecku má pobočky nebankovní instituce Cetelem Greece, Komerční banku zde najdete pod názvem Geniki Bank. Navštívit lze pobočky banky HSBC, větší počet poboček má v zemi také Citibank.

Rakousko

Pobočky má v Rakousku Oberbank (93) či Volksbank (546). Lehce také najdete pobočky Erste Bank (Česká spořitelna) a samozřejmě také původem rakouskou Raiffeisen Bank (přes 2000 poboček).

Egypt

Komerční banku tu najdete pod názvem NSGB (skupina Société Générale), u GE Money si hotovost či náhradní kartu můžete nechat poslat do jakékoli místní banky. HSBC nabízí 55 poboček.

Velká Británie

V Británii najdete řadu poboček ze skupiny KBC (do skupiny patří ČSOB a Poštovní spořitelna). 1600 poboček, včetně hlavního sídla zde má HSBC Bank. Své britské pobočky má také Citibank.

Španělsko

Ve Španělsku má své pobočky Citibank. Pobočky Cetelemu hledejte pod názvem Banko Cetelem. Několik poboček ve velkých městech má HSBC. V Barceloně a Madridu najdete Commerzbank.

Francie

Pobočky koncernu Volksbank se zde jmenují Banque Fédérale des Banques Populaires. ČSOB je ve Francii zastoupena pobočkami skupiny KBC, HSBC disponuje 400 pobočkami.

Bulharsko

Komerční banka se tady jmenuje SGEB, řadu poboček má v Bulharsku Unicredit Bulbank. Bulharské pobočky má také skupina KBC (u nás ČSOB) a skoro 200 poboček zde má Raiffeisenbank.

Turecko

Výběr z bankomatů za stejnou cenu jako v ČR nabízí UniCredit. Její turecké pobočky mají název Yapi Kredi. Další pobočky má v Turecku Citibank či HSBC Bank (přes 300 měst), dále také Anadolu Cetelem.

Maďarsko

V Maďarsku potkáte Erste Bank Hungary (naše Česká spořitelna), Citibank, Banco Popolare nebo Raiffeisenbank (přes 160 poboček) či HSBC (11 poboček) a jednu pobočku Oberbank v hlavním městě.

Vyměňte si vaše zkušenosti v oblasti finančních produktů.

Diskuse

Vložte svůj dotaz

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.