Pozor, zloději mají novou fintu u bankomatů
Po vybrání peněz z bankomatu si je hned přepočítejte, varuje policie. Ta zatím marně pátrá po pachatelích, kteří na zdejší bankomaty nalepují lišty opatřené oboustrannou lepící páskou.
Po vybrání peněz z bankomatu si je hned přepočítejte, varuje policie. Ta zatím marně pátrá po pachatelích, kteří na zdejší bankomaty nalepují lišty opatřené oboustrannou lepící páskou.
Peníze vyjíždí z automatu, vy ale neodcházíte s obnosem, který jste si na obrazovce navolili. Jedna bankovka se totiž nenápadně zachytí na důmyslnou pomůcku brněnských zlodějů. Ti si pak prostě jen takto „dovybavené“ bankomaty obejdou, peníze odlepí a mají vyděláno.
Policisté proto Brňany zvláště teď vyzývají, aby si obnos dobře spočítali. „A neodcházeli od přístroje, je-li něco v nepořádku. Důležité je hned volat policii či do banky,“ uvedl mluvčí brněnské policie Pavel Šváb.
Mechanika bankomatů se cílem zlodějů stává často. Ani případy, kdy pachatelé nalepují do místa vyjíždění bankovek lišty s oboustrannou lepící páskou, nejsou neznámé.
Podle Pavla Švába by však lidé měli být obezřetní. V současnosti odhalené dva případy z Brna totiž nemusí být jediné. „Pachatele zatím nemáme. Policisté ale na obou případech intenzivně pracují a uvítají i jakékoliv poznatky od případných svědků,“ komentoval Šváb.
Na první lištu upozornila policii před několika dni čtyřiatřicetiletá Brňanka. Hotovost si vybírala z bankomatu v Orlí ulici. Když zjistila, že jí stroj vydal jen část požadované hotovosti, začala zkoumat, kde zbytek bankovek uvízl. Odhalila přitom lištu namontovanou zloději, pod níž byly přilepeny a namotány její bankovky. Ženě se povedlo lištu od bankomatu oddělit. Vzápětí přivolala policisty.
Obdobné potíže vznikly i na bankomatu v Jánské ulici. Tam přijel k přístroji hlásícímu poruchu servisní technik a našel téměř stejnou lištu, tentokrát s pěti nalepenými dvoutisícovkami. Zlodějům, kteří mají takové činy na svědomí, hrozí po dopadení obvinění z krádeže.
Podle ředitele Sdružení pro bankovní karty Romana Kotlána by měli lidé, kteří na nějaké podezřelé zařízení u bankomatu přijdou, rozhodně kontaktovat banku, u níž mají účet. „Je potřeba skutečně nahlásit tuto věc co nejdřív, protože čas hraje v těchto případech poměrně zásadní roli,“ komentoval.
Na každém bankomatu bývá uveden kontakt na provozovatele konkrétního přístroje. „Buď tedy volat na toto číslo, nebo přímo na svoji vydavatelskou banku. Takové telefonní číslo je ve většině případů na kreditní kartě,“ doplnil Kotlán.
Pracovník banky pak zahájí nutné kroky. Kromě ohlášení případu na policii má banka vyhrazené své lidi, kteří mimo jiné mapují místa výskytů takových nezákonných jednání a provedou úkony, které mají zlodějům jejich nezákonnou činnost co nejvíc ztížit.
Zloději ale také neztrácejí čas a s moderními přístroji se snaží držet krok. Kopírují například karty přímo v bankomatu. Používají k tomu kamery velké jako hlavičky od sirek a miniaturní kopírky.
„Zakrytí klávesnice při zadávání čísla PIN shora druhou rukou by tak mělo být pro každého samozřejmostí,“ dodal Kotlán.
Diskuse
Vložte svůj dotaz