« Zpět

Vyndat kartu z bankomatu musíte v pár sekundách, jinak se s ní rozlučte

| 24. května 2010 - 8:33 | Zprávy | Karty

Přístup k penězům u bankomatu se může pěkně zkomplikovat. Stačí zapomenout vyjmout platební kartu, nebo vybírat poškozenou, zablokovanou či prošlou kartou. Zmizí nenávratně v útrobách bankomatu a na novou si někdy počkáte až 14 dní. 

Přístup k penězům u bankomatu se může pěkně zkomplikovat. Stačí zapomenout vyjmout platební kartu, nebo vybírat poškozenou, zablokovanou či prošlou kartou. Zmizí nenávratně v útrobách bankomatu a na novou si někdy počkáte až 14 dní. Se zkušeností, kdy bankomat kartu spolkl, se na redakci iDNES.cz obrátilo více čtenářů. Např. pan Martin z Plzně přišel o kartu, protože její platnost skončila, a paní Irena z Prahy doplatila na poruchu čtečky karet.
Zadržení karty není vždy chyba klienta
V důvodech, kdy bankomat klientovi platební kartu nevydá, se banky shodují. Chybu může udělat klient i banka, resp. její bankomat. Mezi standardní důvody patří především ukončená platnost karty, na což je ovšem například klient České spořitelny při každém kontaktu s bankomatem měsíc dopředu upozorněn. Také poškozená nebo zablokovaná karta vám zkomplikuje cestu k penězům.
Na vině ale může být i bankomat, resp. technické důvody, které způsobí zadržení vložené platební karty. Banky zmiňují například krátkodobý výpadek elektrické energie, poruchu bankomatu či vadnou čtečku karet. Ve velmi výjimečných případech může být karta zadržena i podvodně za pomoci nainstalování speciálního zařízení, tzv. libanonské smyčky, kdy bankomat při výběru kartu pohltí jen zdánlivě. Dnes už jsou ale bankomaty většinou vybaveny technologií, která takovým podvodům spolehlivě brání.
Karta na své odebrání nečeká věčně
Když skončí zadávání všech požadovaných údajů potřebných pro výběr peněz, vyjede z bankomatu nejdřív platební karta. Bankomat vás na její odebrání upozorňuje zadáním příkazu na obrazovce terminálu i zvukovým a optickým signálem. Naprostá většina klientů zareaguje a kartu vyndá.
Jsou ale tací, kteří se z jakéhokoliv důvodu zdrží, odeberou pouze peníze a o kartu se nestarají. Zhruba po 20 až 30 sekundách, u bankomatů ČSOB a GE Money Bank po 60 sekundách, bankomat kartu opět pohltí.
Třikrát špatný PIN a kartu zablokují, jen u ČS to neplatí
Stojíte u bankomatu, zadáváte PIN a bankomat hlásí, že jste uvedli špatný kód. Zkusíte to znovu a opět chyba. U všech bank, kromě České spořitelny, máte tři pokusy, pak je karta pro další výběr či platbu u obchodníka zablokovaná. Bankomat vám ji sice nezadrží, ale použít ji můžete nejdřív za 24 hodin nebo i za několik dní. Ve většině případů záleží na tom, kdy se vám opět obnoví limit pro výběr na kartě.
Česká spořitelna klientovi po opakovaném chybném zadání PIN kartu nezablokuje, požadovaný obnos mu sice nevydá, ale nechá na něm, kolikrát bude chtít zkoušet naťukat správný identifikační kód. Pokud se mu to povede, transakci může provést. "Důvodem zrušení blokace po třech chybných uvedeních byly časté případy, kdy klienti zadávali špatný PIN, kartu jim bankomat spolkl a oni si tak museli vyřizovat vydání karty nové. Pro klienty to znamenalo 'obíhání navíc'," vysvětluje Kristýna Havligerová, mluvčí České spořitelny.
Klienti spořitelny se ale zneužití své karty obávat nemusí. Pokud půjde o ztracenou nebo ukradenou kartu, pak je většinou nahlášená a zablokovaná, a proto s ní nelze vybírat. "Případy, kdy by došlo k výběru kartou, resp. k zadání PIN někým jiným než majitelem karty, jsou téměř vyloučené," doplňuje Havligerová.
Na nic nečekejte a kontaktujte banku
Bankomat vám na obrazovce oznámí, že vaši kartu zadržel. Bankomaty České spořitelny vytisknou i stvrzenku o jejím zadržení, a to v případě, že karta už nebyla platná, byl vydán zákaz s ní operovat nebo jste si ji z bankomatu včas neodebrali. "Jakmile klient stvrzenku při zadržení karty nedostane, může se jednat o zadržení karty podvodným způsobem, klient by tedy měl neprodleně kontaktovat klientskou linku," radí Havligerová.
Rozhodně se od bankomatu pokud možno nevzdalujte. Na každém je uvedeno telefonní číslo, na které můžete zavolat právě v případě zadržení karty. Pracovník call centra s vámi ověří důvod zadržení karty a domluví další postup, event. předání karty zpět do vašich rukou. "Pro rychlejší identifikaci bankomatu je dobré vědět číslo bankomatu a pokud není na bankomatu uvedeno, tak místo, kde se nachází," upřesňuje Denisa Salátková, mluvčí Poštovní spořitelny.
Pokud je bankomat v dosahu pobočky, která bankomat spravuje, máte také možnost se ihned odebrat na příslušnou pobočku a požádat o vydání zadržené platební karty. Tam by vám měli sdělit i důvod zadržení.
"V případě, že klient telefon u sebe nemá, může u bankomatu mimo diskrétní zónu počkat, aby viděl, zda budou probíhat standardně další transakce jiných klientů, a následně může odejít a později kontaktovat call centrum," doplňuje Markéta Dvořáčková, tisková mluvčí GE Money Bank.
Z bezpečnostních důvodů banky doporučují kartu okamžitě zablokovat. Nová karta je zadarmo, jen u GE i za 1 100 korun
Kdy se dostanete k platební kartě, závisí na situaci a důvodu jejího zadržení. Můžete ji mít zpátky hned, nebo i za několik dnů. "V případě, že klient použil bankomat své banky, který je zároveň umístěn při pobočce, mohou pracovníci banky vydat klientovi zadrženou kartu ihned zpět, a to v případě, že pro její zadržení nebyl důvod nebo tento důvod pominul," vysvětluje Lucie Hálová, mluvčí Volksbank.
V mnoha případech bude vaše zadržená karta znehodnocena a banka vám vydá novou. Pak si na ni budete muset počkat až 14 dní (Raiffeisenbank), než pro vás bude u vaší banky připravena.
Za zadržení karty si banky většinou nic neúčtují. Pouze klienti GE Money Bank v případě, že nepočkají na pravidelnou dotaci bankomatu (jeden až tři dny), budou požadovat okamžité vyjmutí své platební karty a zároveň karta byla pohlcena jejich chybou, zaplatí za mimořádný výjezd servisní firmy poplatek ve výši 1 100 korun.

Vyměňte si vaše zkušenosti v oblasti finančních produktů.

Diskuse

Vložte svůj dotaz

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.