« Zpět

Podvody s kartami: od kapsářů k senzorům na bankomatech

| 19. listopadu 2009 - 10:12 | Zprávy | Karty

Je tomu přibližně měsíc, co moravští policisté nalezli při silniční kontrole zajímavou technickou novinku.Několik Rumunů vezlo přístroj, který po upevnění na bankomat zkopíroval údaje z platební karty a hned je poslal podvodníkovi na mobil. Majitel karty by se o celém podvodu přitom dověděl až poté, co by mu „vybílili“ účet.

Metody podvodníků jsou stále více sofistikovanější.
K odčerpání peněz jim stačí znát jen data z platební karty.
Je tomu přibližně měsíc, co moravští policisté nalezli při silniční kontrole zajímavou technickou novinku.
Několik Rumunů vezlo přístroj, který po upevnění na bankomat zkopíroval údaje z platební karty a hned je poslal podvodníkovi na mobil. Majitel karty by se o celém podvodu přitom dověděl až poté, co by mu „vybílili“ účet.
Policie eviduje ročně přes sedm tisíc případů zneužití platební karty. Toto číslo se poslední roky příliš nemění. Mění se ale především metody podvodníků.
„Klasické případy, kdy zloděj získá kartu a jde s ní k bankomatu nebo do obchodu, jsou již na ústupu. Podvodníkům dnes stačí mít o kartě pouze její údaje,“ říká Karel Kadlčák ze Sdružení pro bankomatové karty.
Se získanými údaji mohou podvodníci naložit různě. Peníze majiteli odčerpají třeba přes platbu po internetu. Modelovým případem je rezervace pokoje v luxusním hotelu. Podvodník si předem zaplatí celé patro. Později ale objednávku zruší a peníze si nechá od hotelu poslat na anonymní účet.
Dalším častým způsobem je použití získaných dat k výrobě padělku. „Pro organizované skupiny není problém opatřit si potřebný materiál nebo přístroje k jejich výrobě,“ říká Kadlčák.
Paděláním jsou pověstné zejména dobře organizované skupiny z Balkánu. Duplikáty ale jen zřídka použijí v zemích, kde příslušné údaje získali. „Peníze z účtu odčerpávají například v Jižní Americe, kde na bankomatech není instalovaná tak kvalitní ochrana,“ vysvětluje Kadlčák. K číslu karty nebo PIN se přitom „profesionálové“ zvládnou dostat celkem snadno. Stačí jim pouze správné technické vybavení. Tím může být například čtečka, která po připevnění k bankomatu zkopíruje data z magnetického proužku karty.
Proti této technice se však české banky již celkem dobře brání. Zloději proto stále častěji používají jiné způsoby - minikamery nebo dokonce dotykové senzory na klávesnici bankomatu.
Majitel karty tak mnohdy nemá šanci nic zpozorovat. A o to těžší práci mají také detektivové. „Pokud zloděj kartu ukradne, tak ho můžeme dopadnout, třeba když s ní chce zaplatit. Ale jen obtížně odhalíme podvodníka, který si okopíruje pouze údaje a ty navíc zneužije v zahraničí,“ říká Pavel Just z pražské kriminálky.
Jak se chránit proti „karetní“ kriminalitě
Bezpečnostní číselný kód pIn doporučují banky nikomu nesdělovat. Ani rodinným příslušníkům, zaměstnancům banky ani policii. Držitelé karty si také nemají kód nikam zapisovat nebo jej uschovávat spolu s kartou.
Při výBěru v zahranIčí v bankomatech nebo platbě v obchodě musí lidé dávat pozor, aby nikdo neviděl kód, který zadávají. Banky varují zejména starší zákazníky, aby si nenechávali s výběrem peněz od nikoho radit.
Při placení kartou v oBchodě je dobré sledovat personál a zejména dbát na to, aby k jedné platbě byl vyhotoven pouze jeden prodejní doklad.
Při výBěru peněz v bankomatech nebo platbě v obchodě musí lidé dávat pozor, aby nikdo neviděl kód, který zadávají. Banky varují zejména starší zákazníky, aby si nenechávali s výběrem peněz od nikoho radit a v noci si vybírali bankomaty na osvětlených místech.
Pokud lidé kartu ztratí nebo ji někdo odcizí, musí ihned zavolat do své banky a nechat ji zablokovat.

Vyměňte si vaše zkušenosti v oblasti finančních produktů.

Diskuse

Vložte svůj dotaz

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.

wooooow